Raidījums: Juris Pūce izmantojis arī pagaidu administrācijas stāvvietu atļauju

 
©Dmitrijs Suļžics/F64

Reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce novembrī atkāpās no amata, kad atklājās ka viņš kā ministrs centies izmantot Rīgas domes deputātu privilēģiju Rīgā bez maksas turēt savu automašīnu, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Neatbildēts palika jautājums, vai ministrs līdz tam bija saņēmis stāvēšanas atļauju no Rīgas pagaidu administrācijas. Pūce to noliedza, bet Rīgas domē pierādījumu nebija, jo reģistros atļaujas nebija fiksētas.

Taču gājušajā nedēļā lietā atklājās jauni apstākļi. Rīgas satiksmes kontrolieri septembrī piefiksējuši automašīnu ar pagaidu administrācijas atļauju logā. Automašīnas īpašnieks ir tobrīd vēl ministra amatā esošais Juris Pūce.

Pēc meliem par Rīgas satiksmes stāvvietu kartes prasīšanu partijas biedram Mičerevskim, politiķis Juris Pūce atkāpās no Reģionālās attīstības ministra amata. Tagad, divus mēnešus vēlāk ir atklājies, ka viņš par stāvvietu atļaujām samelojies vēlreiz.

Juris Pūce nav Rīgas domes deputāts, taču vēlēšanās izmantot deputāta privilēģiju bez maksas turēt automašīnu pie mājām Rīgas centrā bija ļoti liela. Tāpēc viņš palūdza stāvvietu karti deputātam Mārim Mičerevskim. Mičerevskis ir kājāmgājējs, un stāvvietas atļauju viņam nevajag. Iepriekš Pūce tāpat darīja ar deputāta Bačkura atļauju, taču viņš privilēģiju bija zaudējis līdz ar Rīgas domes atlaišanu gada sākumā.

Domes deputāta atļaujas nodošana ir likuma pārkāpums, jo pašvaldības mantu nedrīkst tā vienkārši dāvināt vai privāti palūgt iedot. Par deputāta stāvvietu abonementu pašvaldība mēnesī maksāja 250 eiro.

Kad sākās skandāls, Pūce paziņoja, ka stāvvietas prasīšana partijas biedram ir joks, tomēr dienu vēlāk atzina, ka samelojot ir pieļāvis kļūdu un atkāpās no ministra amata.

JURIS PŪCE Saeimas deputāts, bijušais Vides un reģionālās attīstības ministrs (Attīstībai/Par): "Es jau publiski esmu šo vairākkārtīgi teicis, es arī esmu atzinis savu pārkāpumu, esmu izmantojis Rīgas domes deputāta Andra Bačkura atļauju, un es visu informāciju esmu sniedzis arī atbildīgai iestādei, esmu sniedzis savus paskaidrojumus, ir ierosināts administratīvā pārkāpuma process. Es atzīstu savu vainu un droši vien tikšu administratīvi sodīts."

Viņš norāda, ka administratīvais pārkāpums ir par neatļauta dāvinājuma pieņemšanu.

Pēc skandāla Rīgas domes jaunā vadība pārbaudīja deputātiem un ierēdņiem piešķirto stāvēšanas atļauju izmantošanu. Atklājās, ka pazudušas divas no trim atļaujām, kas piešķirtas pagaidu administrācijai.

Administrators Edvīns Balševics atzina, ka viņam bijusi stāvvietu atļauja, bet viņa vietnieki Artis Lapiņš un Aleksejs Remesovs teica, ka tās neesot ne pieprasījuši, ne saņēmuši.

Aleksejs Remesovs Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks, bijušais Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītāja vietnieks: "Es no viņas biju atteicies, kad stājos amatā. Man tiešām būtu interesanti zināt, kam tad viņa tika izsniegta."

Pretēji noteiktajai kārtībai pagaidu administrācijas birojs bija paņēmis Rīgas satiksmes abonēšanas kartes, nenorādot ne personas, ne mašīnas, kas tās izmanto. Tāpēc nebija iespējams pārliecināties, kam kartes izsniegtas un vai tās izmantotas likumīgi. Pašvaldībās uzsāktā pārbaude nonāca strupceļā.

Bija aizdomas, ka viena no pazudušajām kartēm varētu būt pie Pūces. To viņš pieminēja tajā paša sarakstē ar Mičerevski, kurā prasīja izkārtot deputāta stāvvietas atļauju. Taču decembrī raidījumam Nekā personīga viņš to noliedza.

Decembra atbilde:

JURIS PŪCE Saeimas deputāts, bijušais Vides un reģionālās attīstības ministrs (Attīstībai/Par): "Pie manis nekādu RD stāvvietu karšu nav. Ir kādu brīdi bijusi Andra Bačkura karte, bet to lietojām abi kopā un Andris to atdeva, kad beidza būt deputāts februārī."

