Znotiņa: Noziegumi kibervidē ir ļoti kaitinoša parādība

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Ņemot vērā noziegumu skaita pieaugumu, nepieciešams aktīvāk cīnīties pret krāpniecību virtuālajā vidē, intervijā Latvijas Radio atzina Finanšu izlūkošanas dienests (FID) vadītāja Ilze Znotiņa.

Amatpersona atzina, ka aizvadītais gads ir bijis dinamisks un finanšu sektora sakārtošanā vēl ir daudz darāmā.

Kā vienu no aktuālajām problēmām Znotiņa atzīmēja noziedzības virtuālajā vidē pieaugumu, kas aktivizējās Covid-19 krīzes periodā. "Redzam, ka ļoti daudzi cilvēki, kas jau tā var dzīvot sliktā ekonomiskā situācijā, iespējams, izmisuma stāvoklī pakļaujas krāpniekiem," novēroja Znotiņa, piebilstot, ka atbildīgo amatpersonu sanāksmē vērsīs uzmanību šai problēmai.

Viņa norādīja, ka kiberjomā ir kā vienkāršākas un saprotamākas uzbrukuma metodes, tā arī noziegumi, kurus atklāt ir ļoti sarežģīti, savukārt tiesībsargājošo institūciju kapacitāte darbam ar šādiem noziegumiem varētu būt lielāka.

"Ja kādam cilvēkam, piemēram, izzog spogulīti naktī no mašīnas, tad cilvēks jūtas ļoti bēdīgi, bet policijas kapacitāte izmeklēt katru šādu noziegumu ir ļoti apgrūtināta. Kopumā šādi noziegumi kibervidē ir ļoti kaitinoša parādība, kas pašlaik ir aktivizējusies," teica Znotiņa, atzīstot, ka, lai arī tiesībsargājošo institūciju spēja noķert šādus noziedzniekus nav maza, izkrāpto līdzekļu atgūšana gan ir sarežģīta, jo to pārsūtīšanā un slēpšanā tiek izmantotas dažādas finanšu shēmas.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.