Covid-19: valdība vēl nelemj par ierobežojumiem ieceļotājiem

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Valdība otrdien vēl nelēma par ierobežojumiem ieceļotājiem Covid-19 apstākļos, pamatojot to ar nekvalitatīvi sagatavotiem priekšlikumiem.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir "patiesi vīlies" atbildīgo iestāžu darbā, nespējot uz šīs dienas valdības sēdi sagatavot piedāvājumu, kas paredzētu ierobežojumus tiem ieceļotājiem, kuri ierodas Latvijā no valstīm ar augstu Covid-19 izplatību.

Premjers preses konferencē pēc valdības sēdes pauda, ka saistībā ar šo gadījumu viņš pa ilgiem laikiem bijis patiesi vīlies.

Kariņš klāstīja, ka valdībai bija jāskata jautājums, kas ļautu izveidot efektīvu kontroles sistēmu, ļaujot monitorēt tos cilvēkus, kuri ierodas Latvijā no Covid-19 būtiski skartām valstīm, uzliekot tiem pienākumu ievērot prasību pēc ierašanās Latvijā ievērot 14 dienu pašizolāciju.

Tā kā šāds piedāvājums šodien netika valdībai piedāvāts, premjers rīt sasaucis valdības ārkārtas sēdi, lai atkārtoti šo jautājumu izskatītu un šo kontroles mehānismu ieviestu.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) pievienojās premjera viedoklim par problēmām, mēģinot atrisināt jautājumu par ierobežojumu ievērošanas kontroli iebraucēju vidū.

"Risinājums trešo valstu iebraucējiem vai mūsu tautiešiem, kas atgriežas no trešajām valstīm vai no tā dēvētā "sarkanā saraksta" valstīm, ir jāmeklē. Problēmas formulēt risinājumu radušās, jo ne gluži skaidri ir formulēts uzdevums no Iekšlietu ministrijas politiskās vadības," vērtēja Viņķele, secinot, ka tā dēļ ministrijas ierēdņiem ir grūti sagatavot konkrētas tiesību aktu normas.

Ministru kabinets šodien skatīja grozījumus noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", lai paredzētu uzturēšanās atļauju vai vīzu ierobežojumus Covid-19 apstākļos.

Ministriem nebija iebildumu pret Ārlietu ministrijas priekšlikumu, ka Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs, kurās ir reģistrēta tāda Covid-19 infekcijas izplatība, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, tiek pārtraukta ilgtermiņa vīzu pieteikumu pieņemšana, kas tiek iesniegti, pamatojoties uz Pilsonības un migrācijas pārvaldes pieņemto lēmumu par termiņuzturēšanās atļaujas izsniegšanu Latvijā.

Vienlaikus ministrus neapmierināja Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotais priekšlikums noteikumos paredzēt, ka ārzemniekam (izņemot Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts un Šveices Konfederācijas pilsonim, kā arī NATO un ES bruņoto spēku militārpersonai), uzturoties Latvijā, ir jābūt klāt pasei un pēc valsts vai pašvaldības institūcijas darbinieka pieprasījuma attiecīgās personas pienākums ir uzrādīt šo dokumentu.

Tāpat IeM priekšlikums paredz, ka personai, kura ir ieceļojusi no ārvalsts, ir pienākums, atrodoties slēgtā publiskā vietā, piemēram, veikalā, kafejnīcā, sabiedriskā transportā, būtu jālieto mutes un deguna aizsegs 14 dienas no ieceļošanas (izņemot laikā, kad tiek ieturēta maltīte).

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) par IeM priekšlikumiem pauda neizpratni, jo, pēc premjera domām, problēmas ar ieceļotājiem no ārvalstīm nav saistītas ar konkrētu valstu pilsoņiem, bet gan visiem ieceļotājiem, tostarp Latvijas valstspiederīgajiem, kuri ir ieradušies valstī no Covid-19 vairāk skartas valsts.

Kariņs arī atzina, ka obligāta prasība visiem iebraucējiem valkāt sejas maskas, sabiedrībā stigmatizētu konkrētos cilvēkus.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) arī atzina, ka Covid-19 apstākļos problēma nav iebraucēju pilsonība, bet gan valsts, no kurienes cilvēks atgriežas. Ministrs pauda, ka IeM priekšlikumi nav sagatavoti un diez vai valdībā šodien par tiem tiks panākta vienošanās, tāpēc Rinkēvičs aicināja šos priekšlikumus vēlreiz pārrunāt un tos atkārtoti skatīt valdības ārkārtas sēdē.

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (AP) kritizēja IeM priekšlikuma par sejas masku obligātu valkāšanu 14 dienas, norādot, ka ar šo prasību iebraucējs varētu pārprasts valstī noteiktās prasības, proti, iebraucot Latvijā ārvalstnieks varētu domāt, ka viņam ir jāizvēlas vai nu 14 dienas doties pašizolācijā, vai arī 14 dienas publiskās vietās lietot sejas masku.

Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) norādīja, ka IeM priekšlikumā ir saskatāms cilvēktiesību pārkāpums, tāpēc tas būtu jāpārskata.

Uzklausot ministru bažas, valdība atbalstīja premjera priekšlikumu atgriezties pie šī jautājuma valdības ārkārtas sēdē, kas notiks rīt, 15.jūlijā, plkst.11.

Svarīgākais