Ar straujāku akcīzes celšanu karsējamai tabakai nodrošinās papildus līdzekļus vēža ārstēšanai.
Ceturtdien Ministru kabinets ārkārtas sēdē izskatīja iesniegtos priekšlikumus 2021.gada budžeta projektam pirms tā izskatīšanas Saeimā otrajā lasījumā.
Ministri atbalstīja koalīcijas deputātu iesniegtos priekšlikumus, kas paredz nākamgad straujāk audzēt akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem, straujāko nodokļa kāpumu paredzot karsējamajai tabakai.
No valdības atbalstītajām akcīzes nodokļa likuma izmaiņām izriet, ka no 2021.gada 1.janvāra nodokļa likme karsējamai tabakai būs 160 eiro par 1000 gramiem tabakas, iepretim 75 eiro patlaban.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) skaidroja, ka trešdien koalīcijas tikšanās laikā par šo jautājumu bijušas garas debates, tomēr akcīzes nodokļa straujāka celšana šai produkta grupai iecerēta, lai nodrošinātu papildus līdzekļu onkoloģijai.
Pret tik strauju akcīzes nodokļa kāpumu iebilda uzņēmēju organizācijas. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš norādīja, ka nodokļa celšana karsējamai tabakai par 190% notiek pārmērīgi strauji. Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāve Inese Olafsone brīdināja, ka tik strauja akcīzes nodokļa celšana karsējamai tabakai ne tikai veicinās ēnu ekonomiku, bet arī nenodrošinās iecerētos papildus ieņēmumu budžetā. Viņa rosināja izmaiņas akcīzes nodoklī ieviest mērenāk.
Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) skaidroja, ka jau pērn decembrī, diskutējot par nodokļu reformu, tika apspriestas arī akcīzes nodokļa izmaiņas karsējamai tabakai, ņemot vērā nodokļa likmi šim produktam Baltijas valstu mērogā. Tolaik ticis secināts, ka Latvijā ir viena no zemākajām akcīzēm karsējamai tabakai.
Vienlaikus Reirs kritizēja lobijus, kuri iepriekš "izcīnīja nesamērīgi zemu akcīzi sākumposmā", tāpēc tagad "ir vēlme šo akcīzi mainīt straujāk". Ministrs uzskata, ka ir jāvienādo visu tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa likmes.
Skaidrojot tik strauju sildāmās tabakas akcīzes kāpumu, finanšu ministrs pēc valdības sēdes žurnālistiem atzina, ka tā nav unikāla situācija, jo gandrīz katru gadu, izstrādājot budžetu, tiek plānota akcīzes nodokļu celšana ar mērķi rast līdzekļus kādu budžeta programmu finansēšanai.
Vienlaikus Reirs pauda skepsi, vai šī akcīzes nodokļa kāpuma dēļ budžetā tiešām tiks iekasēti plānotie ieņēmumi, kas, pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, ir nedaudz virs 4 miljoniem eiro. "No manas pieredzes, visi plānotie akcīzes nodokļa pieaugumi nepiepildās," lēsa ministrs.
Tāpēc Finanšu ministrija sekos līdzi ieņēmumiem un tikai pēc tam pieņems lēmumu, vai tos novirzīt konkrētam mērķim.
Reirs arī atzina, ka nākamā gada budžetā onkoloģijai ir paredzēti 30 miljoni eiro, tādējādi gadījumā, ja akcīzes nodokļu ieņēmumi netiks izpildīti, "onkoloģijai tik un tā ir nodrošināti līdzekļi". "Ja akcīzes nodokļa ieņēmumi nepiepildīsies, tas nenozīmē, ka atbalsts onkoloģijai apstāsies," apgalvoja finanšu ministrs.
Iepriekš "Attīstībai/Par!" Saeimas deputātu Ilmāra Dūrīša, Andra Skrides un Ineses Ikstenas kopā ar citu Saeimas frakciju kolēģiem iesniegtajā nākamā gada valsts budžeta priekšlikumā bija paredzēts 3,6 miljonus eiro novirzīt neatliekamu problēmu risināšanai onkoloģijas jomā - vēža skrīninga apjoma paplašināšanai, biomarķieru iegādei un inovatīviem onkoloģiskajiem medikamentiem, norāda partiju apvienībā.