Tomēr viena no nereģistrētajām un vēlāk pazudušajām kartēm bija piefiksēta. Nekā personīga zināms, ka 8. un 9. septembrī Rīgas Satiksmes autostāvvietu kontrolieri izrakstījuši soda kvītis kādai automašīnai, kas stāvējusi uz Stabu ielas pie krustojuma ar Barona ielu. Sods vēlāk anulēts, jo auto esot bijusi slavenā Rīgas satiksmes atļauja.

Elīna Trautmane Rīgas pilsētas izpilddirektora pienākumu izpildītāja: "Pašvaldība veica šī konkrētā gadījuma izmeklēšanu un tika atklāts, ka jā tiešām, iepriekšējās vadības uzdevumā tika dots norādījums Rīgas Satiksmei anulēt sodu par konkrētas automašīnas pārkāpumiem."

Stāvvietu kontrolieris sarkano pēcapmaksas rēķinu izrakstījis, jo septembra pirmajās dienās Rīgas grāmatveži vēl nebija pārskaitījuši Rīgas satiksmei naudu par stāvvietu abonementu izmantošanu. Kad nauda ienāca, sodu anulēja.

Noteikumus pārkāpušās automašīnas reģistrācijas numurus bija JP 6666. Tāds numurs līdz decembra sākumam bija politiķim Jurim Pūcem piederošajai Tojotai. Mašīna fiksētajos pārkāpumu brīžos stāvējusi pie viņa mājas.

Raidījums deputātam norāda uz informāciju, ka 8. un 9. septembrī Pūces autombīlim vēl ar iepriekšējo numuru ir uzlikta Rīgas satiksmes soda biļete, ko pats deputāts nenoliedz. Par tās anulēšanu viņš pauž: "Nē, es to personiski nelūdzu, bet par šo faktu es arī esmu informējis attiecīgo atbildīgo iestādi un viņa šo faktu ir izvērtējusi."

Viņš norāda, ka ka visi šie apstākļi ir attiecīgai iestādei izstāstīti, kamēr administratīvā pārkāpuma lietvedība notiek. "Es neesmu samelojies, pirmkārt. Es esmu to informāciju, tai brīdī, kad atzinu savu pārkāpumu, es arī paudu un esmu arī attiecīgai iestādei visu šo informāciju paudis," norāda Pūce.

Pūces meli par pašvaldības deputātu privilēģijas izmantošanu liek laipot, izvairīties no konkrētības un melot arī citiem, kas atļauju izkārtošanas procesā bijuši piedalījušies. Tas ir grūti, jo iesaistīto ir pārāk daudz un notikušo pārbauda arī KNAB.

Stāvvietu atļaujas sagādājis administratoru biroja vadītājs Mārtiņš Dambergs. Taču viņš nezinot, kam tās tālāk atdotas.

Mārtiņš Dambergs,bijušais Rīgas domes administrācijas biroja vadītājs: "Es no savas puses tās atļaujas priekš administrācijas locekļiem pieprasīju un pēc tam atdevu administrācijas vadītājam. Tālākās tās lietas ar atļaujām tālāk nevaru komentēt, jo kas tālāk notika es īsti nezinu."

Pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics par stāvvietām runā ļoti izvairīgi, lai nenonāktu pretrunā ar Pūces teikto. Atzīst, ka lielā darba apjoma dēļ pieļāvis kļūdas.

Edvīns Balševics, Vides un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs, bijušais Rīgas pagaidu administrācijas vadītājs: "Viena caurlaide kas bija, bija ministrijas birojā darbam attiecībā ar mani. Kādā veidā Pūces kungs to izmantoja, es domāju, ka viņš precīzāk var pastāstīt. Neviena caurlaide nekādā veidā atsevišķi nav piešķirta. Pārējās caurlaides vienkārši netika izmantotas."

Balševics, Dambergs un Pūce ir snieguši paskaidrojumus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Tur par, iespējams, prettiesisku SIA "Rīgas satiksme" autostāvvietu caurlaižu izmantošanu KNAB veic pārbaudes un to ietvaros trīs personām uzsācis administratīvā pārkāpuma lietas. Iznākumu birojs sola atklāt, tiklīdz lēmumi būs stājušies spēkā.


Pūce uzskata, ka var pildīt Saeimas deputāta pienākumus: "Varu pildīt! Jā, varu. Es esmu pieļāvis kļūdu, tas tiks visdrīzāk sodīts ar administratīvo pārkāpumu, par politisko atbildību latvijas iedzīvotāju priekšā es esmu atkāpies no ministra un arī politiskajiem amatiem politiskajā organizācijā."

Jaunā domes vadība stāvvietu izmantošanas kārtību ir mainījusi. Deputātiem ir tiesības bez maksas turēt auto pie domes, taču ja rīdzinieku labā darīšanas ir citur Rīgā, tad jārēķinās ar 50 eiro apmaksas limitu. Juris Pūce tagad ir nokārtojis mašīnas stāvēšanas atļauju pie mājām. Tāda maksā 55 eiro mēnesī.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!