Zemkopības nozares elektronisko pakalpojumu attīstībā ieguldīs 2 miljonus eiro

© F64, Gints Ivuškāns

Zemkopības ministrija (ZM) īstenos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un elektronisko pakalpojumu attīstības projektu, ieguldot 2 miljonus eiro, paredz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotais un valdības otrdien atbalstītais rīkojuma projekts.

ZM un tās padotībā esošo iestāžu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstības projekta otrā kārta būšot pirmās kārtas turpinājums, kas vērsts uz zemkopības nozares iestāžu darbības efektivitātes palielināšanu.

Ieceres mērķis ir vienotas risku analīzes un pārvaldības sistēmas ieviešana zemkopības nozarē, izveidojot vienotu informācijas tehnoloģiju risinājumu zemkopības nozares klientu risku reitinga uzturēšanai, risku analīzei un to mazināšanas procesu plānošanai. Tāpat plānota pakalpojumu nodrošināšanas procesu pilnveide un jaunu pieprasītu pakalpojumu elektronizēšana, nozares datu semantiskās savietojamības uzlabošana. Iecerēts, ka pēc projekta ieviešanas, elektronizējot starpiestāžu datu apmaiņu un nozares politikas datu apkopošanas un analīzes procesus, iestāžu darbinieki patērēs mazāku laiku pakalpojumu sniegšanai.

Projektā tiks elektronizēti trīs pakalpojumi un pilnveidoti desmit nozares darbības procesi, zemkopības nozares koplietošanas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju platforma tiks papildināta ar divām koplietošanas funkcionalitātēm. Tāpat tiks izveidots zemkopības nozares datu iesniegšanas, apkopošanas un analīzes risinājums nozares pārvaldības, statistikas un Eiropas Savienības vajadzībām. Projekts tiks īstenots 24 mēnešu laikā.

Tiek prognozēts, ka sniegto e-pakalpojumu īpatsvars palielināsies par 3,5% sešu gadu laikā, sasniedzot 52,5%, kas pozitīvi ietekmēs administratīvā sloga samazinājumu par četriem miljoniem eiro projekta pārskata periodā līdz 2030.gadam.

Projekts tiks līdzfinansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem. Tā kopējais finansējuma apjoms plānots divu miljonu eiro apmērā, tai skaitā ERAF finansējums 1,7 miljoni eiro un valsts budžeta finansējums 300 000 eiro.

Lai nodrošinātu ilgtspējīgu projektā sagatavoto risinājumu darbību pēc projekta termiņa beigām, sākot ar 2023.gadu, līdz 2025.gadam ir plānojamas risinājumu uzturēšanas izmaksas. Plānotās projekta laikā radīto jauno informācijas sistēmu uzturēšanas izmaksas ir 84 000 eiro gadā, tostarp 42 000 eiro plānots segt no ZM budžeta programmas "Nozaru vadība un politikas plānošana", bet vēl 42 000 eiro ZM normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā pieprasīs papildus.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais