Bremzē pudeļu depozīta sistēmas ieviešanu

Jau piecus gadus dzērienu ražotājiem, veikaliem un Vides ministrijai (VM) neizdodas vienoties par izlietotās plastmasas (PET), skārda un stikla taras pieņemšanu. Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē puses nespēja rast vienprātību jautājumā par depozīta sistēmas ieviešanu, kas paredz par samaksu nodot izlietotās plastmasas pudeles.

No PET pudelēm tīru mežu idejas autori ir VM un vides organizāciju pārstāvji, kam šonedēļ pievienojās arī lielākie mazumtirgotāji, taču šīs idejas kavētāji ir lielie dzērienu ražotāji un mazie alus darītāji, kas uzskata šīs sistēmas ieviešanu par apgrūtinājumu, jo tas radīs papildu izmaksas un nesamērīgu slogu, kas papildus tiks uzlikts saražotās produkcijas cenai.

Lielākās alusdarītavas vadītāja Ināra Šure uzskata, ka jau tagad pietiekami daudz tiek darīts. "Dzērienu industrija atbalsta atkritumu šķirošanas tālāku attīstību, kas, efektīvāk apsaimniekota, spētu risināt problēmu ar izmestiem dzērienu iepakojumiem un kurā līdz šim jau ieguldīti miljoniem latu. Vai tas nav sociāli atbildīgi? Visi dzērienu nozares spēlētāji maksā arī dabas resursu nodokli par savu iepakojumu," norāda a/s Aldaris valdes priekšsēdētāja I. Šure.

VM atbalsta variantu, kur obligātā depozīta sistēma atkārtoti lietojamam un vienreiz lietojamam dzērienu iepakojumam ieviesta un piemērota pakāpeniski ar gada starpību – atkārtoti lietojamam dzērienu iepakojumam no 2012. gada un vienreiz lietojamam dzērienu iepakojumam no 2013. gada.

Dabas draugi norāda, ka izlietoto stikla un PET pudeļu atpakaļ savākšana samazinātu piesārņojumu mežos pat par 80 procentiem.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais