Ārkārtējās situācijas laikā no 2020.gada 6.novembra līdz 2021.gada 11.janvārim ieviesti stingrāki epidemioloģiskās drošības pasākumi tirdzniecības nozarē. Šodien preses konferencē sīkāk tika skaidroti jaunie ierobežojumi.
Tirdzniecības ierobežojumi nedēļas nogalēs un brīvdienās neattieksies uz tirdzniecību internetā, ceturtdien preses konferencē informēja Ekonomikas ministrijas (EM) Iekšējā tirgus departamenta Konkurences, tirdzniecības un patērētāju tiesību nodaļas vadītājs Didzis Brūklītis.
Viņš uzsvēra, ka ārkārtējās situācijas laikā tirdzniecība internetā netiks ierobežota nedēļas nogalēs un brīvdienās.
Tāpat, pēc EM pārstāvja skaidrotā, nedēļas nogalēs un brīvdienās internetā varēs iegādāties tās preces, kuras būs liegts iegādāties tirdzniecības vietās. Tādējādi arī alkohols un cigaretes nedēļas nogalēs un svētku dienās būs iegādājami internetā.
Brūklītis arī informēja, ka spēkā saglabāsies prasības par restorānu darbības nodrošināšanu ārkārtējās situācijas laikā, proti, restorāni nevarēs klientu apkalpot klātienē, bet varēs klientiem nodrošināt ēdiena piegādi.
Ierobežota tirdzniecības vietu darbība brīvdienās un svētku dienās, kad var darboties tikai aptiekas (tajā skaitā veterinārās aptiekas) un veikali, kuros drīkst tirgot šādas preču grupas: pārtikas preces (izņemot alkoholu), higiēnas preces un degvielu.
Ekonomikas ministrija sagatavojusi sarakstu, kas ietilpst kategorijā “higiēnas preces.” Brīvdienās varēs iegādāties:
Runājot par specifiskām lietām preses konferencē tika noskaidrots, ka e-talonus, piemēram, Narvesen kioskā, sabiedriskajam transportam brīvdienās nevarēs iegādāties, bet varēs nopirkt sērkociņus, veļas pulveri, sejas maskas, kafiju un iepirkumu maisiņus.
Kā piemērs saimnieciskai darbībai, kas varētu sniegt pakalpojumus brīvdienās un nedēļas nogalēs, minēta banku filiāļu darbība, ķīmisko tīrītavu darbība, apavu, pulksteņu, atslēgu remontdarbnīcu un šūšanas darbnīcu darbība.
Nedēļas nogalēs un brīvdienās degvielas uzpildes stacijās nevarēs iegādāties auto piederumus
Ziemassvētku tirdziņu darbība ir aizliegta, tomēr ielu tirdzniecība gan nav liegta, saņemot attiecīgās atļaujas. Brīvdienu ierobežojums attiecas arī uz ielu tirdzniecību un tirdzniecību atklātā tirgus teritorijā.
Jau ziņots, ka, lai mazinātu cilvēku drūzmēšanos tirdzniecības vietās, samazināts maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās, nosakot, ka tirdzniecības vietā uz vienu apmeklētāju jāparedz ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības, tādējādi nodrošinot, ka tirdzniecības vietā atrodas ne vairāk kā 20 % no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra. Ja saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 25 m2, tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs.
Stingrāku ierobežojumu noteikšanas mērķis ir samazināt Covid-19 izplatību. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, līdz šim Latvijā ar jauno koronavīrusu inficējušās 18 377 personas, bet 224 saslimušie miruši.
Jau ziņots, ka ārkārtējā situācija valstī ir spēkā no 6.novembra.