Valdība šodien nolēma Latvijā veidot laboratoriju, kurā varētu testēt Covid-19 ierobežošanai nepieciešamos aizsardzības līdzekļus, šodien žurnālistiem pastāstīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).
Valdības sēdē nolemts sākt darbu pie laboratorijas izveidošanas, kurā varētu testēt dažādus aizsardzības līdzekļus "un ne tikai tos".
Valdība šodien lēma iegādāties papildus aizsardzības līdzekļus, par kuriem interesi izrādījušas gandrīz visas valsts institūcijas. Tāpat valdība individuālos aizsardzības līdzekļus iegādāsies maznodrošinātajām personām.
Aizsardzības ministrija (AM) norāda, ka jau pamatojoties uz 27.oktobra valdības nolemto, ministrijā saņemts pieprasījums steidzami veikt grozījumus centralizēti iegādājamo individuālo aizsardzības līdzekļu un medicīnisko ierīču apjomos, tos papildinot ar veselības nozarei kritiski nepieciešamo preču kategoriju daudzumiem.
Tāpat ministrija atgādina, ka Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums paredz individuālos aizsardzības līdzekļus un medicīniskās ierīces nodot bez atlīdzības īpašumā noteiktām fizisko personu grupām.
Ņemot vērā minēto valdība šodien atbalstīja grozījumus regulējumā, kas paredz, ka pašvaldība trūcīgām, maznodrošinātajām personām, naktspatversmju iemītniekiem, dienas aprūpes centra iemītniekiem varēs bez atlīdzības piešķirt divas daudzkārt lietojamas sejas maskas.
Saskaņā ar Labklājības ministrijas sniegto informāciju patlaban Latvijā ir 25 017 personas ar trūcīgas personas statusu, 36 867 personas ar maznodrošinātas personas statusu, 6 864 personas, kas saņem naktspatversmes vai patversmes pakalpojumus, 17 239 personas, kas saņem aprūpes mājās pakalpojumus un 22 267 personas, kas saņem dienas aprūpes centru, dienas centru vai krīzes centru pakalpojumus.
Grozījumi iegādājamo preču apjomos jāveic steidzamības kārtā, lai VAMOIC savlaicīgi varētu veikt visas nepieciešamās darbības jaunas iepirkumu procedūras izsludināšanai par jaunajām resursu kategorijām.
Līdz 26.oktobrim Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram (VAMOIC) bija piešķirti 39 682 946 eiro aizsardzības līdzekļu iegādei. No tiem izlietoti 34 259 043 eiro un maksājumiem rezervēti 704 806 eiro.
Tāpat joprojām iesaistītās institūcijas tiek aicinātas iespēju robežās iegādāties individuālos aizsardzības līdzekļus un medicīniskās ierīces patstāvīgi publisko iepirkumos.
Epidemioloģiskās drošības nodrošināšanas resursu pieprasījums no VAMOIC noliktavas ir pieļaujams vienīgi pie apstākļiem, ja iesaistītā institūcija nespēj patstāvīgi nodrošināt šo resursu iegādi, norāda AM.
Jau ziņots, ka starptautiskā laboratorijā Polijā secināts, ka pavasarī Latvijas iestādēm iepirktais aptuveni miljons respiratoru nav atbilstoši noteiktajām prasībām, aģentūrai LETA informēja AM Preses nodaļā.
Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta sniegto informāciju, VAMOIC 9.aprīlī noslēdza divus līgumus ar SIA "Titled" par respiratoru (KN95) iegādi. Respiratori KN95 ir pielīdzināmi FFP2 respiratoru aizsardzības pakāpei.
Ņemot vērā aprīlī pastāvošo individuālo aizsardzības līdzekļu deficītu un problēmas ar to testēšanu, respiratoru testi tika veikti Igaunijā neakreditētā laboratorijā.
Ministrija informēja Ministru kabinetu par problēmām ar respiratoru kravas pieņemšanu, jo nebija iespējas veikt kvalitātes pārbaudi akreditētās laboratorijās Eiropā to pārslodzes dēļ.
Tomēr, reaģējot uz tajā brīdī pastāvošo individuālās aizsardzības līdzekļu trūkumu valstī, Ministru kabinets nolēma atļaut AM pieņemt kravu, pamatojoties uz vietējiem un Igaunijas laboratorijas testiem. Papildus tam valdība deleģēja AM nosūtīt respiratoru paraugus sertificētai laboratorijai.
VAMOIC nosūtīja abu līgumu ietvaros saņemto respiratoru paraugus testēšanai uz akreditētu laboratoriju "Central Institute for Labour Protection - National Research Institute", kas atrodas Polijā. Ņemot vērā laboratoriju noslodzi visā Eiropā, pārbaužu rezultāti tika saņemti 28.oktobrī.
Testos secināts, ka pirmās kravas respiratori atbilst lielākajai daļai kvalitātes prasību FFP2 aizsardzības pakāpei, izņemot divos no desmit paraugiem konstatēta nedaudz pārsniegta gaisa noplūde. Minētā neatbilstība ir ar zemu risku, tādēļ respiratori ir izmantojami.
Savukārt otrajā kravā piegādātie respiratori nav atbilstoši noteiktajām prasībām. Ministrijā patlaban nekomentēja kādām prasībām respiratori nav atbilstoši.
Pirmā līguma ietvaros par 145 000 eiro tika piegādāti 50 000 respiratoru, bet otrajā kravā par 2 898 666 eiro tika saņemti aptuveni 999 500 respiratoru.
Ņemot vērā šos rezultātus, VAMOIC veic inventarizāciju, lai noskaidrotu, cik daudz respiratoru no otrās "Titled" kravas ir palikuši noliktavās. Tāpat tiek veikta juridiskā analīze, lai uzņēmumam piemērotu soda sankcijas par piegādes līgumā noteikto kvalitātes kritēriju neizpildīšanu, kā arī pieprasītu minēto respiratoru aizstāšanu ar atbilstošas kvalitātes preci.
AM norāda, ka pašlaik ir izveidota individuālo aizsardzības līdzekļu rezerve. Līdz ar to nav tādas situācijas kā pavasarī, kad nebija laika gaidīt testu rezultātus un aizsarglīdzekļi bija jāizdala lietotājiem.
Saskaņā ar Ministru kabineta 12.marta rīkojumu VAMOIC sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem pārņēma individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu valsts rezervju pārvaldīšanu un nepieciešamo centralizēto valsts iepirkumu organizēšanu.
Covid-19 pasaules mēroga pandēmija dažu mēnešu laikā burtiski "pārkarsēja" individuālās aizsardzības līdzekļu tirgu. Augstā pieprasījuma dēļ apgrūtināta kļuva ne tikai to ražošana, bet arī piegādes.
Kaut arī AM, pārņemot iepirkumus, akūtāko aizsargmateriālu trūkumu izdevies mazināt, sejas masku un respiratoru piegādes aizvien nav uzskatāmas par simtprocentīgi drošām.