Latvijā veikts pētījums pierāda, ka Covid-19 uzliesmojumus var paredzēt

© Romāns Kokšarovs/F64 Photo Agency

Jelgavā Covid-19 notekūdeņos bija konstatējams piecas dienas pirms šajā teritorijā novērots saslimstības pieaugums, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē par pilsētā veiktu pētījumu pastāstīja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

"Šī pētījuma rezultāti parāda, ka uzliesmojumus var paredzēt, veicot analīzes notekūdeņos, un izvērtēt intervenču efektivitāti," skaidroja infektologs.

Šādi pētījumi ir notikuši Kuldīgā un Jūrmalā, kur vīrusa RNS kopiju skaits notekūdenī norādījis uz Covid-19 infekciju skaitu. Pētījumā secināts, ka RNS kopiju skaits notekūdenī sakritis ar aktīvo slimnieku skaitu.

Tāpat sēdē prezentētajā materiālā tika atzīmēts, ka, izmantojot oficiālo statistiku, notekūdeņu dati var liecināt par atveseļošanos, kas vēl nav medicīniski diagnosticēta.

Patlaban tiekot meklēts finansējums, lai notekūdeņu monitoringu ieviestu visā valstī.

Covid-19 daļiņas notekūdeņos noteiktas pētījumā ietvaros, kas īstenots valsts pētījumu programmas "Covid-19 seku mazināšanai" laikā.

Kā vēstīts, šajā valsts pētījumu programmā pērn vasarā tika nolemts īstenot desmit projektus, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Pēc ministrijā sniegtās informācijas, starptautiskie zinātniskie eksperti šiem desmit projektiem piešķīruši augstu novērtējumu - vidējais ekspertīzes konsolidētais vērtējums ir 12,98 no 15 iespējamajiem punktiem.

Kopā visās trīs tematiskajās jomās tika iesniegti 15 projektu pieteikumi.

IZM uzsvēra, ka pētījumu programmas galvenais mērķis ir ierobežot Covid-19 infekcijas slimības izplatību un aizsargāt iedzīvotājus, lai, īstenojot inovatīvus augstas gatavības zinātniskus projektus, steidzami atjaunotu ekonomisko darbību un sociāli aktīvu ikdienas dzīvi.

Svarīgākais