Cik raiti Latvijā noris potēšana pret Covid-19?

© f64.lv, Kaspars Krafts

Pirmssvētku un svētku nedēļas laikā Latvijā samazinājās ik dienas vakcinēto cilvēku skaits pret Covid-19, LTV raidījumā "Rīta panorāma" atzina Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

Šobrīd Latvijā pirmo poti pret Covid-19 saņēmuši aptuveni 41% iedzīvotāju. Savukārt vakcinācijas procesu noslēguši 32% cilvēku.

Juhņēviča atzina, ka šobrīd Vakcinācijas projekta birojs strādā pie tā, lai samazinātos strauji krītošais potēšanas temps un cilvēki tiktu motivēti doties saņemt savu vakcīnu.

"Pašreiz temps krītas un līdz ar to mēs pašreiz strādājam pie tā, lai cilvēki gribētu vakcinēties un, lai viņiem būtu pieejamas vakcīnas tuvāk viņu ikdienas gaitām, un vakcinācijas temps nekristos tik strauji."

Juhņēviča minēja, ka svētku laikā cilvēki kūtrāk devās uz vakcinācijas centriem, lai saņemtu poti pret Covid-19. Tā vietā cilvēki izvēlējās atpūsties, līdzīgi bija ar vakcinācijas veicējiem. Daudzviet ārstniecības iestādes, ģimenes prakses nestrādāja, tādējādi nebija iespējams saņemt poti.

"Pagājušās nedēļas temps bija zems," Juhņēviča nenosauca aizvadītās nedēļas kopējos vakcinācijas datus, jo tie tiek vēl apkopoti.

Lai arī svētku laikā daudzviet nestrādāja ikdienā pieejamie vakcinācijas punkti, iedzīvotājiem tika sniegta iespēja poti saņemt tirdzniecības centros. Atsaucība ir bijusi liela.

Tomēr, neskatoties uz vakcinācijas pieejamību, arī pirmssvētku nedēļā potēšanas temps samazinājās. Iepriekš nedēļā tika izpotētas aptuveni 100 000 vakcīnas devas, taču pirmssvētku nedēļā tās bija aptuveni 90 000 devas.

Juhņēviča atzina, ka vēl joprojām viena no lielākajām problēmam saistās ar zemo senioru iesaisti. Latgalē šie rādītāji ir viszemākie, tāpēc Daugavpilī tiek apziņots ikkatrs seniors, lai aicinātu viņu saņemt poti. Kopumā Daugavpilī plāno sazināties ar 8000 senioru. Šobrīd apziņoti ir 2000, no tiem 10% ir piekrituši vakcinācijai.

Līdzīga situācija kā Latgalē ir vērojama arī Zemgalē. Juhņēviča pauda, ka pēc Daugavpils senioru apziņošanas, šāda metode tiks izmantota arī citviet. Sākotnēji orientējoties tieši uz Latgales un Zemgales reģioniem.

"Sākotnēji tā būs Latgale, pēc tam Zemgale, lai palēnām apzinātu visus seniorus."

Juhņēviča izcēla divus iemeslus, kāpēc seniori nedodas vakcinēties. Apzvanot un aicinot seniorus potēties noskaidrojās tas, ka daudzi ir gaidījuši šādu uzaicinājumu vai arī viņiem ir bijuši neskaidri jautājumi par poti.

Pirms neilga laika sākta potēšana arī jauniešu vidū, vecumā no 12 gadiem. Juhņēviča minēja, ka jaunieši ir ieinteresēti vakcinācijā.

"Pašreiz vecuma posmā no 16 līdz 17 gadiem vakcinējušies ir 21%. Jaunieši izmanto šo iespēju, viņi apzinās, cik svarīgi ir vakcinēties."

Vakcinācijas biroja vadītāja uzsvēra, ka šobrīd nevajadzētu atlikt potes saņemšanu, jo tuvojas rudens.

Latvijā

"Esam gandarīti, ka pēc piecu gadu mēģinājumiem beidzot ir izcelta "airBaltic" darbinieku sāpe, kuru uzņēmuma valde un padome negrib dzirdēt. Piecu gadu laikā izmēģinājām visu – gan sociālo dialogu ar Darba inspekcijas piedalīšanos, gan kolektīvos strīdus virzījām uz tiesu, bet tiesu prakse mums Latvijā ir tāda, ka arodbiedrības neko nevar izdarīt. Tālāk laikam jāstrādā ar Tieslietu ministriju, kāpēc tas ir tā. Streiks nav pašmērķis, mērķis ir izteikt sāpi," sarunā ar "Neatkarīgo" atzina Latvijas Aviācijas arodbiedrības valdes priekšsēdētāja Dace Kavasa.

Svarīgākais