Covid-19 konstatēts deviņās valsts sociālo aprūpes centru filiālēs

© f64.lv, Kaspars Krafts

Patlaban Covid-19 klientiem konstatēts deviņās no 25 valsts sociālo aprūpes centru (VSAC) filiālēm, tomēr sasirgušo skaits, salīdzinot ar pagājušo nedēļu, ir samazinājies, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē informēja Labklājības ministrijas (LM) Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Pašlaik LM pārvaldītajos VSAC Latvijā vietas paredzētas 3833 klientiem, un pirmdien bija zināms par 178 sasirgušajiem klientiem deviņās no 25 filiālēm. Salīdzinot ar pagājušo nedēļu, sasirgušo skaits ir ievērojami samazinājies. LM apkopotā informācija no novembra liecina, ka aizvadītajā nedēļā Covid-19 skarto filiāļu un arī sasirgušo skaits bijis lielākais, un infekcija bija konstatēta 474 klientiem 16 filiālēs.

LM pašlaik nav apkopojusi un salīdzinājusi datus par mirušo skaitu pērn un 2019.gadā VSAC, taču Dūdiņš informēja, ka, piemēram, 2020.gada decembrī VSAC miris 51 cilvēks, un 36 no tiem bijis konstatēts Covid-19.

Dūdiņš stāstīja, ka pamatā visām VSAC pietiek individuālo aizsardzības līdzekļu, un nepieciešamības gadījumā tie tiek sagādāti papildus. Savukārt februārī VSAC varētu sākt vakcinēšanu pret Covid-19, norādīja LM amatpersona.

Dūdiņš arī noraidīja Veselības inspekcijas pausto, ka ne visos aprūpes centros tiek veikta aktīva klientu un darbinieku testēšana. "Jā, ir dzirdēts, ka viens vai otrs nelaiž iekšā testētājus, bet tas nav par VSAC," teica Dūdiņš, informējot, ka VSAC "Rīga" sākta arī darbinieku testēšana ar eksprestestiem.

Vienlaikus viņš atzina, ka LM nav pieejama informācija par situāciju pašvaldību sociālās aprūpes centros, raisot komisijas deputātu neizpratni.

Tāpat vairāki deputāti sēdes laikā norādīja, ka LM nav veikusi visus priekšdarbus, īpaši vasarā, lai mazinātu iespējamos Covid-19 uzliesmojumus aprūpes centros. "Centra uzdevums ir pasargāt savus iemītniekus, un ir jautājums, vai tika darīts viss, lai pasargātu klientus no ārēji ienākošas infekcijas," pauda deputāte Anda Čakša (JV).

Savukārt parlamentārietis Andrejs Klementjevs (S) rosināja komisiju sagatavot vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) ar aicinājumu veidot starpinstitucionālo darba grupu, kas izvērtēs LM darbu saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu aprūpes centros. Plānots, ka par šo jautājumu komisija lems trešdien, 13.janvārī.

Kā vēstīts, Labklājības ministrija pirmdien informēja, ka ir saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas par sociālo aprūpes centru atteikumiem veikt klientu Covid-19 testēšanu.

Šajā sakarā Ramona Petraviča (KPV LV) nosūtījusi vēstuli sociālās aprūpes iestādēm, nosodot izvairīšanos no klientu Covid-19 testēšanas. Petraviča uzsver, ka šādos gadījumos par sekām, kas var rasties, nepakļaujoties atbildīgo iestāžu likumīgajām prasībām, personīgi atbildīgs ir iestādes vadītājs.

"Aicinu izturēties ar atbildību pret cilvēku dzīvībām. Ir nepieļaujama situācija, ka aprūpes iestādes izvairās no klientu testēšanas un neielaiž testētājus," pauž ministre, atkārtoti aicinot uz sadarbību nodrošināt visu institūciju klientu un darbinieku testēšanu visās institūcijās.

Svarīgākais