Iespējams, naudu Liepājā "atmazgājis" Artis Hartmanis [papildināta]

Iespējams, četrus gadus ilgo naudas "atmazgāšanu", kuras laikā nelegāli apgrozīti aptuveni 140 miljoni latu, veicis uzņēmējs Artis Hartmanis.

Ar Liepājas naftas biznesu saistītas uzņēmējs, pret kuru Valsts ieņēmumu dienests (VID) sācis kriminālprocesu par varbūtējo izvairīšanos no nodokļu nomaksas, pēc sākotnējiem aprēķiniem, valstij nav samaksājis vismaz vienu miljonu latu, aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Grīnberga.

Biznesa portāla "Nozare.lv" rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) pārbaudījis Hartmani, kurš ir vairāku Liepājā reģistrētu ar naftas biznesu saistītu uzņēmumu vadībā.

Latvijas Radio Hartmanis gan apgalvojis, ka VID Finanšu policija ar viņu neesot sazinājusies un par šo lietu viņš neesot informēts.

VID Komunikācijas nodaļas priekšniece Agnese Grīnberga aģentūrai LETA savukārt sacīja, ka par konkrētām personām VID patlaban nekādu informāciju nesniegs, bet to darīs uzreiz, līdzko būs informācija, kuras publiskošana nekaitēs izmeklēšanas interesēm. VID gan norāda, ka "Aston Martin", kuteris un lidmašīna nav reģistrēta uz fiziskas personas vārda. Plašāka informācija izmeklēšanas interesēs netiek sniegta.

Kā liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas "Lursoft" informācija, Hartmanim laika posmā no 2006.gada 26.janvāra līdz šā gada 21.aprīlim piederējuši 42,5% kapitāldaļu uzņēmumā SIA "Baltic Bunkering Company", kura, kā liecina iepriekš publiski izskanējusi informācija, 2006.gadā iegādājusies jaunu "Aston Martin DB9". Aģentūrai LETA no drošiem avotiem ir zināms, ka Hartmanis lietojis gan privātu lidmašīnu, gan kuteri.

Uzņēmumā "Baltic Bunkering Company" biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja, ka ne Hartmanis, ne citi uzņēmuma pārstāvji komentārus par iespējamo naudas "atmazgāšanu" nesniegs.

Jau ziņots, ka Hartmanis 2002.gadā ziedojis 20 000 latu Latvijas Sociāldemokrātiskajai strādnieku partijai (LSDSP). Savukārt sabiedrības par atklātību "Delna" pētījumā par 8.Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas finansēm teikts, ka Hartmanim piederošās firmas neesot Uzņēmumu reģistrā iesniegušas nevienu gada pārskatu un Liepājā par šādu uzņēmēju nezinot.

Kā liecina kompānijas "Lursoft" informācija, pērn "Baltic Bunkering Company" apgrozījums sasniedzis 578 929 latus, bet peļņa - 43 300 latu. 2008.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 593 993 lati, bet peļņa - 82 902 lati. 2007.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 574 688 lati, bet peļņa - 47 162 lati. Savukārt 2006.gadā apgrozījums bija 627 818 lati, bet peļņa - 129 403 lati.

Laikraksta "Kurzemes Vārds" portāla 2003.gada janvāra rakstā minēts, ka Hartmanis bijis viens no tiem cilvēkiem, kuri savulaik saņēmuši Liepājas policijas palīga apliecību un palīdzējuši kārtībniekiem ikdienas darbu veikšanā.

Kā "Kurzemes Vārdam" stāstīja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieka palīdze preses un sabiedrisko attiecību jautājumos Egita Guseva, policijas palīgu pienākums ir palīdzēt sabiedriskās kārtības nodrošināšanā vai izmeklēšanas veicināšanā, kā arī viņiem jāpilda citi pienākumi, kurus tiem uzliek policijas inspektori. Iecirkņu un Kriminālpolicijas palīgi piedalās dažādos reidos, lai atklātu nelikumības, bet Ceļu policijas palīgi kopīgi ar ekipāžām dežurē uz ceļiem un nodrošina sabiedrisko kārtību lielāku sarīkojumu laikā.

