Aptauja: Studiju laikā jaunieši lielā mērā paļaujas uz vecāku finansiālo atbalstu

© Vladislavs Proškins/F64

Studiju laikā jaunieši lielā mērā paļaujas uz vecāku finansiālo atbalstu, pavēstīja "Swedbank" pārstāvji, atsaucoties uz bankas veiktās aptaujas datiem.

Aptaujā secināts, ka 46% studentu vecāki palīdz segt studiju izmaksas, kamēr 49% studentu cenšas studiju izmaksas segt paši. Vienlaikus 60% studentu saņem finansiālu atbalstu no vecākiem ikdienas vajadzību nodrošināšanai, lai gan 58% paši gūst ienākumus, paralēli studijām strādājot.

Pēc aptaujas datiem, 82% studentu vecāki sniedz arī netiešu finansiālu atbalstu, piemēram, sagādājot pārtiku, sadzīves lietas, kas 48% ļauj samazināt izdevumus par 20-30%.

Tāpat aptaujas dati liecina, ka līdzekļu apmērs, kāds pieejams studentam Latvijā ikdienas vajadzību nodrošinājumam, ir ļoti atšķirīgs - 34% jāiztiek ar 300 eiro mēnesī, un tie visbiežāk ir bakalaura studiju studenti, 22% studentu pieejamais naudas apmērs ir no 300 līdz 500 eiro mēnesī, savukārt 17% - līdz 700 eiro mēnesī, kas visbiežāk attiecas uz maģistrantūras studentiem.

Pēc aptaujas datiem, 20% studentu katru mēnesi piedzīvo naudas iztrūkumu, bet 19% - katru otro, trešo mēnesi. Visbiežāk šādā situācijā nonāk tikko studijas gaitas sākušie, kuri paralēli studijām nestrādā. Šādās situācijās jaunieši samazina savus ikdienas tēriņus (53%) vai lūdz naudu vecākiem (52%). Trešajai daļai šādiem gadījumiem ir uzkrājumi.

Bankā norādīja, ka līdzīgi kā ar ienākumiem, tā arī izdevumu apmērs ļoti atšķiras, taču visbiežāk nepārsniedz 500 eiro mēnesī. Lielākās izdevumu pozīcijas studentiem veido pārtika un dzīvesvieta, kam vidēji mēnesī tiek atvēlēti attiecīgi 110 eiro un 104 eiro. Seko izdevumi par izklaidi un kultūras pasākumiem - vidēji 51 eiro, apģērbu un apavu iegāde - vidēji 42 eiro, kā arī sabiedriskā transporta izdevumi - vidēji 34 eiro mēnesī. Tāpat aptuveni 20 eiro ik mēnesi tiek novirzīti saistību segšanai, piemēram, par kredītu, kā arī dažādiem mācību materiāliem. Savukārt vidēji 16 eiro mēnesī studenti atvēl medicīnas un mājsaimniecības uzturēšanas izdevumiem.

Aptaujā secināts, ka lielāko pārsteigumu studentiem, kuri dzīvo atsevišķi no vecākiem, radījušas izmaksas par pārtiku - 54% plānojuši, ka tās būs mazākas, nekā ir faktiski. Tāpat par mazākiem tēriņiem studenti cerējuši attiecībā uz komunālajiem maksājumiem (27%), kā arī sadzīvei nepieciešamajām lietām (16%).

Aptauja veikta augustā sadarbībā ar Lietuvas kompāniju "Spinter Research". Aptaujā aptaujāti 1007 studenti no visas Latvijas.

Latvijā

Šodien "Latvenergo" ēkā Pulkveža Brieža ielā tika pasniegtas AS "Latvenergo" un Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balvas enerģētikā. Ar gada balvām enerģētikā tiek apbalvoti jaunie zinātnieki, kuri piedāvā inovatīvus risinājumus, tāpat apbalvoti pētījumi ar būtisku devumu enerģētikas attīstībā, kā arī tiek godināts mūža ieguldījums, piešķirot Alfrēda Vītola balvu.

Svarīgākais