Viltus e-pastus ar aicinājumu vakcinēties izsūtījusi studente pētniecības nolūkā

 
©Mitar gavric/Scanpix

Viltus e-pastus ar aicinājumu vakcinēties bija izsūtījusi kāda studente, veicot pētniecisko darbu par informācijas tehnoloģiju (IT) drošību, pastāstīja IT drošības incidentu novēršanas institūcija Latvijā "Cert.lv" sabiedrisko attiecību pārstāve Līga Besere.

Viņa skaidroja, ka šiem e-pastiem nebija izteikti ļaundabīgs raksturs un mērķis. "Studente informēja "Cert.lv", ka pēc notikušā individuāli sazinājusies ar katru lietotāju, kurš ievadījis savus datus, un informējusi par notikušo. Ievadītie dati esot dzēsti.," sacīja Besere un piebilda, ka ievāktie dati nebija sensitīvi.

Besere kā pozitīvo faktoru izcēla to, ka daļa sabiedrības pievērsa šim jautājumam uzmanību un par šādiem e-pastiem ziņoja. Savukārt kā negatīvo lietu viņa izcēla faktu, ka, lai arī attiecīgā saite darbojās tikai neilgu laiku, bija iedzīvotāji, kas tajā savus datus tomēr ievadīja.

No notikušā "Cert.lv" izdarījis divus secinājumus. Pirmkārt, iedzīvotājiem rūpīgāk jāattiecas pret saviem datiem. Informācija par oficiālajām vietnēm un procesu jāiegūst no uzticamiem avotiem - Veselības ministrijas (VM) un Slimību profilakses un kontroles centra. "Jebkuri aicinājumi rīkoties vai sniegt savus datus jāvērtē atbilstoši oficiālajai informācijai, piemēram, ja saņemat aicinājumu reģistrēties vakcīnai, bet VM nav izziņojusi par šādas iespējas pieejamību, tad attiecīgais aicinājums būtu jāuztver ar aizdomām," skaidroja Besere.

Tāpat notikušais licis secināt, ka nepieciešama visaptveroša sabiedrības informēšana par sagaidāmo procesu - kā sabiedrība tiks uzrunāta un kā varēs atpazīt oficiālo komunikāciju. "Tas novērstu iespēju ļaunprātīgi izmantot iedzīvotāju neinformētību," piebilda "Cert.lv" pārstāve.

Jau vēstīts, ka VM šīs nedēļas sākumā brīdināja par krāpnieku izsūtītiem viltus e-pastiem ar aicinājumu vakcinēties.

Ministrijā aicināja būt uzmanīgiem un ignorēt šo un citus e-pastus ar aizdomīgiem aicinājumiem vakcinēties.

Tāpat VM norāda, ka drīz ikvienam Latvijas iedzīvotājam būs iespēja pieteikties savai vakcīnai pret Covid-19 īpaši veidotā vietnē, kuras pārvaldītājs būs VM. Pieteikšanās notiks, autorizējoties caur portālu "Latvija.lv", kur norādītie dati tiks rūpīgi aizsargāti un lietoti vakcinācijas rindas plānošanai.

Vēstīts arī, ka iedzīvotāju agrīnajai reģistrācijai vakcinēšanai pret Covid-19 tiks izmantota vietne "manavakcina.lv", liecina vakcinēšanas plāns.

Vienas stundas laikā portāla "manavakcina.lv" testa versijā iespēju pietiekties vakcīnai pret Covid-19 izmantoja 700 cilvēki, žurnālistiem iepriekš pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Cilvēki, kas pieteicās šajā testa versijā, tiks informēti par iespēju pieteikties, kad tas būs iespējams, tomēr viņu patlaban sniegtie dati nevarēs tikt izmantoti vēlāk.

Pašreiz pieeja tai slēgta. "Uzlabosim un oficiāli informēsim par agrīnās pieteikšanās rīka palaišanu," atzīmēja ministrs.