Raidorganizāciju asociācija aicina izvērtēt LTV darbības ekonomisko pamatojumu

Latvijas Raidorganizāciju asociācija aicina Saeimu un Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) rūpīgi izvērtēt Latvijas Televīzijas (LTV) darbības ekonomisko pamatojumu un lietderību reklāmas tirgū.

Kā teikts asociācijas vēstulē, ir jāizvērtē arī LTV piešķirto budžeta līdzekļu izlietojuma lietderīgums situācijā, kad budžeta finansējums tiek samazināts tautsaimniecības nozarēm, kur tas būtu vairāk nepieciešams.

Asociācija tāpat lūdz veikt programmu auditu, lai sabiedriskie mediji nedublētu komersantu funkcijas un nekropļotu tirgu.

Eiropas Savienības tiesību normas nosaka, ka valsts piešķirts finansējums kādam uzņēmumam nedrīkst pasliktināt pārējo tirgus dalībnieku pozīcijas, pat tajā gadījumā, kad šim uzņēmumam ir pienākums veikt sabiedriskā pakalpojuma funkciju, skaidro Raidorganizāciju asociācija.

Asociācija atsaucas uz situāciju, kad "Lattelecom" digitālās televīzijas nacionālajā apraidē bezmaksas pakā patlaban var vērot kanālus LTV1, LTV7, "LNT" un "TV3", taču jau no nākamā gada Latvijas mazturīgākie skatītāji var zaudēt iespēju bez maksas skatīties "LNT" un "TV3".

Tālāk tiek sniegts paskaidrojums, ka zemes ciparu apraides nacionālais tīkls tiek finansēts ar četru televīziju maksājumiem - LTV1, LTV7, "LNT" un "TV3". Katrai no televīzijām ik gadu jāveic samaksa vairāk nekā 650 000 latu apjomā par katra kanāla izplatīšanu zemes apraides ciparu nacionālajā tīklā, lai nodrošinātu bez maksas savu programmu aptuveni tikai 15% mājsaimniecību.

Latvijas sabiedriskās televīzijas kanāli LTV1 un LTV7 saņem finansējumu no valsts gan par apraidi, gan par programmas veidošanu. Papildus abi sabiedriskās televīzijas kanāli piedalās reklāmas tirgū, kropļojot tirgus ekonomikas pamatprincipus televīzijas nozarē, jo nacionālās apraides komerckanāliem "LNT" un "TV3" finansējuma avots ir tikai reklāmas ieņēmumi, skaidro asociācijā.

Asociācija pauž pārliecību, ka sabiedriskā televīzija nelietderīgi un neapdomāti izmanto valsts finansējumu, lai iegādātos komercprogrammas, kuru cena vairākkārt pārsniedz tirgus cenu. Šai gadījumā asociācija atsaucas uz hokeja kluba "Dinamo" spēļu translāciju licences iegādes rekordcenu, neskatoties uz krīzes situāciju reklāmas nozarē.

"Šāda ekonomiski nepamatota rīcība neizbēgami radīs zaudējumus valsts budžetā un prasīs kārtējos miljonus, lai nodrošinātu neveiksmīgu LTV komercdarbību, aizlāpot jaunu LTV budžeta deficītu, nevis pildītu sabiedriskās televīzijas funkcijas," teikts vēstulē.

Situācijā, kad valsts subsidē LTV, kura izmanto valsts līdzekļus komercnolūkiem, nacionālajiem komerckanāliem nav citas iespējas meklēt iespējas samazināt savas izmaksas kā pārtraukt iespēju daļai Latvijas iedzīvotāju nodrošināt savu programmu pieejamību bez maksas, skaidro asociācijā. Šādā gadījumā valsts budžetā būs nepieciešams atrast vismaz 1,3 miljonus latu, lai sabiedriskā televīzija LTV viena pati varētu apmaksāt nacionālo zemes ciparu apraides tīklu, lai varētu saglabāt nacionālo apraides tīklu ar bezmaksas iespēju skatītājiem redzēt divus kanālus - LTV1 un LTV7.

Svarīgākais