Partiju pārstāvji noliedz iespējamo ministru amatu sadalīšanu

Par ministru amatu sadali jaunajā valdībā vēl nav lemts un saistībā ar to izskanējušās versijas ir tikai spekulācijas, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda topošās koalīcijas - "Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL/TB/LNNK) - pārstāvji.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA uzsvēra, ka par iespējamajiem ministru amatu kandidātiem un pārraugāmajām sfērām "nekur nekas nav runāts" un viss, kas parādījies presē, ir tikai spekulācijas. Pagaidām notiekot tikai darbs pie valdības deklarācijas un par amatu sadali netiek runāts, apgalvoja politiķis.

"Visas izskanējušās runas un sižeti ir nezin no kurienes izrauti. Tā ir cilvēku mānīšana," teica Brigmanis, piebilstot, ka jāpadomā arī par tiem cilvēkiem, kuri, viņiem pašiem pat nezinot, tiek nosaukti kā potenciālās amatpersonas.

"Viņu vārdi tiek izvazāti presē, bet šiem cilvēkiem taču ir arī tālāk jādzīvo un jāstrādā," norādīja Brigmanis.

Arī "Vienotības" priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis aģentūrai LETA apgalvoja, ka tikai notiekot darbs pie valdības deklarācijas un nekāda amatu dalīšana vēl nav bijusi.

Kristovskis arī norādīja, ka nevēloties komentēt spekulācijas par to, ka viņš varētu ieņemt iekšlietu ministra amatu. Tāpat politiķis teica, ka nevēlas publiski izteikt ne savas, ne partijas vēlmes par pārraugāmajām sfērām.

VL-TB/LNNK pārstāvis Raivis Dzintars aģentūrai LETA sacīja, ka nekādas vienošanās par ministru amatu sadali neesot un arī par pārraugāmajām jomām neesot ticis lemts. "Patlaban notiek tikai valdības deklarācijas veidošana," viņš piebilda.

Arī premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība") šodien žurnālistiem apgalvoja, ka amatu dalīšana vēl neesot sākta un līdz ar to arī vēl netiekot skatīts ar to saistītais ministriju apvienošanas jautājums.

Kā ziņots, izskanējusi versija, ka Kristovskim varētu tikt piedāvāts iekšlietu ministra amats, Labklājības ministriju tiekot plānots apvienot ar Veselības ministriju un tās vadību uzticēt Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem (ZZS), bet Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju tiekot plānots apvienot ar Vides ministriju un tās vadību uzticēt Raimondam Vējonim (ZZS).

Ekonomikas ministra portfelis varētu tikt Uldim Augulim (ZZS), bet no finanšu ministra portfeļa atteicies Andris Vilks no "Vienotības" tā dēvētās Ēlertes grupas. JL esot gatavs kandidātus meklēt arī ārpus savām rindām. Izglītības un zinātnes ministra postenis palikšot ZZS, un to ieņemšot kāds no partijas sarakstos ievēlētajiem profesoriem.

Aizsardzības ministra amatu varētu ieņemt Imants Viesturs Lieģis (PS), ārlietu ministra amatu - Artis Pabriks (SCP), kultūras ministra amatu - Ints Dālderis (JL), satiksmes ministra amatu - Artis Kampars (JL), zemkopības ministra amatu - Jānis Dūklavs (ZZS), bet tieslietu ministra amatu - Gaidis Bērziņš (TB/LNNK), lai arī pēdējās dienās aktīvi tiek debatēts, vai viņa pārstāvētā apvienība vispār tiks aicināta valdībā.

Telekompānija LNT iepriekš tika ziņojusi, ka Kristovskim varētu tikt tieslietu ministra amats, veselības ministres - Sarmītei Veidei, bet labklājības joma palikšot ZSS pārziņā.

Jau ziņots, ka 10.Saeimas vēlēšanās ir uzvarējusi apvienība "Vienotība", kurā apvienojās partijas "Jaunais laiks", "Pilsoniskā savienība" un "Sabiedrība citai politikai". "Vienotība" 10.Saeimā "Vienotība" ieguvusi 33 deputātu mandātus, SC - 29 mandātus, ZZS - 22 mandātus, VL-TB/LNNK - astoņus mandātus, PLL arī ieguvusi astoņus mandātus.

"Vienotības" pārstāvji jau iepriekš izteikušies, ka, visticamāk, koalīciju jaunajā Saeimā un valdību varētu veidot "Vienotība", ZZS un VL-TB/LNNK. Tomēr "Vienotība" par iespējamu sadarbību veic arī sarunas ar SC, neizslēdzot, ka SC varētu tikt piedāvāts kāda ministra amats. Pret to piesardzīgu attieksmi paudusi ZZS, savukārt pret SC iesaistīšanu klaji negatīvi noskaņoti ir VL-TB/LNNK pārstāvji. PLL jau ir paziņojusi, ka plāno atrasties "konstruktīvā opozīcijā".

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.