"Zemnieku saeima" aicina saglabāt 5% PVN likmi dārzeņiem, augļiem un ogām

 
©Kaspars Krafts/F64

Biedrība "Zemnieku saeima" aicina deputātus arī turpmāk atbalstīt samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, nformēja organizācijas sabiedrisko attiecību speciālists Sandis Liepa.

Kā norāda "Zemnieku saeima", ceturtdien, Saeimai nodot izskatīšanai komisijās opozīcijas deputātu iesniegto priekšlikumu samazināto 5% PVN likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem piemērot arī pēc patlaban paredzētā termiņa beigām - pēc 2020.gada 31.decembra, to atbalstīja 45 deputāti, bet pret šo "sabiedrībai un nozarei būtisko jautājumu" balsoja 40 deputāti.

"Zemnieku saeima" aicina deputātus objektīvi izvērtēt pieejamos datus un arī turpmākajos balsojumos atbalstīt samazinātā PVN piemērošanu Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.

Biedrība uzskata, ka laikā, kopš 2018.gada 1.janvāra Latvijā ir ieviests samazinātā 5% PVN likme Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, tā attiecīgajai produktu grupai ir devusi lielu pienesumu veselīga dzīvesveida veicināšanai sabiedrībā un Latvijas tautsaimniecībai kopumā.

"Pagājuši nepilni trīs gadi, kopš Latvijā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem tiek piemērota 5% PVN likme. Kā liecina Zemkopības ministrijas (ZM) informatīvais ziņojums, dažādu pārkāpumu skaits augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecībā ir samazinājies par 20% un vidējais darba ņēmēju skaits nozarē ir pieaudzis par gandrīz 6%. Tādējādi legāli strādājošie komersanti ir kļuvuši konkurētspējīgāki, vienlaikus augļu, ogu un dārzeņu cenas samazinājušas par 11,7," norādīja "Zemnieku saiemas" pārstāvis.

Tāpat viņš uzsvēra, ka papildus minētajam Latvijas tautsaimniecība un nozare uzrādījusi virkni pozitīvas tendences - augļkopībā un dārzeņkopībā pieaudzis PVN maksātāju skaits, palielinājies apgrozījums un palielinājušās ražošanas platības. Savukārt Latvijas tirgotāju apkopotie dati liecina, ka PVN samazināšana Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ir palielinājusi to patēriņu pat par 14%.

"Zemnieku saeima" ir lauksaimnieku organizācija, kas dibināta 1999.gadā. Biedrības pamatdarbība ir biedru interešu pārstāvēšana, lauksaimniekiem labvēlīgas politikas veidošana, biedru informēšana un izglītošana. "Zemnieku saeimas" biedri ir gandrīz 900 mazas un lielas saimniecības no visas Latvijas. Biedrības biedri apsaimnieko vairāk nekā 500 tūkstošus hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes un saimniecībās nodrošina darbu vairāk nekā 4000 darbinieku.