Pērn visbiežāk maksātnespējas procesi uzsākti ēdināšanas un tirdziecības nozarēs

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Uz ierosināto maksātnespējas procesu skaitu pērn būtisku ietekmi atstājuši koronavīrusa Covid-19 pandēmijas ierobežošanai ieviestie pasākumi, kas sākotnēji paredzēja līdz 1.septembrim aizliegt iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumus, ja pastāv kāda no Maksātnespējas likuma 57.panta pirmās daļas 1., 2., 3. vai 4.punktā minētajām juridiskās personas maksātnespējas pazīmēm,

Savukārt aizvadītā gada 23.decembrī stājās spēkā grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz maksātnespējas moratorija noteikšanu līdz š.g. 1.martam.

Lursoft izpētījis, ka 2020.gadā maksātnespēja ierosināta 1378 personām, no tām 374 ir juridiskas personas.

Salīdzinot ar gadu iepriekš, kopējais ierosināto maksātnespējas procesu skaits samazinājies teju par ceturto daļu. Ja fiziskām personām ierosinātu maksātnespējas procesu bijis par piektdaļu mazāk nekā 2019.gadā, tad juridiskajām personām - pat par trešdaļu. Salīdzinot juridiskām personām ierosināto maksātnespējas procesu skaitu pa mēnešiem, redzams, ka gandrīz visus mēnešus aizvadītajā gadā pasludināto maksātnespēju bijis mazāk nekā 2019.gadā. Izņēmums ir pagājušā gada novembris un decembris.

Jānorāda, ka, neskatoties uz to, ka fizisko personu maksātnespēju pēdējo desmit gadu laikā bijis vairāk nekā juridisko personu procesu, pēc Lursoft aprēķiniem, arī daļa maksātnespējīgo fizisko personu saistītas ar biznesa vidi. Lursoft izpētījis, ka no 1004 fiziskajām personām, kurām 2020.gadā pasludināta maksātnespēja, 184 procesa pasludināšanas brīdī bijušas amatpersonas vai dalībnieces uzņēmumos, savukārt vēl 432 personas iepriekš ieņēmušas amatus uzņēmumu valdēs un/ vai bijušas to kapitāldaļu turētāju vidū.

Maksātnespējīgo uzņēmumu rindās nonākuši dažāda vecuma uzņēmumi - gan firmas, kas dibinātas 1992.gadā, gan arī tādas, kas reģistrētas vien gadu pirms maksātnespējas. Tomēr vidējais maksātnespējīgo uzņēmumu vecums ir 8 gadi. Tikpat, cik dažāds ir šo uzņēmumu vecums, tik dažādas ir arī to pārstāvētās darbības jomas. Lursoft izpētījis, ka starp uzņēmumiem, kas pagājušajā gadā pasludināti par maksātnespējīgiem, ir gan tirgotāji, gan pārtikas produktu ražotāji, arī būvnieki, pasākumu un viesu izmitināšanas nozarēs strādājoši uzņēmumi.


Visplašākajā skaitā starp uzņēmumiem, kuriem 2020.gadā pasludināta maksātnespēja, ir tirgotāji - gan vairumtirgotāji, gan mazumtirgotāji. Jāteic, ka tas nav nekas pārsteidzošs, ņemot vērā, ka tirdzniecība ir populārākā uzņēmējdarbības nozare Latvijas uzņēmumu vidū. Arī 2019.gadā tirgotāji atradušies pirmajās vietās starp uzņēmumiem, kuriem visbiežāk pasludināta maksātnespēja. Arī saraksta trešā un ceturtā pozīcija pērn saglabājusies bez izmaiņām, šajās vietās ierindojoties ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem un ēku būvniecības uzņēmumiem. Izmaiņas notikušas saraksta piektajā pozīcijā, kur 2019.gadā ierindojās specializēto būvdarbu veicēji, bet pērn - sauszemes un cauruļvadu transporta uzņēmumi.


TOP 5 nozares, kurās 2020.gadā bijis visvairāk maksātnespējas pieteikumu:
1. Vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus;
2. Mazumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus;
3. Ēdināšanas pakalpojumi;
4. Ēku būvniecība;
5. Sauszemes un cauruļvadu transports.

Latvijā

Šorīt, 19. septembrī, pie Saeimas ēkas ar emocionāliem reto slimību pacientu stāstu lasījumiem tika pievērsta Saeimas deputātu uzmanība akūtajam finansējuma trūkumam reto slimību ārstēšanai Latvijā. Ignorējot Ministru kabineta (MK) apstiprināto Reto slimību plānu 2023. – 2025. gadam, tiek apdraudēta esošo pacientu terapijas turpināšana un tiek liegta iespēja uzsākt ārstēšanu jauniem pacientiem, vēstīts reto slimību pacientu pārstāvju paziņojumā medijiem.