Viļakas novada zemnieku saimniecībā "Jākupāni" vilki saplosa 23 aitas

Viļakas novada Upītē zemnieku saimniecībā "Jākupāni" vilki pagājušās nedēļas nogalē saplosījuši 23 aitas, aģentūru LETA informēja "Jākupānu" saimnieks Antons Slišāns.

Viņš stāstīja, ka jau no augusta ik pēc laiciņa no ganībām pazuda pa jēram, kopā - seši gabali.

"Bet naktī no 9.oktobra uz 10.oktobri bija laikam atnākuši vairāki vilki, iegājuši aitu novietnē un "pastrādājuši" kā miesnieki. Svētdien no rīta plkst.6 atklājās postaža. Desmit vecās aitu mātes novietnes apkārtnē vāļājās beigtas, no kurām tikai viena bija saplosīta - tā notiesāta, ka palikusi tikai galva, mugurkauls, trīs kājas un iekšējie orgāni mētājās desmit metrus sānis. Bet vēl 13 aitas, pamatā šā gada jēri aptuveni astoņu mēnešu vecumā, bija sakostas kaklos, vienai gurnā atrauta āda, trīs kliboja, bet astoņas bija pavisam vārgas, kaut arī dzīvas," tā vilku postījumus raksturo Slišāns.

Saimnieks atzīst, ka zaudējumi saimniecībai ir ļoti lieli. Pirmkārt, aitu māšu pamatganāmpulks atkal saruka uz to skaitu, kāds bija pirms diviem gadiem, bet, ja viņš šīs aitas būtu realizējis dzīvsvarā kautuvē, tad viņa zaudējumi lēšami ap 810 latiem. Tā kā zemnieku saimniecība "Jākupāni" ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, tad arī valsts ir zaudējusi 140 latus, aprēķinājis saimnieks.

Aitas neesot bijušas apdrošinātas, jo saimniekam neesot tādas naudas, lai apdrošinātu, turklāt viņš netic, ka apdrošinātāji segtu viņam zaudējumus, jo, viņaprāt, būtu 100 un vairāk atrunu, kaut vai - kāpēc novietnei durvis bija vaļā pa nakti.

"Visa novietnes apkārtne un ganības man ir iežogotas ar drāšu pinuma žogu 1,40 metru augstumā vai ar trīs kārtu elektrisko ganu. Bet vilkiem tas neko neskādēja, lai veiktu savus postījumus. Kā vietējie mednieki stāstīja, vilki šogad droši nāk no Krievijas pāri robežai un klīst apkārt pa ceļiem un apdzīvotām vietām, bet Eiropas Savienība (ES) noteikusi vilku medībām limitu. Kas man atlīdzinās zaudējumus? ES par to nesāp sirds," atzina Slišāns.

Arī šīs apkārtnes medību kolektīva vadītājs Jānis Bukšs stāstīja, ka šovasar vilki Krievijas pierobežā ir savairojušies lielā skaitā. "Pie zvēru barotavas mums vasarā bija novietots sensorais fotoaparāts, kas fiksējis vilku uzbrukumu mežacūkām. Acīmredzot Krievijas pusē ir trūcīgāk ar barību, tāpēc vilki siro Latvijas pusē," teica Bukšs.

Kopš vilku medību sezonas sākuma 15.jūlijā Latvijas mežos nomedīti 63 vilki.

Jau ziņots, ka 2010.gada un 2011.gada medību sezonā atļauts nomedīt 100 vilkus.

Lai nerastos situācija, kurā var palielināties zaudējumu risks, ko vilki varētu nodarīt lauksaimniecībai, pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu var palielināt, ja sākotnējais nomedīšanas apjoms ir izpildīts.