Svētdiena, 26.marts

redeem Eiženija, Ženija

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

Latvijai jāņem vērā izlūkošanas riski, vērtējot Baltkrievijas uzņēmumu un darbinieku pārcelšanos

© Vladislavs Proškins/F64

Latvijai jāņem vērā izlūkošanas riski, vērtējot Baltkrievijas uzņēmumu un to darbinieku pārcelšanos, atzina Valsts drošības dienestā (VDD).

Izlūkošanas riski, kas saistīti ar trešo valstu, īpaši NVS valstu, pilsoņu ieceļošanu Latvijā, nav pilnībā izslēdzami, skaidroja dienestā.

"Arī jautājumā par Baltkrievijas uzņēmumu un to darbinieku pārcelšanos šādi riski ir jāņem vērā. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka Latvijā ir ieviesta atbilstoša izvērtēšanas sistēma, kurā kompetentajām institūcijām sadarbojoties, šādi riski tiek apzināti un mazināti," norādīja dienestā.

VDD "atbilstoši savai kompetencei" ir iesaistīts izvērtēšanas procesā. Izlūkošanas riski ir viens no kritērijiem, kam VDD pievērš pastiprinātu uzmanību. Ņemot vērā to, ka dienesta veiktās darbības nav publiski izpaužama informācija, plašākus komentārus dienests sniegt nevarot.

Latvijas Ekonomikas ministrija (EM) 15.septembrī paziņoja, ka lēmumu pārcelt darbību uz Latviju pieņēmuši 12 Baltkrievijas uzņēmumi.

Pēc ministrijas sniegtās informācijas, minētie uzņēmumi pārstāv informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozari un citus tehnoloģiju virzienus, piemēram, "zaļo" enerģiju.

Atsevišķi uzņēmumi kvalificējas jaunuzņēmumu statusam atbilstoši Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likuma izpratnei. Šie uzņēmumi uz Latviju plāno pārcelt apmēram 470 darbinieku, galvenokārt uzņēmumu vadības pārstāvjus un galvenos speciālistus.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) minēja, ka patlaban tiek strādāts pie risinājumiem, lai Baltkrievijas uzņēmumi, kuri šādu lēmumu ir pieņēmuši, varētu pārcelt darbību uz Latviju iespējami ātri.

Latvijā ir izveidota īpaša komanda, kurā EM un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvji sadarbībā ar citām iesaistītajām iestādēm paātrinātā kārtībā izskata pieteikumus no Baltkrievijas uzņēmējiem, un piedāvā iespējamos risinājumus. Aktuālie jautājumi ir saistīti ar termiņuzturēšanās atļaujas izsniegšanu augsti kvalificētiem speciālistiem un viņu ģimenes locekļiem, jaunuzņēmuma vīzu, bankas kontu atvēršanu un citi.

Paralēli tiek strādāts arī ar Latvijas finanšu institūcijām, lai atrastu kompromisu un izveidotu "zaļo koridoru" ārvalstu uzņēmumu ienākšanai Latvijā.

Kopš ir mainījusies politiskā situācija Baltkrievijā, LIAA mobilizējusi resursus, uzrunājot Baltkrievijas uzņēmumus par iespējām pārcelt darbību uz Latviju. Līdz šim padziļinātas konsultācijas sniegtas 116 Baltkrievijas uzņēmumiem un privātpersonām. Pašlaik šie uzņēmumi Baltkrievijā nodarbina vairāk nekā 4000 cilvēku.

Jau ziņots, ka Baltkrievijā jau vairāk par mēnesi turpinās masu protesti pret 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība (ES) un citas rietumvalstis.