Stājas spēkā jauni noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu

© f64.lv, Gatis Ivuškāns

Ņemot vērā izmaiņas, kas skar garantētā minimālā ienākuma (GMI) slieksni un citas sociālās palīdzības jomas, šodien stājas spēkā jaunie noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu.

Pērn valdībā pieņemtie noteikumi nosaka mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanas kārtību un dokumentus, kādus papildus pašvaldību sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammā pieejamajai informācijai jāiesniedz iztikas līdzekļu deklarācijas sagatavošanai.

Norādīta arī GMI pabalsta aprēķināšanas formula, kas stājas spēkā šodien. Dokuments paredz arī vienotu pamata sociālās palīdzības pabalstu aprēķināšanas formulu, ko pilnā apmērā paredzēts piemērot no aprīļa, kad spēkā stāsies normas attiecībā uz mājokļa pabalstu.

Mājokļa pabalstu paredzēts piešķirt uz trim vai sešiem kalendāra mēnešiem atkarībā no mājsaimniecības sastāva, bet izmaksāt ne retāk kā reizi trīs mēnešos, teikts dokumentā. Konkrētu izmaksas periodu pašvaldības varēs noteikt saistošajos noteikumos.

Savukārt piešķirto mājokļa pabalstu sociālais dienests var pārskaitīt nama apsaimniekotajam, komunālo pakalpojumu sniedzējam vai citam ar mājokļa izdevumiem saistītam pakalpojumu sniedzējam. Varēs arī vienoties ar iesniedzēju par optimālāko izmaksas veidu, piemēram, pārskaitīt uz iesniedzēja norādīto kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontu.

Taču, ja sociālais dienests konstatē, ka stājies spēkā tiesas spriedums par izlikšanu no mājokļa un nav panākta vienošanās par tiesas sprieduma izpildes atlikšanu, mājokļa pabalsta izmaksa netiek turpināta.

Noteikumi nosaka, ka, aprēķinot vidējos ienākumus, sociālais dienests samazina ienākumus par summu, kuru persona maksā kā uzturlīdzekļus bērnam, un kredīta pamatsummu un tā procentu apmaksu par vienīgā mājokļa iegādi. Ja personai iesnieguma iesniegšanas brīdi nav ienākumu, bet iepriekšējo triju mēnešu laikā šīs personas vidējie ienākumi bija vienādi vai mazāki par minimālo mēneša darba algu, tad šīs personas ienākumus neņem vērā, novērtējot mājsaimniecības materiālos resursus.

Jau ziņots, ka garantētais minimālais ienākums pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā šogad būs 109 eiro, katrai nākamajai personai mājsaimniecībā - 76 eiro mēnesī. Savukārt trūcīgas mājsaimniecības minimālo ienākumu apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā plānots 272 eiro, bet katrai nākamajai personai mājsaimniecībā - 190 eiro mēnesī.

Likumā pašvaldībām deleģētas tiesības noteikt maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni līdz 436 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 305 eiro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā.

Latvijā

4.decembrī Valsts policijā saņemta informācija, ka Kuldīgas novadā, Nīkrāces pagastā, kāda īpašuma kāpņutelpā atrasts beigts – nosists kaķis. Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Ziemeļkurzemes iecirkņa amatpersonas ieradās notikuma vietā un noskaidroja, ka viens no mājas iedzīvotājiem kaķenīti nositis ar čuguna pannu.

Svarīgākais