Kalviņš skaidro, vai Latvijā būtu iespējama Covid-19 pacientu ārstēšanai nepieciešamo zāļu ražošana

© Ģirts Ozoliņš/F64 Photo Agency

“Zāļu izstrādes process ir stipri ilgāks nekā vakcīnu izstrāde, protams, sagaidīt, ka jaunās zāles rīt būs uz galda, šodien nevar. Tas, ko es gribētu rosināt mūsu valdību- mēģināt atrast risinājumus, lai arī Latvijā mēs varētu ražot zāles, kādas šobrīd iepērkam, lai palīdzētu tiem, kuri sasirguši ar Covid-19,” komentējot iespējamo medikamentu pret Covid-19 ražošanu, kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība” norāda Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ivars Kalviņš.

Lai palīdzētu Covid-19 pacientiem šobrīd tiek pielietots tāds medikaments kā “Remdesivir” un daži citi preparāti, norāda I. Kalviņš. “Tur droši vien vajadzētu arī valsts atbalstu, tādas farmācijas kompānijas kā “Grindex” un “Olainfarm” noteikti ir spējīgas sākt tās ražot,” uzsver LZA prezidents.

“Šobrīd “Remdesivir” zāļu kurss vienam pacientam maksā pāri par 2000 eiro. Protams, ja tās zāles ražotu Latvijā, tie varētu būt stipri mazāki izdevumi. Varbūt tiešām var nopirkt licenci, kas atļautu mums pašiem to darīt. Latvijas zinātnieki ir spējīgi ļoti ātri šādus procesus novest līdz rūpnieciskai ražošanai,” uzsver I. Kalviņš.

“Mums ir izcili tehnologi un zinātnieki, mums nav problēmas apgūt jebkuras ķīmiskas zāļu vielas ražošanu Latvijā,” raidījumā stāsta LZA prezidents.

Latvijā

Dokumentālā kino režisore, vairāku satriecošu grāmatu autore Dzintra Geka uzskata: ir vajadzīgas gan filmas, gan grāmatas par pagājušā gadsimta šausmām, ko organizēja un realizēja austrumpuses okupanti. Lai neaizmirstu. Lai mācītos no kļūdām. Lai izskaustu vientiesību. Tieši tāpat kā padomju karaspēks iebruka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, iznīcinot cilvēkus, tāpat Krievijas karaspēks tagad iebrucis Ukrainā. Nekas nav mainījies. 1990. gada 4. maijs – Neatkarības deklarācijas pieņemšana – bija cerību stars Latvijai. To atceras arī Dzintra Geka. Vai turpmāk kas mainīsies?

Svarīgākais