Ģimenes ārstiem sola nodrošināt vismaz 30 Covid-19 vakcīnu devas nedēļā

© EP/SCANPIX/LETA

Sākot ar šo nedēļu, ģimenes ārsti var rēķināties, ka nedēļā saņems vismaz 30 vakcīnu pret Covid-19 devas, otrdien Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdē pauda Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

Viņa stāstīja, ka pašlaik vakcinēšanas nodrošināšanā ir gatavas iesaistīties 573 ģimenes ārstu prakses. Vienlaikus Juhņēviča mudināja speciālistus aktīvāk iesaistīties procesā, lai nodrošinātu vienmērīgu ģeogrāfisku klājumu.

"Ar šo nedēļu ģimenes ārsti var rēķināties, ka saņems vismaz 30 devas. Tas bija liels problēmjautājums, kas aktualizējās pagājušajā nedēļā," solīja biroja vadītāja.

Paralēli ar ģimenes ārstiem tiek strādāts, lai risinātu jautājumu par gulošo cilvēku vakcinēšanu pret Covid-19. Gadījumā, ja pacienta ģimenes ārsts nenodrošina vakcinēšanu pret Covid-19, viņam jāziņo birojam par šādu pacientu, iepriekš sazinoties ar pacientu un aprūpētāju. Līdz mēneša vidum birojam ir jāpaziņo adrese, kur nepieciešams veikt izbraukuma vakcinēšanu. Paredzēts, ka birojs plānos teritorijas un piesaistīs vakcinēšanas nodrošinātāju, kas arī veiks gulošo potēšanu.

Vakcinācijas projekta birojs strādājot arī ar pašvaldībām un informatīvo kampaņu, un pašlaik paredzēta tieši senioru uzrunāšana, izmantojot radio. Plānota arī video materiālu izvietošana sabiedriskajā transportā un bukletu sadale pašvaldībām, kas tos nogādās publiskajās vietās.

Sadarbībā ar vietvarām plānota arī nacionālā mēroga vakcinēšanas kompleksu izveide, pašvaldībām šīm mērķiem atvēlot skolas, sporta zāles, olimpiskos centros. Savukārt par telpu iekārošanu un pakalpojuma sniedzēju atbildīgais būs Vakcinācijas projekta birojs, skaidroja Juhņēviča.

Jau ziņots, ka aizvadītajā diennaktī pirmo poti pret Covid-19 Latvijā saņēmuši 1338 cilvēki, bet otro - 226, tādējādi kopumā pirmdien tikušas vakcinētas 1564 personas, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

Pirmo poti pārsvarā saņēmuši seniori, personas ar hroniskām slimībām un citu paaugstinātu riska grupu pārstāvji. Starp vakcinētajiem salīdzinoši liels skaits bijis arī mediķu un ārstniecības iestāžu darbinieku. Vakcinācija ar pirmo poti notikusi ap 80 iestādēs - pārsvarā ģimenes ārstu praksēs, kurās savakcinēti ap desmit vai labākajā gadījumā pārdesmit cilvēki. Pirmajai potei pamatā izmantota "AstraZeneca" vakcīna.

Savukārt otro poti vakar pamatā saņēmuši mediķi un ārstniecības iestāžu darbinieki, un tai izmantota "Pfizer" vakcīna.

Šāds potēšanas apjoms atpaliek no veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) apņemšanās nedēļā izpildīt "plānu 7x2000". Salīdzinoši līdz šim intensīvākās vakcinēšanas dienās Latvijā ir tikuši sapotēti vairāk nekā 4000 cilvēku.

Līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši 46 758 cilvēki, bet abas devas - 17 243 cilvēki. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā 2021.gada 1.janvārī provizoriski bija 1,894 miljoni iedzīvotāju, tātad pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmuši nepilni 2,47% iedzīvotāju, bet abas - 0,9%.

Svarīgākais