Apbalvos misijās bojā gājušos karavīrus

Mēnesi pirms Lāčplēša dienas un Latvijas 92. gadadienas Ordeņu kapituls pieņēmis lēmumu virknei personu pasniegt augstākos valsts apbalvojumus.

Atšķirībā no citām reizēm šogad pieņemts atsevišķs lēmums apbalvojumus piešķirt pēc nāves un atzīt par Viestura ordeņa komandieriem starptautiskajās operācijās bojā gājušos karavīrus un 1991. gada barikāžu laikā bojā gājušos.

Ordeņu kapituls nolēmis par sevišķiem militāriem nopelniem, par drosmi un varonību ar Viestura ordeni apbalvot pēc nāves un atzīt par Viestura ordeņa Lielkrusta komandieriem starptautiskajās operācijā bojā gājušos Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku karavīrus Olafu Baumani, Gintu Bleiju, Vitāliju Vasiļjevu, Edgaru Ozoliņu, Voldemāru Anševicu, Andreju Merkuševu un Dāvi Baltābolu.

Tāpat par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts neatkarības aizstāvēšanā Ordeņu kapituls nolēmis ar Viestura ordeni apbalvot pēc nāves un atzīt par Viestura ordeņa Lielkrusta komandieriem 1991. gada barikāžu dalībniekus: kinooperatoru, režisoru un producentu Juri Podnieku, kinooperatoru un režisoru Andri Slapiņu, kinooperatoru Gvido Zvaigzni, Satiksmes ministrijas šoferi Robertu Mūrnieku, Jūrmalas Rakstnieku jaunrades nama šoferi Raimondu Salmiņu, milicijas vecāko leitnantu Sergeju Konoņenko, milicijas leitnantu Vladimiru Gamanoviču, Ediju Riekstiņu un Ilgvaru Grieziņu.

Viestura ordeņa pirmo šķiru saņems arī Amerikas Savienoto Valstu Mičiganas štata nacionālās gvardes komandieris Tomass Katlers un virkne Latvijas militāro amatpersonu.

Visaugstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni – par nopelniem Latvijas valsts labā saņems diriģents Aleksandrs Viļumanis, komponists un grupas Eolika dibinātājs Boriss Rezņiks, ilggadējā Valmieras Drāmas teātra aktrise Ligita Dēvica, mācītājs un ērģeļbūves meistars Jānis Kalniņš, kamaniņu braucējs, Latvijas Nacionālās kamaniņu sporta izlases konstruktors Mārtiņš Rubenis, Dailes teātra aktrise un režisore Venta Vecumniece.

Ar Triju Zvaigžņu ordeni apbalvoti Latvijas Nacionālās izlases galvenais treneris kamaniņu sportā Pēteris Cīmanis, Latvijas Nacionālās operas skatuves māksliniece, baletdejotāja Inese Dumpe, keramiķis, Tautas daiļamata meistars Jānis Saikovskis, saksofonists, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors, profesors Artis Sīmanis, bijusī Augstākās tiesas senatore, tiesību zinātniece Gunta Višņakova, latviešu estrādes mūziķis, vijolnieks un komponists Alnis Zaķis un citi.

Par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā pirms Latvijas 92. gadadienas Atzinības krustu saņems Latvijas Pareizticīgo baznīcas Rīgas un visas Latvijas metropolīts Aleksandrs Kudrjašovs. Tāpat Atzinības krustu pasniegs Starptautiskās hokeja federācijas prezidentam Renē Nikolasam Fāzelam un citiem.

Valsts apbalvojumu likumā noteikts, ka ordeņus pasniedz saistībā ar Latvijas valstij nozīmīgiem notikumiem. Saistībā ar Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanu – 4. maijā, Lāčplēša dienu – 11. novembrī un Latvijas Republikas proklamēšanas dienu – 18. novembrī.

Svarīgākais