Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par minimālas algas celšanu līdz 630 eiro.
Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Kristaps Toms Gūtmanis. Viņš skaidroja, ka Latvija jau kopš 2004.gada ir Eiropas Savienības dalībvalsts, bet vēl aizvien ar vienu no zemākajām minimālajām mēnešalgām dalībvalstu vidū - tikai 430 eiro bruto (pirms nodokļu nomaksas), kā arī pati zemākā minimālā mēnešalga Baltijas valstīs.
Idejas autors uzsvēra, ka Lietuvā no 2019.gada minimālā mēnešalga ir 555 eiro bruto, savukārt Igaunijā - 540 eiro bruto. Savukārt Rietumeiropas valstīs minimālās algas apmērs pārsniedz 1000 eiro.
Zemā minimālā mēnešalga Latvijā ir iemesls vairākām iedzīvotāju sociālajām problēmām valstī un veicina plašu emigrāciju no Latvijas uz ārzemēm, kur ir labvēlīgāki finansiālie apstākļi, uzskata Gūtmanis. Viņaprāt, nepietiekamās minimālās mēnešalgas dēļ jaunieši pēc studijām Latvijas augstskolās, sevišķi ja viņi strādā valsts uzņēmumos, kā arī dažādu mazkvalificēto darbu veicēji pēc tehnikuma vai profesionālās vidusskolas, ir spiesti turpināt dzīvot vecāku ģimenē.
"No Latvijas minimālās mēnešalgas nav iespējams pilnā apjomā samaksāt par īri, pārtiku, citām precēm un pakalpojumiem, nodrošināt pilnvērtīgu veselības aprūpi, turpināt izglītību un plānot rūpes par nākamo ģimeni. Tas ir pamatā daudzu Latvijas iedzīvotāju augošajai neapmierinātībai pret valsti, kā arī iedzīvotāju nebeidzamajam emigrācijas vilnim, kur ir augstākas minimālās mēnešalgas un labvēlīgāki sociālie apstākļi pilnvērtīgai dzīvei,' pausts iniciatīvas pieteikumā.
Tādēļ viņš rosina paaugstināt Latvijas minimālo mēnešalgu līdz 630 eiro mēnesī bruto. Ņemot vērā, ka šīs iniciatīvas atbalsta vākšanai un tās ieviešanai būs vajadzīgs kāds laiks, 630 eiro minimālā alga Gūtmaņa ieskatā tās ieviešanas brīdī būs samērā adekvāts līmenis, lai "no savas sociālās atpalicības mēs sāktu piedzīt abu pārējo Baltijas valstu sociālo līmeni".
Iniciatīvas autors uzskata, ka šādu pārmaiņu rezultātā Latvijā veidosies labvēlīgāka sociālā un ekonomiskā vide sevišķi tām iedzīvotāju grupām, kuru ienākumi ir valsts minimālās mēnešalgas apmērā.