Finanšu ministrija vidējā termiņa budžetā prioritārajiem pasākumiem vēlas 16 miljonus eiro

© Romāns Kokšarovs/F64

Finanšu ministrija (FM) vidējā termiņa budžetā no 2021.gada līdz 2023.gadam prioritārajiem pasākumiem vēlas 16 miljonus eiro, informēja ministrijā.

Turpmākajos trijos gados FM no budžeta vēlas papildus 5,7 miljonus eiro Valsts ieņēmuma dienesta (VID) darbības efektivizēšanai, balstoties uz moderniem analītikas risinājumiem un mūsdienīgu platformu datu glabāšanai.

1,9 miljoni eiro tiek prasīti "čeku loterijas" nodrošināšanai. FM skaidroja šī pasākuma mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, apkarot nodokļu krāpniecību un mudināt pircējus pieprasīt čekus, kvītis un biļetes par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem Latvijas teritorijā.

Latvijas iesaistes sekmēšanai Eiropas Savienības (ES) ārējās darbības instrumentu finansētos projektos papildus nepieciešami 200 000 eiro. Šī pasākuma mērķis ir nodrošināt metodisku atbalstu valsts pārvaldes institūcijām projektu pieteikumu sagatavošanā un projektu administrēšanā, kā arī informatīvu atbalstu pilsoniskās sabiedrības organizācijām un komersantiem, kuri ir ieinteresēti iesaistīties ES ārējās darbības instrumentu finansētu projektu ieviešanā.

Savukārt 600 000 eiro nepieciešami valsts pārvaldes iekšējā audita funkcijas pārvaldības modernizēšanai un auditoru kapacitātes paaugstināšanai. Pēc FM skaidrotā, šī pasākuma mērķis ir samazināt administratīvo slogu un optimizēt iekšējā audita funkcijas pārvaldības procesus ministrijās un iestādēs, kā arī sakārtot valsts pārvaldes funkciju vadību, modernizējot valsts pārvaldes iekšējā audita funkcijas.

Ministrija ir iesniegusi arī vienu starpnozaru prioritāro pasākumu "Robežšķērsošanas vietu "Silene" un "Pāternieki" caurlaidības kapacitātes palielināšana", kura mērķis ir palielināt robežšķērsošanas vietu caurlaides spēju, lai uzlabotu transportlīdzekļu pieaugošās plūsmas pārvaldību, nodrošinātu ātru un ērtu robežas šķērsošanu, kā arī efektīvu kontroli un ES muitas robežas aizsardzību. Šī pasākuma īstenošanai papildus nepieciešami 7,9 miljoni eiro.

Jau ziņots, ka kopumā ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai 2021.gada budžetā papildus vēlas 1,8 miljardus eiro. Tik pat liela summa tiek prasīta 2022.gada budžetā, bet 2023.gada budžetā ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai vēlas 2,14 miljardus eiro.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais