Austrumu slimnīcas vadītājs: Vakcīna pret Covid-19 ir kā gaismas stars tuneļa galā

© Kaspars Krafts/F64

Vakcīna pret Covid-19 ir kā gaismas stars tuneļa galā, žurnālistiem pirmdien pauda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Viņš uzsvēra, ka šis ir priecīgs notikums visai valstij. "Protams, tas ir kā tāds gaismas stars tuneļa galā, vismaz sākotnēji attiecībā uz medicīnas personālu. Mēs ļoti ceram, ka tas dos papildu pienesumu un arvien mazāk darbinieku slimos ar šo vīrusu," uzsvēra Paeglītis.

Viņš stāstīja, ka šobrīd, veicot ātrās aptaujas, vakcīnas saņemšanai ir piekrituši apmēram 1500 darbinieku. Viņš sacīja, pirmdien vakcinācija tiek sākta piesardzīgi, vērojot, vai pirmās stundas "viss ir kārtībā un nenotiek nekas neparedzēts", attiecīgi nākošajās dienām plānojot strauji audzēt vakcinēšanas kapacitāti. Viņš domā, ka nedēļas vai pusotras laikā visus šos 1500 cilvēkus izdosies savakcinēt.

Jo būs vairāk vakcīnu, jo arvien plašāk varēs vakcinēt ne tikai medicīnas personālu, bet arī tehnisko personālu, kuru arī skar šī infekcija, akcentēja Paeglītis.

Slimnīca patlaban saņēmusi vairāk nekā 4000 vakcīnas devas un iestādei ir atbilstošas saldētavas, kur tās uzglabāt, skaidroja ārstniecības iestādes pārstāvji.

Runājot par slimnīcas kapacitāti kopumā, viņš skaidroja, ka slimnīca uzņem aptuveni vienu trešdaļu no visiem Covid-19 pacientiem. Patlaban Covid-19 gultu noslodze ir apmēram 75%, tāpēc vēl pastāv iespējas paplašināties, bet tas notiek uz plānveida pakalpojumu atcelšanas rēķina.

Viņš piekrita veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP), ka nākamais solis, ko var darīt, ja Covid-19 pacientu ārstēšanai ir nepieciešams piesaistīt vēl papildu personālu, ir ambulatoro pakalpojumu ierobežošana. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka neņemsies prognozēt, cik šādu ierobežojumu ieviešana patlaban ir reāla.

"Pagaidām mēģinām tik galā ar tiem slimnīcu darbinieku resursiem, kas atbrīvojušies, ierobežojot plānveida pakalpojumus," viņš uzsvēra.

Šobrīd ar Covid-19 sirgst aptuveni 200 Austrumu slimnīcas darbinieki, bet 60 līdz 70 atrodas karantīnā, piebilda mediķis.

Kā ziņots, pirmdien desmit Latvijas slimnīcās izveidotos vakcinācijas kabinetos sākta brīvprātīga ārstniecības personu vakcinēšana pret Covid-19.

Pirmās farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas "Comirnaty" Latvijā tika nogādātas 26.decembra. Tās jāuzglabā ļoti zemā temperatūrā - vismaz -75 grādi pēc Celsija skalas. Šādas dziļās saldēšanas iekārtas ir Valsts asinsdonoru centram, kur arī tiek glabātas sasaldētās vakcīnas. Pēc atkausēšanas vakcīnas līdz piecām dienām jeb to plānotajam izlietošanas laikam var uzglabāt +2 līdz +8 grādos pēc Celsija skalas, iepriekš informēja Veselības ministrijā.

Pirmajā piegādē Latvija ir saņēmusi 9750 "Pfizer" un "BioNTech" ražoto vakcīnu "Comirnaty" devas, kuras tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas.

Nākamās vakcīnu piegādes plānotas pēc nedēļas - ap 4.janvāri vai 5.janvāri, kad Latvija saņems līdzīgu apjomu devu. Tāpat janvāra beigās ražotāji plāno "Moderna" un "AstraZeneca" izstrādāto vakcīnu piegādes, ja pirms tam pozitīvi noslēgsies šo zāļu reģistrācija.

Latvijā

Rīgas dome gatavojas ziemai un prognozē, ka sniegs būs 53 dienas. Demonstrējot arī jauno tehniku, tika paziņos, ka šoziem centralizēti tīrīs ne tikai ceļus, bet arī ietves. Tas gan sagādās rīdziniekiem zināmas neērtības, jo daudzviet tiks aizliegta automašīnu stāvēšana, vēsta 360TV ziņu raidījums “Ziņneši”.

Svarīgākais