Guseva arī apstiprināja, ka neviens no policijas palīgiem par savu darbu nesaņem materiālu atlīdzību. "Cilvēkiem, kas pieņemti par palīgiem, šis ir sirds darbs. Viņi to pilda savā brīvajā laikā un pēc brīvprātības principiem," skaidroja Guseva.

Uzņēmuma pamatkapitāls ir 200 000 latu. Tā valdes loceklis kopš pagājušā gada aprīļa ir Ivans Sošenko. 80% uzņēmuma daļu pieder Panamā reģistrētam uzņēmumam "Shipeco INC.", bet 20% - Ivetai Borai.

Jau ziņots, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) sācis kriminālprocesu par varbūtējo nelegālo darbību naftas biznesā un izvairīšanos no nodokļu nomaksas pret kādu Liepājas uzņēmēju, kurš četru gadu laikā apgrozījis aptuveni 140 miljonus latu nelegālu līdzekļu.

Kā aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļā, par nelegāli iegūto un nodokļos nesamaksāto naudu viņš iegādājies privāto lidmašīnu, kuteri un ekskluzīvu "Aston Martin" automašīnu.

VID Komunikācijas nodaļā aģentūra LETA uzzināja, ka 5.novembrī VID Finanšu policija pārvaldes (FPP) darbinieki veikuši virkni kratīšanu saistībā ar šī Liepājas uzņēmēja, kura identitāte netiek konkretizēta, iespējamo nelegālo darbību naftas biznesā, izvairoties no nodokļu nomaksas un legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus jeb "atmazgājot naudu" lielā apjomā.

Precīza "atmazgātās naudas" summa tiks noskaidrota izmeklēšanas laikā un nenomaksāto nodokļu apjoms - pēc nodokļu aprēķinu veikšanas.

VID informē, ka 5.novembrī Liepājā veiktas septiņas kratīšanas noziedzīgajā shēmā iesaistīto personu - shēmas organizatora, ko VID nodēvējis par A, iesaistīto uzņēmumu amatpersonu un grāmatvežu - dzīves vietās un birojos.

Lai gan noziedzīgajā shēmā iesaistītās personas bija centušās no VID slēpt lietiskos pierādījumus, tos pārvietojot un cenšoties iznīcināt, kratīšanu laikā izņemti ārzonas uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, zīmogi, kodu kalkulatori, elektroniskās informācijas nesēji un citi būtiski lietiskie pierādījumi.

Izmeklēšanas laikā ir noskaidrots, ka persona A izveidojusi saimnieciskās darbības shēmu, kura darbojās laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam ar mērķi izvairīties no nodokļu nomaksas un "atmazgāt naudu".

Personai A piederējuši vairāki Latvijā reģistrēti uzņēmumi, kuriem, lai veiktu saimniecisko darbību, bija tādi resursi, kas nepieciešami naftas produktu tirdzniecībai, transportēšanai, pārkraušanai un bunkurēšanai. Šos resursus par pašizmaksu izīrēja ārzonas uzņēmumiem, kuru darbību tieši vai pastarpināti kontrolēja A, informēja VID.

Savukārt šie ārzonas uzņēmumi jau par tirgum atbilstošu cenu minētos resursus, kas nepieciešami darbībām ar naftas produktiem, piedāvāja Latvijas un ārvalstu uzņēmumiem. Gūto peļņu shēmā iesaistītas personas izņēma skaidrā naudā no banku kontiem Šveicē, Lihtenšteinā un Krievijā.

Šādi ik gadu, iespējams, tika apgrozīti līdzekļi 35 miljonu latu apjomā un netika nomaksāti nodokļi lielā apmērā.

Shēmas organizators A gūto peļņu, iespējams, izmantoja, lai varētu nodrošināt greznu dzīves veidu, un iegādājās privāto lidmašīnu, kuteri un automašīnu "Aston Martin".

Kriminālprocess par iepriekš minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem tika uzsākts šā gada 15.oktobrī pēc Krimināllikuma 218.panta otrās daļas un 195.panta trešās daļas.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Latvijā

Pavisam nesen 360TV Ziņas bija liecinieki gadījumam, kad policisti reida laikā uzlika sodu transportlīdzeklim, kuram bija nodilušas riepas. Īpašnieks likumsargiem norādīja, ka viņa automašīnai ir Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) izsniegtā “slimības lapa”, taču tas no soda viņu neglāba.

Svarīgākais