Rīgas Stradiņa universitātes profesore, infektoloģe Ludmila Vīksna LTV raidījumam "Rīta panorāma" atzina, ka pašlaik infektologus bažīgus dara jaunā Covid-19 paveida izplatība.
Viņa atzina, ka bažas par jaunajiem vīrusa paveidiem pašlaik nodarbina infektologu prātus.
"Es nevarētu teikt, ka tas visvairāk nodarbina, bet bez šaubām dara bažīgus," tā situāciju skaidroja infektoloģe.
Viņa atzina, ka Covid-19 vīruss ir noslēpumiem apvīts. Bažas par šo jauno vīrusa paveidu ir tikpat lielas, kā tas bija laikā, kad tikko pasaule uzzināja par Sars-CoV-2 vīrusu. Tajā brīdi infektologi zināja ļoti maz par šo infekcijas slimību, tāpēc arī bažas un satraukums bija liels. Līdzīgi ir arī ar pašreizējo situāciju.
Tomēr mierina fakts, ka ir zināms, kā ar šo vīrusu cīnīties jeb ierobežot.
Infektoloģe uzsver, ka būtisks faktors, lai apkarotu vīrusu ir vakcinācija. Pašlaik ir izstrādātas vakcīnas un vēl nav zināms, vai pret jaunajiem Covid-19 paveidiem viņas ir efektīvas.
Latvijā otrdien sāka izmantot pirmās "AstraZeneca" vakcīnas pret Covid-19. Iepriekš ir izskanējušas bažas un vairākas pasaules valstis ir paziņojušas, ka šo vakcīnu neizmantos gados vecākajiem cilvēkiem. Vīksna atzīst, ka Latvija vadās pēc tā, ko saka Eiropas Savienība un Pasaules Veselības organizācija.
Viņa uzsvēra, ka atbildīgās komisijas neesot paudušas, ka vakcīna būtu kaitīga vai neefektīva gados vecākiem cilvēkiem. Uzsvars tika likts uz to, ka vecāka gada gājuma cilvēki netika pietiekami daudz pārbaudīti šīm vakcīnām.
Pašreiz ir pārbaudīts noteikts skaits cilvēku, kā vakcīna iedarbojas uz viņiem un mums nav pamats teikt pretējo. Pasaules Veselības organizācija ir atzinusi, ka vakcinācija ar "AstraZeneca" vakcīnām ir droša gados vecākiem cilvēkiem.
Infektoloģe min, ka pašreiz vēl nav zināms, kā vakcīna ilgtermiņā ietekmē mūsu veselību. Viņa apsver, ka ietekmei nevajadzētu būt nozīmīgai.
"Šaubīgi tas būtu, jo praktiski daudzas vakcīnas ir veidotas uz iepriekš veidotu vakcīnu bāzes," min infektoloģe.
Viņa atzina, ja mēs vakcīnu izstrādē balstīsimies uz iepriekšējo pieredzi, tad īpaši uztraukties par ilgtermiņa ietekmi uz veselību nevajadzētu.
"Vakcīnas var sagādāt pārsteigumus, ir pāaragri apgalvot, ka tās neietekmē veselību, bet ir diezgan liela varbūtība, ka vakcīnas ir nekaitīgas."
Vairākiem cilvēkiem pēc vakcīnu saņemšanas parādās blaknes. Infektoloģe atgādina, ka nereti mēs ļoti neuzmanīgi lasām zāļu aprakstus.
Pēc otrās "Pfizer" un "BioNTech" vakcīnas saņemšanas ķermenis var reaģēt uz poti un parādīties blakus parādības.
Gados jauniem cilvēkiem reakcija pret vakcīnu ir daudz izteiktāka, nekā gados vecākām personām.
"Šobrīd uz svaru kausiem ir divas lietas - saslimt un nomirt, vai saņemt vakcīnu un divas dienas pamocīties ar temperatūru," tādējādi iegūstot aizsardzību vismaz uz astoņiem mēnešiem.
Infektoloģe pauž, ka vakcīna pasargā no smagas saslimšanas gaitas un nāves. Tomēr nevar izslēgt, ka pēc vakcinācijas personas vairs neinficēsies ar Covid-19.