Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī un noteiktos ierobežojumus, aizsardzības resorā aizkavējusies prasībām neatbilstošu respiratoru atgūšana no iesaistītajām institūcijām, informējaAizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļā.
Apgādes koordinatori Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra (VAMOIC) noliktavās ir atgriezuši tikai daļu no visiem neizlietotajiem respiratoriem. Patlaban tiek gaidīts, kad neizlietotos respiratorus atgriezīs veselības nozares apgādes koordinatori, jo tieši šajā sektorā piesardzības pasākumu dēļ respiratoru atgriešana ir pati apgrūtinošākā.
Tiklīdz VAMOIC būs atguvis visus neizlietotos respiratorus, piegādātājs tiks informēts par līgumā noteikto procedūru īstenošanu, kas skar preču neatbilstības tehniskajām prasībām konstatēšanu un šo respiratoru apmaiņu.
Gadījumā, ja piegādātājs līgumā noteiktā laikā neapmainīs un nepiegādās tehniskām prasībām atbilstošus respiratorus, tad VAMOIC šo jautājumu turpinās risināt sarunu kārtībā.
Pēc abpusēji parakstīta akta noformēšanas VAMOIC sāks sarunas ar piegādātāju par zaudējumu atlīdzināšanu par respiratoriem, kas ir izlietoti. Ja sarunu laikā netiks panākta vienošanās, VAMOIC izskatīs iespēju vērsties tiesā ar prasījumu par zaudējumu atlīdzināšanu.
LETA jau novembrī ziņoja, ka valsts un pašvaldību iestādes AM nodos aptuveni 450 000 prasībām neatbilstošu respiratoru.
Iepriekš starptautiskā laboratorijā Polijā secināts, ka pavasarī Latvijas iestādēm iepirktie aptuveni miljons respiratoru nav atbilstoši noteiktajām prasībām. Šos uzņēmums "Titled" aizsardzības resoram piegādāja pavasarī un tos nodeva lietošanai valsts un pašvaldību iestādēs.
VAMOIC 9.aprīlī noslēdza divus līgumus ar SIA "Titled" par respiratoru (KN95) iegādi. Respiratori KN95 ir pielīdzināmi FFP2 respiratoru aizsardzības pakāpei.
Ņemot vērā aprīlī pastāvošo individuālo aizsardzības līdzekļu deficītu un problēmas ar to testēšanu, respiratoru testi tika veikti Igaunijā neakreditētā laboratorijā.
Vienlaikus ministrija informēja Ministru kabinetu par problēmām ar respiratoru kravas pieņemšanu, jo nebija iespējas veikt kvalitātes pārbaudi akreditētās laboratorijās Eiropā to pārslodzes dēļ.
Tomēr, reaģējot uz tajā brīdī pastāvošo individuālās aizsardzības līdzekļu trūkumu valstī, Ministru kabinets nolēma atļaut AM pieņemt kravu, pamatojoties uz vietējiem un Igaunijas laboratorijas testiem. Papildus tam valdība deleģēja AM nosūtīt respiratoru paraugus sertificētai laboratorijai.
VAMOIC nosūtīja abu līgumu ietvaros saņemto respiratoru paraugus testēšanai uz akreditētu laboratoriju "Central Institute for Labour Protection - National Research Institute", kas atrodas Polijā. Ņemot vērā laboratoriju noslodzi visā Eiropā, pārbaužu rezultāti tika saņemti 28.oktobrī.
Testos secināts, ka pirmās kravas respiratori atbilst lielākajai daļai kvalitātes prasību FFP2 aizsardzības pakāpei, izņemot divos no desmit paraugiem konstatēta nedaudz pārsniegta gaisa noplūde. Minētā neatbilstība ir ar zemu risku, tādēļ respiratori ir izmantojami.
Savukārt otrajā kravā piegādātie respiratori nav atbilstoši noteiktajām prasībām. Pirmā līguma ietvaros par 145 000 eiro tika piegādāti 50 000 respiratoru, bet otrajā kravā par 2 898 666 eiro tika saņemti aptuveni 999 500 respiratoru.