Covid-19: visaktīvāk cilvēki potējas Kurzemē; viskūtrāk vakcinācija noris Latgalē

© AFP/Scanpix/Leta

Vakcinēšanas pret Covid-19 aptvere Latgalē pašlaik ir uz pusi mazāka nekā vidēji Latvijā, liecina otrdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītājas Evas Juhņēvičas sniegtā informācija.

Pašlaik vakcinācijas aptvere Latvijā vidēji ir 11,3%. Kurzemē, Rīgā un Vidzemē tā ir augstāka par vidējo, piemēram, Kurzemē sasniedzot 13,6%.

Savukārt Zemgalē pret Covid-19 vakcinējušies 9,4% iedzīvotāju, bet Latgalē šīs rādītājs ir 5,5%.

Lai nodrošinātu lielāku vakcinēšanas aptveri Latgalē, līdz šim sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un pašvaldībām jau ir organizēti četri mobilie vakcinācijas punkti Latgalē. Špoģos, Silenē, Maltā un Viļānos šajos centros vakcinētas 535 personas.

Arī turpmāk mobilie vakcinācijas punkti tiks organizēti NBS teltīs vai pašvaldības telpās, ja izbraukumā ir iespēja nodrošināt vietu 50 līdz 200 personu. Tāpat tiks izmantots NBS auto, ja vienā vakcinācijas punktā ir iespējams nodrošināt desmit līdz 50 iedzīvotāju, kas poti vēlas saņemt.

"Strādājot pa tiešo ar pašvaldībām, jau mēģinām apzināt pašvaldību iedzīvotājus, lai aicinātu viņus vakcinēties," klāstīja Juhņēviča.

Plānots, ka 31.maijā mobilais vakcinēšanas punkts darbosies Kārsavas novadā, 3.jūnijā Rēzeknes un Daugavpils novadā. Šādi punkti plānoti arī Krāslavas un Aglonas novadā.

Jau ziņots, ka pirmdien potes pret Covid-19 saņēmusi 7931 persona, tostarp pirmo porti - 2847 cilvēki, otro - 4315, bet vēl 769 cilvēki sapotēti ar "Johnson&Johnson" vakcīnu, kam nepieciešama tikai viena deva, liecina NVD dati. Šie dati gan vēl var mainīties, jo daudzas vakcinācijas iestādes datus par vakcinētajiem sistēmās ievada ar vairāku dienu nobīdi.

Līdz šim vienā dienā vakcinēto skaita rekords fiksēts 12.maijā, kad potes saņēma ap 22 000 cilvēku, savukārt augstākais vidēji dienā vakcinēto skaits nedēļas griezumā bijis nedēļā no 10.maija, kad vidēji dienā tika vakcinēti ap 15 600 cilvēki.

No vakar potes pret Covid-19 saņēmušajiem vairums klasificēti kā "Cits iedzīvotājs" vai "Pēc paša vēlēšanās", bet starp sapotētājiem bijis arī lielāks skaits senioru un personu ar hroniskām slimībām. Vakcinācija veikta 316 iestādēs, bet visplašāk to veica SIA "Vizuālā diagnostika", "Veselības centru apvienība", Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca un Rēzeknes slimnīca.

Pirmajai potei visbiežāk - 79% gadījumu - izmantota "Pfizer" vakcīna, savukārt otrajai potei līdzīgās proporcijās lietotas gan "Pfizer", gan "Moderna" un "AstraZeneca" vakcīnas.

Līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši ap 438 000 cilvēku, bet vakcinācijas procesu pabeiguši - ap 187 000 cilvēku, attiecīgi pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmuši ap 23,2% iedzīvotāju, bet procesu noslēguši - ap 9,9%.

Lietošanai Eiropas Savienībā pašlaik ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson" jeb "Janssen". Pagājušā gada 28.decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet masveidīgāka iedzīvotāju vakcinēšana sākās marta izskaņā.

Latvijā

Latvijā par 4% pieauguši izdevumi sociālajai aizsardzībai, 2023. gadā jau sasniedzot septiņus miljardus eiro. Tajā pašā laikā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties nodrošināt vismaz vienu no 13 pamatnepieciešamībām, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskie dati.

Svarīgākais