Uzmanīgi ar to, ko raksti naudas pārskaitījumos! Banka to monitorē

© Dmitrijs Suļžics/F64

Caur bankām tiek veikti tūkstošiem naudas pārskaitījumu, bet vairāki simti maksājumu ik dienu tiek aizturēti uz papildu pārbaudi, veicot darījumu uzraudzību atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Nereti kā viens no darījuma aizturēšanas iemesliem ir nekorekti norādīts maksājuma mērķis, liecina Luminor informācija. Bankas eksperti atgādina, ka maksājuma mērķis, kas uzrakstīts nepilnīgi vai "joka pēc", var kavēt pārskaitījumu un arī būt par iemeslu papildu pārbaudes ierosināšanai.

Maksājuma mērķis tiek izmantots gan maksājuma identificēšanai, gan uzraudzībai, lai pārliecinātos, ka ar bankas starpniecību netiek veiktas nelikumīgas darbības. Banku pienākums Latvijā un visā pasaulē ir rūpīgi sekot līdzi veiktajiem naudas pārskatījumiem, pievēršot uzmanību maksājuma saņēmējam, maksājumu biežumam un summai, kā arī norādītajam maksājuma mērķim. Ievērojot "Pazīsti savu klientu" principu, gadījumos, ja maksājuma mērķī norādītā informācija, piemēram, pilnībā vai daļēji sakrīt ar starptautisko vai nacionālo sankciju sarakstā iekļautu informāciju, bankai ir pienākums no klienta noskaidrot papildu ziņas, piemēram, par patieso darījuma mērķi vai darījumā iesaistītās naudas izcelsmes avotu. Tas palīdz novērst potenciālos finanšu noziegumus un pasargāt arī pašus klientus no iespējamas krāpšanas.

Maksājuma mērķī ieteicams norādīt pēc iespējas precīzas darījumu identificējošas ziņas, lai novērstu iespēju, ka maksājuma izpilde aizkavējas, jo bankai radušies papildu jautājumi par darījuma būtību. "Nereti naudas pārskaitījumi tiek aizkavēti, jo maksājuma uzdevumā tiek norādīti neprecīzi maksājuma mērķi, piemēram, vārdu saīsinājumi, abreviatūras, žargonvārdi, kas sakrīt ar starptautisko sankciju sarakstā iekļauto personu vārdiem. Maksājumu mērķī nevajadzētu norādīt nepatiesu informāciju, jo maksājuma uzdevumus ar tajā norādītajām ziņām var būt nepieciešams iesniegt, piemēram, Valsts ieņēmumu dienestā, lai aprēķinātu maksājamo nodokli vai saņemtu nodokļu atvieglojumus, tāpat maksājumu uzdevumi var kalpot par pierādījumiem, piemēram, tiesībsargājošo iestāžu veiktās izmeklēšanās vai strīdā ar darījumā iesaistīto pusi. Pat ja maksājuma mērķis domāts kā joks, ievērojot likuma prasības un rūpējoties par klientu drošību, bankai var būt pienākums šādu maksājumu apturēt un uzsākt papildu pārbaudi. Klientiem iesakām norādīt pilnīgu maksājuma informāciju, piemēram, rēķina vai klienta numuru," stāsta Aleksejs Makarus, Luminor Finanšu noziegumu novēršanas daļas vadītājs.

Ko nevajadzētu norādīt maksājuma uzdevuma mērķī?

Maksājuma mērķa aprakstā neiesakām rakstīt neloģiskus vārdus vai bezmērķīgu informāciju, piemēram, nejaušus burtu vai ciparu virknējumus vai norādes, kas neatklāj konkrētā pārveduma būtību. Būtiski ir ņemt vērā, ka maksājumi nav konfidenciāla savstarpējā sarakste - maksājumu uzraudzība ir katras bankas uzdevums, ievērojot normatīvajos aktos bankām noteiktos pienākumus, lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu vai starptautisko vai nacionālo sankciju pārkāpumus. Jokošanas nolūkos maksājuma mērķī norādīta informācija vai jēdzieni var radīt situāciju, ka bankai šāds maksājums ir jāaptur, jo šāda informācija potenciāli var būt saistīta ar terorismu, narkotisko vielu apriti vai citiem likumpārkāpumiem, kuriem maksājumu uzraudzībā tiek pievērsta uzmanība.

Kā rīkoties klientam, ja viņa maksājums ir aizturēts?

Ja maksājums tiek aizturēts un bankas darbinieki vēlas noskaidrot papildu informāciju par konkrēto darījumu, aicinām klientus būt saprotošiem un iesniegt pieprasīto informāciju pēc iespējas ātrāk.

Svarīgākais