PTAC kopā ar Bērnu slimnīcas pārstāvjiem pārrunās magnētu konstruktoru pārdošanas uzraudzību

© f64.lv, Kaspars Krafts

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pārstāvjiem piektdien, 11.decembrī tiksies, lai pārrunātu iespējamo uzraudzības pastiprināšanu un sabiedrības informēšanu, par bērnu magnētu konstruktoriem, kuru dēļ vairāki bērni ir cietuši, sacīja PTAC sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vecākā konsultante Agnese Tauriņa.

Iepriekš vēstīts, ka pēc četriem jauniem gadījumiem nepilna mēneša laikā, kuros dažādu vecumu bērni bija norijuši vairākus magnētus, tādējādi nopietni apdraudot savu dzīvību, BKUS ir nosūtījusi vēstuli PTAC, aicinot aizliegt šādu rotaļlietu pārdošanu.

Tauriņa informēja, ka šobrīd PTAC rīcībā nav informācijas par rotaļlietām, kas bijušas iesaistītas nelaimes gadījumos un kuru apriti BKUS rosina ierobežot. "Piektdien plānotās tikšanās laikā ir plānots noskaidrot vairāk par precēm, kas ir bijušas iesaistītas nelaimes gadījumos. Tiklīdz tiks saņemta precīzāka informācija, tiks pieņemts lēmums par turpmākajām darbībām, kas varētu būt - uzraudzības pastiprināšana un sabiedrības informēšana, ja esošais regulējums jau nosaka prasības precēm, kas ir bijušas iesaistītas negadījumā, vai normatīvā regulējuma pārskatīšana, ja esošais regulējums ir nepietiekams šādu risku novēršanai," viņa uzsvēra.

PTAC pieļauj, ka rotaļlietas - konstruktori ar maziem lodes un citu formu magnētiem, kurus min BKUS, ir tā saucamie neokubi, ko ražotāji lielākoties neuzskata par rotaļlietām, marķējumā norādot, ka tie paredzēti no 14 gadu vecuma, sacīja Tauriņa, uzsverot, ka neskatoties uz PTAC darbībām - sabiedrības informēšanu par šādu rotaļlietu bīstamību un aizliegumu tās piedāvāt tirgū, šie neokubi diemžēl, laiku pa laikam atkal tiek piedāvāti interneta veikalos ne tikai Latvijā, bet arī ārpus Latvijas, tai skaitā tādās populārās tiešsaistes tirdzniecības platformās.

Iepriekš informēts, ka magnēti, nonākot kuņģī un zarnu traktā, ir viens no visbīstamākajiem priekšmetiem cilvēka dzīvībai un veselībai, radot neatgriezeniskus bojājumus uz visu atlikušo dzīvi. Tādēļ BKUS vienlaikus ir informējusi arī Veselības ministriju un Ekonomikas ministriju, rosinot kopīgiem spēkiem nodrošināt, ka neliela izmēra magnēti bērniem nav pieejami.

Kā atzīmēja BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols, kad divu nedēļu laikā ārsti trīs reizes glāba bērnus pēc magnētu norīšanas, slimnīcā nonāca pie secinājuma, ka vairs nedrīkst tikai brīdināt sabiedrību par šādu rotaļlietu bīstamību.

"Magnēti var būt nāvējoši jebkura vecuma cilvēkam, tāpēc, apzinoties mūsu milzīgo atbildību kā vadošajiem bērnu veselības speciālistiem Latvijā, pieņēmām lēmumu rosināt aktīvu rīcību. Mums kā sabiedrībai un arī valsts iestādēm, ir pienākums nodrošināt bērniem iespēju augt drošā vidē, sargāt Latvijas bērnu veselību un drošību," informēja slimnīcas vadītājs.

BKUS statistika liecina, ka laika periodā 1999.gada līdz 2009.gadam ķīmiskus barības vada apdegumus guva 127 bērni, savukārt no 2010.gada līdz 2020.gadam šādu gadījumu skaits ir samazinājies uz pusi, negadījumu skaitam samazinoties līdz 68 bērniem.

Svarīgākais