Šomēnes sāktas 17 lietvedības par pašizolācijas neievērošanu

© SIPA/SCANPIX/LETA

Šomēnes sāktas 17 lietvedības par pašizolācijas neievērošanu, pavēstīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Lauris Arājs.

Saistībā ar Ministru kabineta 15.jūlija ārkārtas sēdē pieņemtajiem lēmumiem par sistēmu, kā tiks monitorēta un kontrolēta Covid-19 izplatība ieceļotāju vidū, Arājs uzsvēra, ka policijai ir jāveic pašizolācijas, karantīnas un pulcēšanās ierobežojumu kontrole.

Valsts policijas pārstāvis norādīja, ka pēdējā laikā bija samazināta kontroles pasākumu intensitāte, tomēr, mainoties situācijai, policija momentāni atgriezusies pie regulāriem kontroles pasākumiem.

Arājs skaidroja, ka Valsts policija saņem no robežsardzes personu aizpildītās anketas, kas nonāk Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes analītiķu rokās, tad tiek doti uzdevumi iecirkņiem veikt pārbaudes. Policijas teritoriālās struktūrvienības sazinās ar personām, kas aizpildījuši anketas, un vienojas, kā praktiski tiks organizēti kontroles pasākumi.

Valsts policijas pārstāvis noraidīja pieņēmumu, ka policisti dodas pie personām uz dzīvesvietu, tā vietā vairumā gadījumu policisti izmanto vai nu tālruni, vai aplikācijas, kas atļauj veikt videozvanus, tādējādi pārliecinoties, ka persona tiešām atrodas pašizolācijā un nav cilvēks jāapmeklē dzīvesvietā. Tomēr viņš norādīja, ka reizēm ir nācies saskarties, ka persona uz zvaniem neatbild, vai policija saņem informāciju, ka personai ir nosliece neievērot pašizolāciju, tādos gadījumos policisti var doties izbraukumā.

Arājs uzsvēra, ka no mēneša sākuma, izmantojot sakaru līdzekļus, veikti 5412 zvani, pie personām izbraukts 990 reizes. Valsts policijas pārstāvis norādīja, ka tas ir pietiekami iespaidīgs skaitlis. Ņemot vērā, ka drīzumā anketu skaits varētu palielināties, policija centīsies kāpināt savu kapacitāti, lai varētu informāciju pēc iespējas ātrāk apstrādāt un noreaģēt.

Arājs pastāstīja, ka vairākkārt ir nācies saskarties ar jautājumu, vai cilvēks var mainīt pašizolācijas vietu. Viņš minēja piemēru, ka persona ir noīrējusi dzīvokļi, tomēr dzīvesapstākļi ir neatbilstoši. Šādos gadījumos cilvēkam par pašizolācijas vietas maiņu ir jāinformē policija.

Valsts policijas pārstāvis aicināja izmantot tīmekļvietni "latvija.lv" un elektroniski iesniegt iesniegumu, kas nonāks kancelejā un pēcāk informācija tiks novirzīta uz policijas struktūrvienībām, kas beigs uzraudzību vienā adresē, bet otra - sāks citā. Tāpat, ja ar kontrolējamo cilvēku sazinās konkrēts policists, par pašizolācijas vietas maiņu var informēt viņu. Savukārt policists par to informēs attiecīgo policijas struktūrvienību.

Arājs uzsvēra, ka pārkāpumi nav ļoti daudz, jo lielākā sabiedrības daļa saprot, ka tā būs viņu atbildība, ja kādu inficēs ar jauno koronavīrusu. Viņš norādīja, ka no mēneša sākuma konstatēti 38 pārkāpumi. Tāpat policija apmeklējusi sabiedriskās ēdināšanas vietas, lai brīdinātu par jaunajām prasībām, kas jāievēro - no 11.jūlija līdz 15.jūlijam apmeklētas 678 ēdināšanas vietas. Valsts policijas pārstāvis akcentēja, ka ne pret vienu komersantu nav uzsākta lietvedība, bet ir izteikti deviņi brīdinājumi.

Valsts policijas pārstāvis aicināja sabiedrību izturēties ar izpratni pret kontroles pasākumiem, jo tikai kopā var panākt, ka mēs esam drošā valstī.