Arestētās mantas glabātājs Rūdolfs Meroni kriminālprocesā par nelikumīgām darbībām ar šo mantu ir statusā – persona, pret kuru sākts kriminālprocess. To Rīgas apgabaltiesai apliecinājusi policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde, teikts Lato Lapsas materiālā speciāli "Dienai".
Aizbildinoties ar to, ka runa ir par kriminālprocesa materiāliem, Daigas Vilsones vadītā Rīgas apgabaltiesa atsakās publiskot 17. augusta lēmumu, ar kuru Meroni ir atcelts no arestētās mantas glabātāja statusa. Taču Dienai ir droši zināms, ka tieši mēnesi pirms šī lēmuma - 17. jūlijā - apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijā saņemta Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes, Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieka vēstule, no kuras redzams, ka R. Meroni ir uzskatāms par personu, pret kuru ir uzsākts kriminālprocess.
Turklāt jau šā gada februāra sākumā apgabaltiesa saņēmusi citu Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes vēstuli, kurā apliecināts, ka 23. janvārī sākts kriminālprocess, iespējams, par nelikumīgām darbībām ar arestēto mantu un ka ''saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 61. pantu kriminālprocesā Nr. 11810000120 Rūdolfs Meroni uzskatāms par personu, pret kuru sākts kriminālprocess''.
Tas nozīmē, ka jau pirms pusgada Rīgas apgabaltiesa ir saņēmusi apliecinājumu par kriminālprocesu saistībā ar nelikumībām rīcībā ar arestēto mantu, taču lēmumu pieņēmusi tikai tagad.
Detalizētus skaidrojumus par šādu kavēšanos tiesa nesniedz, tikai apgalvo, ka šādi rīkoties varējusi vien pēc Kriminālprocesa likuma grozījumu stāšanās spēkā pirms pusotra mēneša. Kriminālprocess ir kvalificēts pēc Krimināllikuma 308. panta pirmajā un otrajā daļā paredzētām noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm. Šis pants par apķīlātas, arestētas vai administratīvā pārkāpuma lietvedībā izņemtas mantas izšķērdēšanu, bojāšanu, atsavināšanu, slēpšanu vai iznīcināšanu, kā arī par tās apmainīšanu, ja šādas darbības veikusi persona, kurai šī manta uzticēta, paredz vainīgo sodīt pat ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam.
Līdz ar to pārvalde jau septiņus mēnešus izmeklē Meroni darbības, iespējams, ar simtus miljonu eiro vērtu mantu, taču joprojām nav nonākusi līdz aizdomās turētā statusa noteikšanai.
Manta, par ko ir runa, ir ar Ģenerālprokuratūras lēmumiem kriminālprocesa ietvaros arestētās Aivaram Lembergam un viņa bērniem piederošās patiesā labuma guvēja tiesības virknē uzņēmumu. Meroni ir parakstījies par šīs mantas pieņemšanu glabāšanā, kā arī par atbildību, kas paredzēta Krimināllikuma 308. pantā par šīs mantas izšķērdēšanu, atsavināšanu vai slēpšanu. Tikmēr publisko datu bāzu ziņas nepārprotami apliecina, ka tieši Meroni pilnvaru laikā par labu AS Latvijas naftas tranzīts ir ieķīlātas ja ne visas, tad vismaz liela daļa to uzņēmumu kapitāldaļu, kas ir minētas Ģenerālprokuratūras lēmumā par mantas arestu un kuru glabāšana bija uzticēta Meroni. Turklāt Meroni ir bijis visu šo uzņēmumu amatpersona.