Satraucoši dati! Šogad noslīkušo vairāk nekā bojāgājušo uz autoceļiem

 
©Romāns Kokšarovs/F64

No ūdenstilpnēm šogad izcelto noslīkušo statistika ir dramatiska - kopš gada sākuma Latvijā noslīkuši 80 cilvēku, kas ir vairāk nekā šogad bojāgājušo ceļu satiksmes negadījumos, kur dzīvību zaudējuši 60 cilvēku. Arī šajās brīvdienās sinoptiķi prognozē vasarīgi karstu laiku, kad iedzīvotāji visticamāk atveldzēsies ūdenstilpņu tuvumā.

Diemžēl arvien biežāk karstais laiks un atpūta ūdenstilpņu tuvumā mijas ar dažādiem nelaimes gadījumiem un pat traģēdijām. Peldēšanas neprasme un neapdomīga atpūta ūdens tuvumā ir biežākie nelaimes cēloņi, līdz ar to atbildīgākajām institūcijām būtu jāaktualizē jautājums par obligātu peldēšanas apmācības ieviešanu jau skolu mācību programmās.

Vērtējot dramatiskos statistikas datus, Latvija ieņem augstāko pozīciju noslīkušo skaita ziņā uz vienu iedzīvotāju starp citām Eiropas valstīm. Pēdējo gadu laikā no Latvijas ūdenstilpēm ik gadu tiek izcelti ap simts noslīkušu cilvēku. Tā ir tikai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) apkopotā statistika par gadījumiem, kad viņi saņēmuši izsaukumus un devušies glābšanas darbos. Reālais noslīkušo skaits ir vēl lielāks.

ERGO apkopotā informācija par negadījumiem ūdenstilpju tuvumā liecina, ka iedzīvotāji nereti būtu varējuši novērst nelaimes gadījumus, iepriekš izvērtējot riskus un ievērojot drošības pasākumus. Visbiežāk tiek saņemti atlīdzību pieteikumi par dažādām traumām - sasitumiem vai lūzumiem, kas gūti uz zemūdens šķēršļiem, krītot uz slideniem akmeņiem vai neapdomīgi nirstot ūdenī, nepārbaudot, kas ir zem ūdens. Tāpat arī saņemti pieteikumi par dažādām grieztām brūcēm ūdenstilpju tuvumā.

Ieteikumi par drošības pasākumiem, kas būtu jāņem vērā, lai atpūta pie ūdens būtu droša un bez starpgadījumiem:

Izvēlieties drošu un zināmu peldvietu.

Visdrošāk ir atpūsties oficiālās peldvietās, kas tiek regulāri pārbaudītas un aprīkotas ar drošības norādēm. Ja tuvumā tādu nav, vēlams izvēlieties peldvietu ar lēzenu krastu, kam ir ciets pamats.

Pirms peldes pārbaudiet ūdens gultni un peldvietas tīrību, lai izvairītos no traumām, piemēram, kāju sagriešanas uz dažādiem asiem priekšmetiem.
Atpūšoties un peldoties kopā ar draugiem vai ģimeni, svarīgi nepārvērtēt savus spēkus un peldētprasmes spējas.

Pieskatīt vienam otru, īpašu uzmanību pievēršot bērnu drošībai. Ne brīdi neatstājiet bērnus bez uzraudzības ūdens tuvumā!

Būtiski pārliecināties par bērnu peldētprasmi un zināšanām, kā rīkoties, ja notiek kāds nelaimes gadījums. Drošības pēc vasaras sezonas sākumā atgādināt par vēlamo rīcību un drošības noteikumiem ūdenstilpņu tuvumā.
Nepieciešamības gadījumā rūpīgi jāizvērtē arī dažādu peldierīču nepieciešamība un jāpārrunā to droša lietošana. Atrodoties uz matrača vai peldriņķa, nevajadzētu peldēt pārāk tālu no krasta.

Nekādā gadījumā neleciet ūdenī no laipas vai tramplīna, ja neziniet, kas atrodas ūdenstilpnes gultnē. Nekādos apstākļos nedrīkst lēkt uz galvas, tas var radīt nopietnas traumas ar neatgriezeniskām sekām.

Pēc sakaršanas saulē nav vēlama strauja skriešana ūdenī, labāk ejiet lēnām, lai strauja ķermeņa temperatūras maiņa neizraisītu krampjus vai sirdsdarbības traucējumus.

Nepeldieties naktī, stiprā vējā vai negaisa laikā. Tumsā viegli var zaudēt orientēšanās spējas, savukārt vējā un negaisā var veidoties bīstamas straumes, kā arī pastāv zibens spēriena draudi.

Nekādā gadījumā nepeldieties alkohola reibumā vai apreibinošo vielu ietekmē - tas būtiski samazina koncentrēšanās un koordinācijas spējas, kā arī reakcijas ātrumu, turklāt zūd spēja objektīvi novērtēt situāciju, piemēram, pieveicamo attālumu.

Ja noticis nelaimes gadījums, nekavējoties izsauciet glābējus pa tālruni 112. Pēc iespējas precīzāk norādiet nelaimes gadījuma vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas.