Pērn Latvijā kopējais pārvadītās gāzes apjoms palielinājās par 10%

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Pagājušajā gadā kopējais pārvadītās gāzes apjoms Latvijā pērn bija 37,5 teravatstundas (TWh), kas ir par 10% vairāk nekā gadu iepriekš, informē vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") pārstāvji.

Pieaugums skaidrojams saistībā ar vienotā dabasgāzes tirgus izveidi, kurā apvienojās Latvija, Igaunija un Somija, un Latvija un Igaunija veido kopējo balansēšanas zonu, savukārt Latvija, Igaunija un Somija - kopējo tarifu zonu.

"Conexus" pārstāvji pauda, ka vienotā tirgus izveides rezultātā atcelti maksājumi par vienotā dabasgāzes tirgus dalībvalstu iekšējo robežu šķērsošanu un tika noteikts vienots pārvades sistēmu ieejas tarifs uz tā ārējām robežām, tā sekmējot dabasgāzes tirgotāju konkurenci visā vienotā tirgus zonā.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss skaidroja, ka vienotā dabasgāzes tirgus pirmā darbības gada rezultāti apliecina tā nepieciešamību un pasvītro dabasgāzes kā nozīmīga resursa nepieciešamību Eiropas enerģētikas nozarē arī turpmāk.

"Veiksmīgi īstenotā un ieviestā starpvalstu sadarbība ir sniegusi reālus ieguvumus visām iesaistītajām pusēm, vienlaikus pozitīvi atsaucoties uz dabasgāzes infrastruktūras aktīvāku izmantošanu reģionālā līmenī. Jāsaka, ka šis ir bijis tikai pirmais solis kopējās attīstības virzienā, un pēc pirmā darbības gada rezultātu izvērtēšanas, varam secināt, kā vēl efektīvāk veikt procesus un tuvināties mūsu ambiciozajam mērķim - izveidot vienotu dabasgāzes tirgu reģionā," teica Bariss.

"Conexus" pārstāvji atklāja, ka līdz ar vienotā tirgus atvēršanu, būtiski pieaugusi sistēmas lietotāju interese par Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) pakalpojumiem, ko apliecināja jaudu rezervēšanas pieprasījums 2020./2021.gada krātuves ciklam - sākot rezervāciju brīvajām jaudām Inčukalna PGK jaunajai sezonai, rezervēšanas pieteikumos norādītais kopējais pieprasītās jaudas apjoms vairākkārt pārsniedza rezervēšanai pieejamo krātuves kapacitāti.

Vienotās tirgus zonas izveide veicinājusi arī ciešāku Baltijas un Somijas pārvades sistēmu operatoru tehnisko sadarbību un savstarpējo atbalstu. Šim mērķim izveidota īpaša operatoru tehniskā darba grupa. Pēc detalizētas pašreizējās reģionālās gāzes pārvades sistēmas iespēju analīzes un sekmīgiem maksimālās slodzes testiem dabasgāzes padevei no Inčukalna PGK uz Somiju, Baltijas - Somijas pārvades sistēmas operatoru izveidotā tehniskā darba grupa ir radusi risinājumu "Balticconnector" starpsavienojuma punkta tehniskās jaudas īslaicīgai palielināšanai par divām līdz piecām gigavatstundām dienā, norādīja kompānijas pārstāvji.

Viņi atzīmēja, ka ciešāka pārrobežu tehniskā sadarbība ļāvusi nodrošināt papildu jaudas pieejamību tirgus dalībniekiem līdz brīdim, kad Igaunijas pārvades sistēmas operators "Elering AS" būs nodevis ekspluatācijā gāzes kompresoru stacijas, kuru uzstādīšana ir aizkavējusies. "Balticconnector" starpsavienojuma punkta tehniskā jauda tiek pārskatīta katru nedēļu, savukārt konkrēts tehniskās jaudas palielinājuma apmērs atkarīgs no vairākiem aspektiem reģionālās gāzes infrastruktūras izmantošanā.

"Conexus" skaidroja, ka vienotās tirgus zonas platformas attīstībā paredzēts gan apkopot un ieviest lietotāju ieteikumos minētās prasības, gan ieviest citus uzlabojumus un jaunu funkcionalitāti, tostarp ērtāku informācijas pieejamību lietotājiem. Līdzās tam tiks uzsākts darbs arī pie vienotās tirgus zonas pārvaldības sistēmas uzlabošanas jeb "Conexus" aizmugursistēmas attīstības un pilnveides, kam atklāta konkursa rezultātā ir noslēgts izstrādes līgums ar paredzamo īstenošanas laiku līdz 2022.gada 31.decembrim.

"Conexus" apgrozījums 2020.gada deviņos mēnešos bija 40,002 miljoni eiro, kas ir par 5,7% mazāk nekā 2019.gadā attiecīgajā periodā, savukārt kompānijas peļņa sarukusi par 19,8% un bija 9,897 miljoni eiro.

"Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Kompānija pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu. "Conexus" tika dibināta 2016.gada decembrī, reorganizācijas rezultātā no "Latvijas gāzes" nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus.