Danusevičs: Tirgotājiem pašlaik jāpilda policijas funkcijas bez jebkāda līdzfinansējuma

 
©Vladislavs Proškins/F64

Sakarā ar noteikumu grozījumiem, kas nosaka, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai tirgotājs nedrīkst apkalpot personu bez sejas maskas, tirgotājiem pašlaik jāpilda policijas funkcijas bez jebkāda līdzfinansējuma, sacīja Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusevičs.

Viņš pauda, ka aizliegums esot īpaši grūti realizējams, piemēram, gadījumos, kad veikaliem nav durvju sarga, jo nav saprotams, kā šādos gadījumos pārdevējam izdzīt ārā klientu. "Piemēram, ja mazā veikalā ienāk četri cilvēki, bet tur strādā tikai viens pārdevējs, un trim no šiem cilvēkiem ir maskas, bet vienam nav. Kā lai viens pārdevējs šādā gadījumā izdzen ārā klientu bez maskas?" vaicāja Tirgotāju asociācijas vadītājs.

Danusevičs atzīmēja, ka veikalos ir novēroti konkrēti gadījumi, kad, par maskas nevalkāšanu aizrādot klientam, tas, piemēram, atver alkohola pudeli un sāk no tās dzert, kas rada apstākļus, kuros ir grūti klientu neapkalpot. Savukārt citos gadījumos šādi apmeklētāji apgāž kādu preču stendu.

Tirgotāju asociācijas pārstāvis iebilda pret kārtību, kādā tirgotājiem jānosaka, vai cilvēks atbilst kādam no nosacījumiem, kas atļautu nevilkt masku, piemēram, ir jaunāks par 13 gadiem vai ar fizisku vai mentālu slimību. "Es nedomāju, ka tirgotājs ir tas, kurš ir tiesīgs noteikt, kuram ir jālieto maska un kuram nav," sacīja Danusevičs.

Tāpat Danusevičs uzsvēra, ka ne visi var sejas maskas atļauties, tādēļ noteikumi par sejas masku valkāšanu visiem dalot sabiedrību divās daļās - tie, kuri tās var atļauties, un tie, kuri nevar.

Jau ziņots, ka no ceturtdienas personas bez sejas maskām nedrīkstēs ielaist publiskās iekštelpās, savukārt pakalpojuma sniedzējs nevarēs apkalpot personu bez sejas maskas, paredz otrdien valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Veselības ministrijā (VM) skaidroja, ka šāds regulējums nepieciešams, jo ir personu loks, kas iekštelpās, piemēram, tirdzniecības centros nelieto vispār vai neatbilstoši lieto mutes un deguna aizsegus normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos, tādējādi pakļaujot gan sevi, gan arī citas personas inficēšanās riskam ar Covid-19 infekciju.

"Līdz ar to, lai pēc iespējas novērstu attiecīgu komercdarbību veidu aizliegšanu vai pārlieku ierobežošanu, ir nepieciešams noteikt, ka pasākuma organizatoram vai saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam ir aizliegts sniegt pakalpojumu personai, kura neievēro pasākuma organizatora vai saimnieciskā pakalpojuma sniedzēja lūgumu ievērot epidemioloģiskās drošības prasības," atzina VM.

Vienlaikus izmaiņas noteikumos paredz, ka pasākuma organizatoram, saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam vai ēkas īpašniekam būs jānodrošina, ka iekštelpās netiek ielaistas personas, kuras nelieto mutes un deguna aizsegus vai tos lieto neatbilstošā veidā - neaizsedzot mutes un deguna atveri. Pakalpojuma sniedzējiem būs jānodrošina, ka šādām personām netiek sniegti pakalpojumi.

Par pasākuma organizatoram, saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam un ēku īpašniekam noteikto pienākumu nepildīšanu Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā tiks paredzēta administratīvā atbildība. Pašvaldības policija un Valsts policija tiks noteikta par šo administratīvo pārkāpumu procesa veicēju.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!