Covid-19 pandēmijas apstākļos Latvijā vakcinēšanas kapacitāti ir plānots celt līdz 50 000 cilvēku nedēļā atbilstoši plānotajam piegādāto vakcīnu skaitam, šodien notikušās tikšanās laikā ar Valsts prezidentu Egilu Levitu sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).
Valsts prezidenta kancelejas pārstāve Justīne Deičmane informēja, ka prezidentam šodien notika attālināta saruna ar ministri un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāju Daci Zavadsku par situāciju Covid-19 veselības nozarē, it sevišķi slimnīcās, un par Latvijas iedzīvotāju vakcinācijas plānu tuvākajos mēnešos.
Skaidrojot Covid-19 plānoto vakcinācijas grafiku, ministre sacīja, ka parastos apstākļos Latvija jau tā ir spējīga pusotra mēneša laikā vakcinēt 200 000 personu, un patlaban, pandēmijas apstākļos, plāns pēc vakcīnu saņemšanas ir spēt vakcinēt 50 000 personu nedēļā, atbilstoši plānotajam Latvijai piegādāto vakcīnu skaitam. "Šie dažādo ražotāju vakcīnu konkrētie piegādes datumi patlaban ir zināmi tikai daļēji, bet tuvākā laikā tas kļūs skaidrāks," viņa uzsvēra.
Ministre iepazīstināja arī ar plānoto vakcinācijas infrastruktūru. Tajā paredzēts iesaistīt ne tikai slimnīcas, bet arī privāto sektoru un ģimenes ārstus. Viņķele uzsvēra, ka rīt, 5.janvārī, Ministru kabinets šo plānu, kas balstīts uz ekspertu izstrādāto vīrusa apkarošanas stratēģiju, izskatīs detalizēti.
Iespēja pret Covid-19 vakcinēt triecientempā ir atkarīga no Latvijā pieejamajām vakcīnām, pirmdien pēc tikšanās ar koalīcijas partneriem atzina veselības ministre Ilze Viņķele (AP).
Viņa skaidroja, ka vakcinācijas stratēģija, kas tiks papildināta, ir balstīta uz diviem pamatprincipiem. Viens no tiem paredz, ka vienīgais ierobežojums vakcinācijas procesam ir vakcīnu pieejamība, kas ir ārpus Latvijas ietekmes zonas. Tāpat Latvijas vakcinācijas portfelis sadalīts tā, lai riski nebūtu koncentrēti uz vienu ražotāju.
"Vakcinācijas plāns ir dzīvs materiāls, kas papildināms nemitīgi, jo dažādos ātrumos tiek reģistrētas vakcīnas," sacīja politiķe.
Viņķele uzsvēra, ka tiek pārskatīts arī prioritāri vakcinējamo personu loks, tajā ietverot arī kritisko dienestu darbiniekus, kas pakļauti paaugstinātam riskam.
Viņa skaidroja, ka "Pfizer" vakcīnu apjoms ir gandrīz pietiekams, lai noslēgtu pirmo vakcinācijas posma daļu, kas ietver mediķus, kas strādā ar Covid-19 pacientiem. Universitāšu slimnīcas savu darbinieku vakcināciju plāno pabeigt tuvākajās dienās, atklāja Viņķele.
"Labā ziņa, ka reģionu slimnīcas, kas sākumā bija piesardzīgākas attiecībā uz vakcīnām, ir kāpinājušas savu interesi par to," pauda politiķe, solot turpmāk skaidrot vakcinācijas plānu, tostarp veidojot kampaņas dažādām mērķgrupām.
Ņemot vērā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) uzsvaru uz nepieciešamību vakcinācijas procesu īstenot iespējami raiti, Viņķele uzsvēra, ka, domājot par vakcināciju "triecientempā", nereti garām paslīd tas, ka "triecientemps" atkarīgs no Latvijā pieejamajām vakcīnām, turklāt "Pfizer" vakcīnas realizēšana "triecentempā" esot sarežģīta.
"Vairākums ražotāju tās piedāvāja sadalīt proporcionāli iedzīvotāju skaitam. Tas ir bijis pamata princips vakcīnu pieejamībai. Būšana Eiropas Savienībā Latviju ierindoja to valstu vidū, kam vakcīnas pieejamas, jo citādi maza valsts nevarētu turēt līdzi sacensībā pēc vakcīnām," sacīja ministre.
Viņa norādīja, ka Latvija nevar cerēt uz pēkšņām un neplānotām vakcīnas piegādēm lielos daudzumos, jo vakcīnu piegāde notiek, ievērojot ražotāju jaudu un īstenotos iepirkumus.
Toties prezidents uzsvēra, ka vakcinācija jāveic ātri un efektīvi. Viņš sacīja, ka ir jāpanāk, lai "mūsu vakcinācijas tempi būtu labākie Eiropā - tas ir visas mūsu sabiedrības un ekonomikas atveseļošanas interesēs".
Tāpat Levits uzsvēra, ka nav jāsamierinās ar vakcinēšanas minimālo kapacitāti, bet jāorientējas uz maksimāli iespējamo, lai visi cilvēki, kuri to vēlēsies, īsākā iespējamā laika posmā patiešām arī tiktu vakcinēti.
"Tieši tādam ir jābūt vakcinācijas plāna mērķim. Vakcinācijas infrastruktūra, organizēšana un īstenošana ir jāpakārto šim virsmērķim," pauda prezidents.