Trešdiena, 1.februāris

redeem Brigita, Indars, Indra, Indris

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

Ko sagaidīt mobilo sakaru lietotājiem pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības?

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Līdz ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), no 2021.gada janvāra uz Lielbritāniju neattiecas viesabonēšanas režīms Eiropā "viesabonē kā mājās". Tas nozīmē, ka mobilo sakaru operatori var lietotājiem piemērot arī citus tarifus, kas var būt arī augstāki, vai turpināt esošos tarifus "viesabonē kā mājās". Atrodoties Lielbritānijā, patērētais apjoms netiks ieskaitīts kopējā ES datu apjomā.

Vienlaikus fiksēto un mobilo sakaru operatoriem nav obligāti jāievēro arī mazumtirdzniecības tarifu griesti starptautiskajiem zvaniem uz Lielbritāniju. Līdz šim lietotājam, atrodoties Latvijā un zvanot uz Lielbritāniju, lietotājs maksāja ne vairāk kā 0,19 eiro par zvana minūti un 0,06 eiro - par īsziņu bez PVN.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina lietotājus, kuri turpmāk plāno doties uz Lielbritāniju vai telefoniski sazināties ar adresātiem Lielbritānijā, iepazīties ar sava operatora piemērotajiem tarifiem izsaukumiem uz Lielbritāniju un atrodoties tur viesabonēšanā.

"Lai arī situācija šobrīd ir mainījusies, Latvijas mobilo sakaru operatoriem ir iespēja turpināt piemērot lietotājiem "viesabonē kā mājās" tarifus vai arī citus tarifus. Taču operatoriem par tarifu maiņu jābrīdina lietotāji vismaz vienu mēnesi iepriekš. Šobrīd redzam, ka Latvijas mobilo sakaru operatoru vidū pieeja ir dažāda. Daļa piemēro jaunus tarifus, bet daļa saglabā līdz šim jau esošos "viesabonē kā mājās" tarifus," skaidro SPRK Tirgus analīzes nodaļas Galvenais tirgus un tarifu eksperts Māris Sirmais.

Operatoriem, izvēloties turpināt piemērot tarifus "viesabonē kā mājās", lietotāja patērētais datu apjoms, atrodoties Lielbritānijā, netiek ieskaitīts kopējā datu apjomā, ko lietotājs drīkst izmantot viesabonēšanas laikā, atrodoties ES.

Viesabonēšanas režīms Eiropā "viesabonē kā mājās" ļauj ceļot uz ES un maksāt par zvaniem, īsziņām un datu izmantošanu par tādām pašām cenām kā mājās, kas ir spēkā jau kopš 2017.gada 15.maija.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs saskaņā ar likumu "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" un regulējamo nozaru normatīvajiem aktiem. SPRK patstāvīgi pilda tam ar likumu nodotās funkcijas un savas kompetences ietvaros patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem.