KPV LV priekšvēlēšanu kampaņas organizēšanu par 126 tūkstošiem uztic ēdināšanas firmai

 
©Ģirts Ozoliņš/F64

Politiskās partijas ir atklājušas, cik daudz naudas tērējušas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās. Visdārgākā kampaņa bija vēlēšanu uzvarētājai, bet otru iespaidīgāko summu  tērējusi   kpv lv, kas domē nemaz neiekļuva. Mūsu uzmanību piesaistīja firma, kam partija uzticējusi  kampaņas organizēšanu. 126 tūkstoši maksāti  reklāmas tirgū nezināmai firmai. Kompānijas atskaites  nonākušas raidījuma rīcībā un dažas pozīcijas izskatās mākslīgi sadārdzinātas. KPV LV biedru vidū radušās aizdomas par valsts finansējuma patieso izlietojumu. 70 biedri ierosināja sasaukt partijas pilnsapulci, lai prasītu atskaiti par naudas izlietojumu un  iespējams veiktu izmaiņas  valdē. Tomēr šonedēļ kļuva zināms, ka sapulce atcelta, kas bija pārsteigums arī dažiem valdes locekļiem, informē raidījums "Nekā personīga".

Par dalību Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās kpv lv izšķīrās vasarā. Partijas valde lēma, ka mēra kandidāts būs Ralfs Nemiro un viņam vienpersoniski arī ļāva izraudzīties kampaņas organizētājus. Neraugoties uz deviņu valdes locekļu lemto, vēlēšanās netērēt vairāk kā 170 tūkstošus, kampaņā patiesībā izdeva divas reizes vairāk un Rīgas domē KPV LV tā arī neiekļuva.

Visdārgākā bijusi priekšvēlēšanu kampaņas plānošana un organizēšana. Svarīgākais darbs priekšvēlēšanu laikā uzticēts ēdināšanas uzņēmumam, kas darbību pēdējos trijos gados praktiski nav veicis, un reģistrēts kādā dzīvoklī Ķengaragā. Reklāmas tirgū kompānijas "Thumbs up media line" vārds, kam KPV LV par kampaņu samaksāja 126 tūkstošus (126 398 eiro) ir svešs.

KPV LV valdes loceklis, Saeimas deputāts Ralfs Nemiro raidījumam norāda, ka uzņēmums licies atbilstošs: "Ar to, ko uzņēmums nodarbojas šobrīd, tas ir tas piedāvājums, kas tika sniegts partijai. Un partija izvēlējās tos cilvēkus, kuri ir spējīgi organizēt kampaņu. Un nevis ēdināšanu."

SIA "Thumbs up media line" projektu direktors Toms Barons Lūķis pauž: "Visa informācija par mums ir atrodama publiskajā telpā , mums kā jaunam uzņēmumam politiskā pieredze šī ir pirmā. Bet kā par jebkuru klientu, mēs neizpaudīsim informāciju trešajām pusēm."

Nekā personīga rīcībā ir nonākušas partijai sniegtās uzņēmuma atskaites. Vislielākās summas saņēmis projektu direktors un radošais direktors pamatā par atbalstu kampaņas stratēģijas izstrādē un konsultācijām. Radošā direktora vārdu partija neatklāj.

Nemiro uzstāj, ka partijai ir "neizpaušanas atruna un tā ir slēgta ar tiem cilvēkiem, kuri negrib saistīt savu radošo darbību ar politiku, bet viņi mūs konsultēja". "Es biju uzrunājis vairākus polittehnologus, un ne visi grib strādāt ar atsevišķām partijām," stāsta politiķis.

No vairākiem partijas cilvēkiem Nekā personīga saņēma apstiprinājumu, ka KPV LV priekšvēlēšanu kampaņu veidoja un uzraudzīja ekspolitiķa Ainara Šlesera tēla veidotājs Ēriks Stendzenieks. Par darbu kampaņā radošajam direktoram maksāti nepilni 30 tūkstoši. Un līgums ar viņu slēgts kā ar juridisku personu.

KPV LV valdes loceklis, Jelgavas domes deputāts Lauris Zīverts Stendzinieku vienu reizi esot redzējis: "Tā bija viena no darba grupām, kad firma ieradās un prezentēja savu iespējamo vīziju (kampaņai)."

Tikmēr reklāmas speciālists Ēriks Stendzinieks raidījumam atklāj: "Ak, dievs! Cik man šito jautājumu nav uzdevuši! Nu, beidziet mani saistīt ar kpv lv kampaņu." Viņš apstiprina, ka nav strādājis ar KPV LV kampaņu.

70 partijas biedrus neapmierināja aizdomīgie tēriņi un viņi aicināja sasaukt partijas kopsapulci. Biedriem ir jautājumi, vai divu videoklipu filmēšana patiešām izmaksāja 30 tūkstošu eiro. Nav arī skaidrs, kāpēc līdzās vairākiem simtiem suvenīru ar partijas logo, ko izgatavoja cita firma, identiski suvenīri bija jāpasūta arī firmai "Thumbs up media line".

Tāpat 10 tūkstošus tai skaitā radošais direktors saņēmis par tekstu rediģēšanu sociālajos medijos facebook un twitter, lai gan kpv lv ir vairāki cilvēki, kuri šo darbi veic uz līguma pamata, tajā skaitā sabiedrisko attiecību speciāliste Inese Ozoliņa, kura par darbu šogad saņēmusi 17 tūkstošus.

KPV LV valdes loceklis, Jelgavas domes deputāts Lauris Zīverts skaidro: "Pirmās bažas izrādīja revīzijas komisija, kas atsūtīja valdei vēstuli ar jautājumiem. Tad faktiski pirmo reizi sākās diskusijas par to, kāpēc ir pieaugusi šī summa tik dramatiski. Un Ralfs Nemiro teica, ka ir jāiet uz pilnu banku un viņš personīgi uzņemas atbildību par šiem tēriņiem. Pēc vēlēšanām es viņam jautāju, vai viņš ir gatavs uzņemties atbildību, kā viņš solīja, viņš no skaidras atbildes izvairījās."

KPV LV valdes loceklis, Saeimas deputāts Ēriks Pucens norāda, ka Nemiro bija deleģēts kampaņas vadīšanai un partijai neesot iemesla viņam neuzticēties. Pucens neatceras, ka tieši viņš slēdzis līgumu ar SIA" Thumbs up media line" un arī parakstījis visas atskaites. Ne līgumi, ne darba atskaites pagaidām nav iesniegtas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Kontrolējošā iestāde sola tās pieprasīt.

KPV LV valdes priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Atis Zakatistovs komentē, kurš uzņemsies atbildību: "To mēs redzēsim. Tajā brīdī, kad šāda informācija būs, un es pieņemu, kas tas vērtētājs būs KNAB, ja viņš nāks ar jautājumiem, mēs sniegsim atbildes."

Tikmēr KNAB Administratīvi procesuālo izmeklēšanu pārvaldes priekšnieks Andris Donskis uzsve, ka KNAB šim gadījumam pievērsīs uzmanību, "ņemot vērā, ka kontrolējošai iestādei ir jāpārbauda, kā partijas ir ievērojušas tām normatīvajos aktos noteiktās prasības, tērējot valsts budžeta piešķirto finansējumu".

Pēc Saeimas lēmuma sešas reizes palielināt valsts finansējumu partijām, kpv lv šogad no valsts budžeta saņēma vairāk nekā 640 tūkstošus eiro. Lielākā daļa finansējuma izlietota vēlēšanu kampaņai.

Statūti atļauj katram valdes loceklim tērēt partijas naudu kā grib. Un partijā finanšu resursus izmanto haotiski. Piemēram, Saeimas deputāte Ieva Krapāne tā arī nav atbildējusi uz revīzijas komisijas jautājumu, kāpēc partijas birojam Aldara ielā viņa iegādājusies bāra galdu.

Partijā arī turpinās sadarbība ar kompāniju "Memory water" .Uzņēmums, kas tirgotajam ūdenim piedēvē pārdabiskas spējas, jau vairākkārt izpelnījies kpv lv labklājības ministres Ramonas Petravičas pretimnākšanu.

KNAB ir pienākums sekot līdzi lietderīgam valsts līdzekļu izlietojumam. Pārkāpuma gadījumā birojs var saukt partiju pie administratīvās atbildības vai lemt par valsts budžeta naudas pārtraukšanu politiskajam spēkam.

Piektdien Atis Zakatistovs Kpv lv 31.oktobrī plānoto ārkārtas biedru kopsapulci atcēla. Pamatojoties uz valdības noteikumiem. Tomēr kongress vakar notika Latvijas Attīstībai, pamatojot, ka tas nav privāts pasākums, un atsaucoties uz tiem pašiem Ministru kabineta noteikumiem, ko Zakatistovs. Rīt gaidāma kpv lv valdes sēde, kurā vismaz divi valdes locekļi plāno uzdot jautājumus gan par kampaņai izlietotās naudas pamatotību, gan kopsapulces atcelšanas likumību.