Pērn Latvijā noslīkuši 103 cilvēki - piecas reizēs vairāk nekā vidēji citviet Eiropā

© F64 Photo Agency

Apkopojot Slimību profilakses un kontroles centra un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta publiskotos datus, 2019. gadā dzīvību noslīkstot zaudējuši 103 cilvēki, tostarp 3 bērni. Tas ir piecas reizēs vairāk nekā vidēji citās Eiropas valstīs. Visvairāk – 60% – noslīkst upēs, ezeros dīķos. Noslīkušo skaits šogad jau ir 101 cilvēks, un gads vēl nav galā.

“Noslīkšana ir novēršama. Vairāk nekā 100 cilvēku varēja aizvien būt starp mums. Ir jāpanāk, lai visās ģimenēs, atbildīgo amatpersonu kabinetos, skolas klasēs, draugu lokā zinātu, kā rīkoties, lai noslīkšana nav iemesls traģēdijai. Runājot par nāvi, kas varēja nenotikt, statistikas procenti nav svarīgi,” jaunākos datus vērtē biedrības “Peldēt droši” dibinātāja Zane Gemze.

Noslīkšana ir viens no trim biežākajiem nāves cēloņiem bērniem vecumā līdz 14 gadiem. Visbiežāk bērni noslīkst piemājas ūdenstilpēs, nenorobežotos dīķos, upēs. Eksperti visā pasaulē ir vienoti - katra bērna nāvē ir vainojama bezatbildīga vecāku rīcība, atstājot bērnu nepieskatītu. Noslīkst klusu un ļoti ātri, var paiet vien pāris minūtes, un trauslā dzīvība izgaist.

Upes ir viena no neparedzamākajām un bīstamākajām ūdenstilpēm. Upes gultne var būt ļoti mainīga, peldēšanu apgrūtina neredzamas straumes un atvari. To apliecina arī statistika - trešdaļa (37%) Latvijā noslīkušo gājuši bojā upē.

Līdzīgi kā arī citās valstīs Latvijā 80% no visiem noslīkušajiem ir vīrieši. Tas skaidrojams ar pārgalvību, alkohola lietošanu un savu spēju pārvērtēšanu.

Ņemot vērā bojāgājušo skaita pieaugumu vecumā virs 60 gadiem, ir jādomā par pasākumiem arī šīs auditorijas uzrunāšanā. Pērn noslīkuši 42 seniori, par 20% vairāk nekā 2018. gadā.

Latvijas Peldēšanas federācijas ziņojumā “Cilvēku drošība uz ūdens Latvijā. Slīkšanas un noslīkšanas statistika 2019. gadā” apkopoti Slimību profilakses un kontroles centra un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta dati. Pilnais ziņojums pieejams peldidrosi.lv.

Biedrība “Peldēt droši” dibināta 2017. gadā ar mērķi sabiedrībā vairot izpratni par peldētprasmi kā dzīvību saglabājošu prasmi un peldēšanas nozīmi veselības veicināšanā, fiziskās sagatavotības attīstībā un imunitātes stiprināšanā sabiedrībā kopumā. Popularizēt aktīvu atpūtu un veselīgu dzīvesveidu kā pamata dzīves prasmi - jo īpaši bērnos un jauniešos. Vairāk informācijas par biedrības darbu var atrast mājas lapā www.peldet.lv.

Svarīgākais