No šodienas Aizkrauklē divas nedēļas kursēs bezpilota autobuss, kuru Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) atvedis, īstenojot projektu "Baltijas jūras reģiona sadarbība pārejai uz videi draudzīgu autonomo (bez vadītāju) pirmās/pēdējās jūdzes sabiedrisko transportu ("Sohjoa Baltic")", aģentūru informē ZPR pārstāve Ilze Lujāne.
Projekta mērķis ir uzlabot videi draudzīgas transporta sistēmas pilsētu teritorijās, izmantojot pilsētas transporta dažādību un apkalpojot lielāku skaitu iedzīvotāju.
"Ar projekta "Sohjoa Baltic" aktivitātēm Latvijā tiks sperts plats solis bezpilota transporta izmantošanā, pētot, popularizējot un praksē pārbaudot iespējas sabiedriskā transporta sistēmā izmantot autonomus bezpilota elektriskos autobusus," uzsvēra ZPR pārstāve.
Bezpilota jeb autonomā autobusa atklāšanas pasākums notiks plkst.13 Lāčplēša ielā 21, pie Aizkraukles sporta halles. Interesentus uzrunās satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP), Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums (Vidzemes partija, LRA).
Pēc atklāšanas pasākuma svinīgajām uzrunām autobuss veiks pirmos braucienus. Tas kursēs maršrutā no Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja līdz Aizkraukles Sv.Terēzes no bērna Jēzus baznīcai, pieturvietu nosaukumi attiecīgi - "Muzejs" un "Baznīca".
"Pirms Aizkraukles šis pats autobuss divas nedēļas kursēja Jelgavā, Pasta salā, un projekta komanda ir priecīga par lielo interesentu atsaucību, jo tika pārvadāti gandrīz 4000 pasažieri. Mēs ceram, ka arī aizkrauklieši un pilsētas viesi novērtēs iespēju iepazīties ar jaunajām tehnoloģijām un ka to aktivitāte neatpaliks no jelgavniekiem," skaidroja projekta "Sohjoa Baltic" vadītājs Raitis Madžulis.
Autonomais autobuss braucienus veiks patstāvīgi, ar dažādiem sensoriem transportlīdzeklis uztvers apkārtējo vidi un "zinās", kad piebremzēt vai apstāties pilnībā, ja priekšā uzrodas šķērslis. Tomēr ikviens ir aicināts ievērot piesardzību, neradīt mākslīgus šķēršļus, neiet autobusam pa priekšu vai kā citādi traucēt transportlīdzekļa darbību gan tā programmēšanas, gan darbības laikā. Autobusā pastāvīgi atradīsies pavadonis, kurš nepieciešamības gadījumā varēs pārņemt tā vadību.
Lujāne skaidroja, ka ZPR ilgstoši ir iesaistījies vairāku projektu ieviešanā, kas saistīti ar zaļo enerģiju un videi draudzīgu transportu. Ar šo projektu tiek uzsvērta projekta reģionālā pieeja, jo demonstrējumi organizēti reģiona dažādās pilsētās. Sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Ceļu satiksmes drošības direkciju ir plānots turpināt šādus projektus arī turpmāk, ieviešot tos arī citās Zemgales pilsētās un pielietojot arvien jaunas inovatīvi tehnoloģiskās iespējas, kā, piemēram, pilnīgu attālināto vadību nodrošinot šādu transportlīdzekļu kustību.
Jau vēstīts, ka projekta "Pārrobežu sadarbība pārejai uz videi draudzīgu autonomo (bezvadītāju) pirmās/pēdējās jūdzes sabiedrisko transportu" kopējais budžets ir 3,8 miljoni eiro, no kā 2,8 miljonus eiro līdzfinansē Interreg Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programma. "Sohjoa Baltic" apvienojušies partneri no Somijas, Igaunijas, Zviedrijas, Latvijas, Vācijas, Polijas, Norvēģijas un Dānijas.