Veselības aprūpes nozarē patlaban trūkst vismaz 4000 medicīnas māsu

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Veselības aprūpes nozarē patlaban trūkst vismaz 4000 medicīnas māsu, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atklāja Latvijas Māsu asociācijas (LMA) viceprezidente Ilze Ortveina.

"Ja mēs runājam par jauno māsu profesijas reformu un pacienta aprūpes kvalitāti - ticiet man - šie skaitļi nav nekādi 4000, bet tie ir vismaz 6000, ja mēs gribam nodrošināt pacienta aprūpi augstākajā līmenī," piebilda Ortveina.

Tāpat viņa atzīmēja, ka 75% praktizējošo māsu vidējais vecums ir virs 47 gadiem, turklāt nereti viņas strādā vairākās darbavietās. Māsām, pēc Ortveinas sacītā, arī ir neatbilstošs atalgojums, pārslogojums un zems profesijas prestižs.

Reizē nepietiekamās darba samaksas rezultātā notiek cilvēkresursu migrācija. "Ja mēs neko nedarīsim un šo algu nenostabilizēsim Eiropas Savienības līmenī, ārstniecības personu starpā, visticamāk, mēs sagaidīsim darbinieku migrāciju," sacīja LMA viceprezidente, piebilstot, ka "mēs runājam par migrāciju valsts iekšienē", kas saistās ar epidemioloģiskajiem riskiem un pacientu aprūpes kvalitātes sarukumu.

Ortveina arī atzīmēja, ka vidēji no 250 absolventiem gadā, tikai aptuveni 25% sāk darbu ārstniecības iestādēs publiskajā sektorā. Vienlaikus šeit ir 600 budžeta vietu. Līdz ar to asociācijas viceprezidentes ieskatā būtu nepieciešams radīt motivācijas sistēmu, lai pēc absolvēšanas rosinātu māsas strādāt veselības aprūpes publiskajā sektorā.

LMA viceprezidente norādīja, ka šogad vajadzētu ieviest māsu jauno atalgojuma modeli, nacionālu pacientu aprūpes klasifikāciju un nodrošināt finansējumu LMA profesijas prestiža celšanai. Tāpat būtu nepieciešams izstrādāt cilvēkresursu attīstības plānu ar konkrētiem mērķiem, uzdevumiem, izpildes termiņiem un resursiem.

Kā vēstīts, vairākkārtīgi Veselības ministrija ir norādījusi, ka līdz ar Covid-19 straujo izplatību arvien turpina pieaugt Covid-19 pacientu skaits slimnīcās. Papildu slodzi uz ārstniecības iestādēm rada arī lielais saslimušo vai pašizolācijā esošo mediķu skaits. Tādējādi vairāk kā iepriekš aktualizējas cilvēkresursu trūkums veselības aprūpes nozarē, kā arī ārstniecības personu "izdegšana".