Deputāts Zariņš: Ap Covid-19 vakcīnu iepirkuma sāgu veidojas OIK "afēras scenārijs"

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Ap Covid-19 vakcīnu iepirkuma sāgu sāk veidoties obligātā iepirkuma komponentes (OIK) "afēras scenārijs", uzskata Saeimas deputāts Ivars Zariņš (S).

Kā informēja "Saskaņā", 19.maija Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē, "pārkāpjot Saeimas kārtības rullī noteikto procedūru un neļaujot izskatīt pieprasījumā iesniegtos jautājumus," turklāt nenodrošinot savlaicīgu atbilžu iesniegšanu uz tiem, tika noraidīts Saeimas deputātu pieprasījums "Par Latvijas amatpersonu rīcību un patiesajiem atbildīgajiem saistībā ar vakcīnu iepirkumiem".

Vienlaikus, lai nodrošinātu pieprasītās informācijas iesniegšanu Saeimai, noraidītā neizskatītā pieprasījuma vietā tajā pašā dienā deputāti sagatavojuši un iesnieguši Saeimas lietvedībā tālākai virzībai trīs jaunus pieprasījumus, kuri satur visus iepriekš neatbildētos jautājumus. Partijā piebilda, ka tie ir vēl detalizētāki, kā arī pievienoti papildus jautājumi saistībā ar neatbildēto pieprasījumu.

Politiskajā spēkā informēja, ka saskaņā ar Saeimas kārtības rulli, šiem pieprasījumiem ir nekavējoties jābūt iekļautiem tuvākajā Saeimas sēdē, lai tie tiktu nodoti veselības ministram atbilžu sniegšanai. Attiecīgi veselības ministra sniegtās atbildes ir jāizskata Pieprasījumu komisijas sēdē divu nedēļu laikā.

Zariņa ieskatā, notiekošais ap vakcīnu "iepirkuma sāgu" aizvien vairāk sāk līdzināties OIK "afēras scenārijam", kad sākotnēji atbildīgās amatpersonas arī nevēlējās sniegt pieprasīto informāciju, tā vietā "cenšoties uzburt savu realitāti, sniedzot tikai tai izdevīgu informāciju".

Savukārt Pieprasījumu komisijas deputātu vairākums, pildot koalīcijas līgumā noteikto, esot noraidījis visus opozīcijas pieprasījumus, neskatoties uz to pamatotību, vai pat vispār nenodrošinot pieprasītās informācijas saņemšanu. Vairums komisijas deputātu esot lēmuši par pieprasījuma noraidīšanu, "tādējādi klaji pārkāpjot Satversmē noteikto".

Viņaprāt, vienīgā iespējamā rīcība situācijā, kad "Saeimas vairākums īsteno tiesisko nihilismu", lai neitralizētu šādu varas politiķu prettiesisko un nedemokrātisko rīcību, ir turpināt īstenot parlamentārās uzraudzības procedūras, līdz pieprasītā informācija tiek sniegta.

"Šāda metode veiksmīgi tika īstenota, lai tiktu atklāta un pierādīta OIK afēra. Lai to panāktu, bija nepieciešami vairāk nekā 20 deputātu pieprasījumi un vairāk nekā pussimts deputātu jautājumu ekonomikas ministram. Šķiet, ka veselības ministrs vēlās iet tādu pašu ceļu," paudis deputāts, piebilstot, ka, lai kā to nevēlētos varas politiķi, patiesība par vakcīnu iepirkumiem tikšot noskaidrota.

Vienlaikus, viņaprāt, no varas politiķiem ir atkarīgs tas, ar cik "lielām asinīm" tas tiks izdarīts.

Partijā norādīja, ka pieprasījumi par vakcīnu iepirkumiem tika sagatavoti pēc iepazīšanās ar Veselības ministrijas (VM) īstenotajām "dienesta pārbaudēm" un veselības ministra sniegtajām atbildēm uz deputātu jautājumiem, saskaņā ar kurām tiekot apgalvots, ka nav izdevies noskaidrot, kas sasauca šīs darba grupas sēdes, kurās tika pieņemts lēmums neiepirkt vakcīnas, ne kādas bija šīs darba grupas pilnvaras. Tāpat neesot izdevies noskaidrot, kādus viedokļus ir pauduši šīs darba grupas locekļi, ne arī, ko īsti ir izlēmusi šī darba grupa un kā šis lēmums ir radies un ticis formulēts, lai, balstoties uz to, tiktu sagatavota un nosūtīta Latvijas atbilde par vakcīnu iepirkumu.

Tāpat "dienesta pārbaudes" ziņojumā tiek apgalvots, ka "nav iegūta informācija, ka VM vadība būtu informēta par [šīs darba grupas] sanāksmes norisi un tajā pieņemtajiem lēmumiem," pauda "Saskaņa".

Partijas ieskatā, "jebkuram kritiski domājošam cilvēkam", kurš kaut nedaudz ir pazīstams ar lēmumu pieņemšanas procedūru valsts pārvaldē, pamatoti rodas jautājums, cik ticama ir šāda VM amatpersonu pasniegtā lietu kārtība saistībā ar šo vakcīnu iepirkumu, ņemot vērā, ka "ierēdņi paši uz savu iniciatīvu un atbildību, turklāt bez tiem skaidri dotām pilnvarām, un atļaujoties vispār neinformēt ministrijas vadību," ir pieņēmuši šādus atbildīgus lēmumus.

Partijas ieskatā, ja VM vadība nav nekādi bijusi iesaistīta lēmumu pieņemšanā par vakcīnu iepirkumiem, situācijā, kad Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdība ir paziņojusi vakcināciju par savu vienīgo izeju no Covid-19 krīzes, tas liecinot par politisko amatpersonu klaju bezatbildību un nolaidību.

Viņuprāt, par šādu rīcību pienāktos ne tikai politiskā atbildība, bet arī kriminālatbildība, jo tās rezultātā ir radīts nozīmīgs sabiedrības veselības apdraudējums, zaudētas cilvēku dzīvības un radīti daudzu miljonu eiro zaudējumi Latvijas valsts tautsaimniecībai.

Vienlaikus opozīcijā esošajai partijai šajā kontekstā sevišķi divdomīga šķitusi Saeimas deputāta Riharda Kozlovska (JV) rīcība, piekrītot vadīt Parlamentārās izmeklēšanas komisiju par Covid-19 pārvarēšanu. Partija vērš uzmanību, ka viņa balss bijusi izšķirošā, Pieprasījumu komisijai pieņemot lēmumu par to, lai VM nebūtu jāiesniedz pieprasītā informācija, kura ļautu noskaidrot Covid-19 vakcīnu iepirkumu lietas "patiesos apstākļus un politisko amatpersonu patieso iesaisti šajā procesā".

Latvijā

Augstākā tiesa (AT) atteicās ierosināt kasācijas tiesvedību, tādējādi stājās spēkā notiesājošs spriedums, ar kuru mobilo telefonu zaglim piespriesta brīvības atņemšana uz trīs gadiem, aģentūru LETA informēja AT.

Svarīgākais