Iekšējās drošības birojs: Spēja atklāt sarežģītākus noziegumus rada politiskā spiediena draudus

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Iekšējā drošības biroja (IDB) spēja atklāt arvien sarežģītākus iespējamos noziedzīgos nodarījumus rada ievērojamu sabiedrisko rezonansi un zināmus politiskā spiediena draudus, norāda IDB priekšnieks Valters Mūrnieks.

IDB paziņojumā presei raksta, ka šonedēļ aprit pieci gadi kopš darbu ir sācis IDB - valsts pārvaldes iestāde, kuras uzdevums ir atklāt, novērst un izmeklēt Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu, izņemot Valsts drošības dienestu, amatpersonu un darbinieku izdarītos noziedzīgos nodarījumus.

Šo piecu gadu laikā IDB kriminālvajāšanas sākšanai nosūtījis 228 kriminālprocesus par valsts amatpersonu veiktiem dažāda rakstura, mēroga un sarežģītības pakāpes iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, ir izskatīti un izanalizēti vairāk nekā 5000 iesniegumi.

IDB kopš tā dibināšanas vada tā priekšnieks Valters Mūrnieks, un šī gada 28.jūlijā, iekšlietu nozares vadībai un Ministru kabinetam atzinīgi novērtējot Iekšējās drošības biroja līdz šim paveikto, valdība pagarināja Mūrnieka pilnvaru termiņu IDB priekšnieka līdz 2025.gada 31.oktobrim.

Mūrnieks norāda, ka darbu pie biroja izveides pirms pieciem gadiem sācis gan ar sapni vairot sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei, gan ar ciešu apņemšanos veikt neatkarīgu, kvalitatīvu un objektīvu izmeklēšanu, neskatoties uz iesaistīto personu amatiem un lomu sabiedrībā.

Atskatoties uz biroja darba pirmajiem pieciem gadiem, Mūrnieks varot apgalvot, ka ir izdevies izveidot profesionālu komandu, kura spēj atklāt un izmeklēt patiešām komplicētus noziedzīgos nodarījumus.

"Uzskatu, ka vissvarīgākais Iekšējās drošības biroja darbības rādītājs ir izmeklēšanas kvalitāte, un fakts, ka vairāk nekā 90% no visiem kriminālprocesiem, kuros IDB ir veicis pirmstiesas izmeklēšanu, ir pieņemts lēmums par kriminālprocesa virzību, un papildizmeklēšanai šo gadu laikā ir saņemti tikai 1,5% no kriminālvajāšanai nosūtīto un izbeigto kriminālprocesu kopskaita, ir apliecinājums patiešām augstai Iekšējās drošības biroja darba kvalitātei," norāda Mūrnieks.

Piecu darbības gadu laikā IDB veiktās pirmstiesas izmeklēšanas darbs ir kļuvis aizvien sarežģītāks un apjomīgāks. Vienā kriminālprocesā tiek izmeklēti pat desmit dažādi noziedzīgi nodarījumi, kuru izdarīšanā mēdz būt iesaistītas gan amatpersonas, gan privātpersonas, gan juridiskās personas.

Izmeklēto kriminālprocesu analīze parāda, ka visizplatītākie noziedzīgie nodarījumi ir noziegumi valsts institūciju dienestā, nodarījumi pret īpašumu, personas veselību, satiksmes drošību, pret jurisdikciju un noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā.

"Lai gan fakts, ka IDB spēj atklāt arvien sarežģītākus iespējamos noziedzīgos nodarījumus un veic objektīvu un kvalitatīvu pirmstiesas izmeklēšanu neatkarīgi no kriminālprocesos iesaistīto amatpersonu ieņemamā amata, rada gan ievērojamu sabiedrisko rezonansi, gan zināmus politiskā spiediena draudus, tomēr esmu gandarīts, ka IDB komandas kopējās kompetences dod mums iespēju atklāt patiešām sarežģītus valsts amatpersonu iespējami veiktos noziedzīgos nodarījumus," uzsver Mūrnieks.

Mūrnieks gan norāda, ka negodprātīgu amatpersonu saukšanai pie atbildības, izšķiroši būtiska ir arī citu attiecīgo iestāžu aktīva un profesionāla rīcība.

Kvalitatīva pirmstiesas izmeklēšana ir viens no IDB stratēģiskajiem mērķiem arī turpmākam plānošanas periodam, kas iestrādāta Iekšējās drošības biroja stratēģijā 2020.-2022.gadam.

Latvijā

18. novembris aizvadīts, valsts karogi vairumam ēku jau noņemti, lai atkal plīvotu nākamajos svētkos vai atceres dienās. Lai no cik izturīga auduma karogs ir šūdināts, agrāk vai vēlāk nāksies to nomainīt. Bet ko darīt ar lietošanai vairs nederīgu Latvijas karogu? To skaidro 360TV ziņas “Ziņneši”.

Svarīgākais