Pavļuts: Viltus vakcinācijas apliecinājuma izsniegšanas novēršanā jāpaļaujas uz mediķu godrpātību

© f64.lv, Kaspars Krafts

Vakcinācijas pret Covid-19 fakta viltošanas jautājumā, ja gadījumā kāds censtos vienoties ar ārstniecības personu par viltus vakcinācijas ievadīšanu datos, būtu jāpaļaujas uz mediķu profesionalitāti un godprātību, atbildot uz mediju jautājumu, preses konferencē norādīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Atbildot uz jautājumu par to, kā plānots rīkoties gadījumā, ja kāds vēlēsies iegūt viltotu sertifikātu, ar ārstniecības personu vienojoties par viltus vakcinācijas fakta ievadīšanu, ministrs uzsvēra, ka šāda rīcība nav iespējama bez ārstniecības personas iesaistes, līdz ar to viņam būtu grūti iztēloties, kāpēc kāds mediķis tā rīkotos.

Tāpat Pavļuts uzsvēra, ka noteikti reaģēs, saņemot informāciju par šādiem gadījumiem, un vienlaikus aicināja arī iedzīvotājus neklusēt un, atklājot šādas situācijas, ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam vai vietnē "trauksmescelejs.lv".
Šādu rīcību politiķis arī nodēvēja par "nejēdzību no tā viedokļa, ka persona netiek aizsargāta pret Covid-19".

Cita starp, runājot par plāniem attiecībā pret vakcinēto personu iespējām apmeklēt pasākumus ar saviem bērniem, ministrs atgādināja, ka šeit vēl ir jāvienojas par konkrētu pieeju, kā piemērus minot testu veikšanu vai konkrētu ierobežojumu uzlikšanu pasākumiem, kuros piedalās nevakcinēti bērni.

Ministrs atzina, ka digitālais Covid-19 sertifikāts izmantošanai būs derīgs kopā ar personu apliecinošu dokumentu.

Viņš stāstīja, ka no Veselības ministrijas puses pašreiz nekādi speciālie papildu sodi nav paredzēti par mēģinājumiem sertifikātu izmantot negodprātīgi. Tostarp Pavļuts atgādināja, ka jau pašreiz likumā ir paredzētas sankcijas par epidemioloģisko prasību neievērošanu, kā arī par krāpniecību ar dokumentiem.

"Ja būs nepieciešams kaut kas konkrēti attiecībā uz sertifikātiem, tad, konsultējoties ar Valsts policiju un Iekšlietu ministriju, noteikti strādāsim pie šādiem pilnveidojumiem," teica Pavļuts.

Arī sertifikāta izstrādātāja - SIA "ZZ Dats" - direktors Edžus Žeiris žurnālistiem uzsvēra, ka sertifikātu pārbaudītāju pienākums ir pārliecināties arī par personas, kura uzrāda sertifikātu, identitāti. "Ja netiek pārbaudīta personas identitāte, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, tad tā jau ir atbildība pārbaudītāja pusē," teica Žeiris.

Tāpat viņš norādīja, ka arī tad, ja persona savu sertifikātu ir izdrukājusi, un to pazaudējusi, nav jāsatraucas par savu personas datu nokļūšanu kāda negodprātīga cilvēka rokās, jo sertifikāts iekļauj tikai minimālo datu kopu - vārdu, uzvārdu un dzimšanas datumu.

"ZZ Dats" direktors arī aicināja tos, kuriem sertifikāts ir izprintētā veidā, pirms tā izmantošanas vienmēr pārliecināties, vai tas ir derīgs un nav kaut kādu iemeslu dēļ ticis anulēts.

Jau ziņots, ka šā gada 1.jūnijā Latvijā tika sākta digitālo Covid-19 sertifikātu izmantošana, kas nodrošinās iedzīvotājiem iespēju uzrādīt apliecinājumu par veikto vakcināciju pret Covid-19, veiktā Covid-19 laboratoriskā testa rezultātu vai Covid-19 izslimošanas faktu.

Savus digitālos Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var apskatīt tīmekļvietnē "covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem.
Latvijā ieviestie sertifikāti ir droši un pārbaudāmi, norāda Veselības ministrijā

Latvijas izsniegtos digitālos Covid-19 sertifikātus atpazīs arī citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Turklāt no 15.jūnija tiks sākta integrācija ar ES digitālā Covid-19 sertifikāta vārteju.

Latvijā

Situācija ar aviokompāniju “airBaltic” ir tiktāl sakāpinājusies, ka, pirms sākt par šo tēmu kaut ko rakstīt vai teikt, vispirms jāpasaka, kurā pusē tu esi, jo viss notiekošais ap šo kompāniju sāk atgādināt ierasto politisko sportu, kur aktīvisti sadalījušies nometnēs un sacenšas: kura tribīnes puse skaļāk un pārliecinošāk bļaus.

Svarīgākais