Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators skaidro, kāpēc nevaram pāriet uz siekalu testiem

 
©Scanpix

Ņemot vērā virkni faktoru un apstākli, ka Covid-19 siekalu testu izmantošanai laboratorijām ir pašām jāizstrādā sava kārtība, patlaban Latvijā nebūtu iespējams pilnībā pāriet uz šādu testēšanas veidu, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē pavēstīja Latvijas Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

Ņemot vērā, ka vairums reaģentu ražotāju patlaban ir apstiprinājuši tikai klasiskos uztriepes paraugu testus, pirms siekalu paraugu testu izmantošanas laboratorijām ir pašām jāveic validācija. Patlaban Latvijā to esot izdarījusi vien SIA "E.Gulbja laboratorija".

Lai gan siekalu paraugu paņemšana ir daudz vieglāka, pie šī varianta ir jāievēro noteiktas biodrošības un infekcijas kontroles prasības, skaidroja Ņikišins. "Siekalas ir tāds materiāls, kas satur daudz bioloģiski aktīvo vielu, kas var arī veicināt ātru ribonukleīnskābes degradāciju, līdz ar to arī samazinās metodes jutība," stāstīja laboratoriju tīkla koordinators.

Speciālists skaidroja, ka siekalu paraugiem ir īss uzglabāšanas laiks - tikai līdz 24 stundām, ja paraugs tiek glabāts +4 grādu temperatūrā, kas savukārt sarežģī transportēšanu.

Pēc pašreizējās kapacitātes, vienā dienā laboratorijas varētu apstrādāt 4600 klasiskos paraugus, kamēr siekalu paraugiem šis apjoms ir ievērojami lielāks - 5400 paraugi. Savukārt maksimālā laboratoriju kapacitāte, nešķirojot pēc parauga veida, patlaban ir 6200 testi dienā.

Lai gan siekalu paraugu testu apstrāde sniegtu lielāku pārbaužu apjomu, pēc Ņikišina paustā, pilnībā pāriet uz šo metodi neiesaka arī Pasaules Veselības organizācija (PVO). Tāpat klasisko paraugu priekšrocība ir tāda, ka tos varot izmantot, lai meklētu arī citus vīrusus.

Sēdē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītāja Jeļena Storoženko skaidroja, ka nedz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs, nedz PVO nerekomendē izmantot siekalas kā paraugu Covid-19 testu paņemšanai.

"Vislabāk izmantojamais paraugs joprojām ir uztriepe. Izmantojot siekalu testus, tiek zaudēta testa jutība," skaidroja Storoženko. Pēc viņas paustā, tas ir galvenais arguments pret siekalu paraugu testu izmantošanu. Tomēr siekalu paraugus esot noderīgi izmantot skrīningam, tomēr arī šeit esot risks, ka varētu palaist garām kādu pozitīvo gadījumu.

Jau ziņots, ka siekalu testi līdz šim ir tikuši izmantoti atsevišķās pašvaldībās, lai veiktu plašus skrīningus gadījumos, kad tiek atklāti lieli Covid-19 uzliesmojumi.