Kā pašizolāciju ievēro ceļotāji Latvijā

 
©Pixabay

Cilvēkiem, kuri Latvijā ierodas no ārvalstīm, kurās 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 15, ir obligāti jāievēro pašizolācija 14 dienas. To, vai ceļotāji pašizolāciju ievēro, Valsts policija kontrolē pārsvarā telefoniski, vēsta LTV "Panorāma".

Līva Pavārniece mikroblogošanas vietnē "Twitter" rakstīja, ka atgriezusies Latvijā no Lielbritānijas un pašlaik pašizolējas lauku īpašumā. Līdz Nīderlandei no Lielbritānijas braukusi ar prāmi. No Nīderlandes ar auto uz Vāciju, tālāk caur Poliju un līdz Latvijai. Uz prāmja cilvēki lietojuši sejas maskas, tāpat maskas lietojuši cilvēki gan Vācijas veikalos, gan Polijā.

"Robežas gan visur ir vaļā un iebraucēji netiek kontrolēti. Viss atkarīgs no pašu apzinīguma," rakstīja Līva Pavārniece.

Pašlaik Slimību profilakses un kontroles centra publicētajā sarakstā ir astoņas valstis, no kurām atgriežoties jāievēro obligāta 14 dienu pašizolācija. Valsts policija no robežsardzes saņem sarakstus ar atbraukušajiem, kas aizpildījuši apliecinājumus ievērot pašizolāciju, un pārsvarā telefoniski cilvēkus kontrolē un atgādina par nepieciešamību pašizolēties.

Precīzi izkontrolēt un uzraudzīt var tikai tos, kas ierodas, šķērsojot Latvijas - Krievijas un Latvijas - Baltkrievijas robežu, kā arī tos, kas no citām Eiropas valstīm ierodas ar prāmi, autobusu vai lidmašīnu. Pārējos gadījumos jāpaļaujas uz Lietuvas un Igaunijas robežsargu sniegto informāciju. Bet arī kaimiņvalstu robežsargi sniegs ziņas tikai par tiem, kas šķērsojuši ārējo robežu.

"Pilnībā mēs nevaram būt droši, ka 100% visa šī informācija par personām, kas ieradušās no citām Eiropas Savienības valstīm vai no kādas trešās valsts, jebkurā gadījumā mums šāda informācija var būt tik daudz, cik kolēģi no Lietuvas vai Igaunijas iesūta. Cik viņa ir pilnīga, šādas informācijas mums nav, bet, kā jau minēju, informāciju mēs saņemam arī no kaimiņiem," Latvijas Televīzijai sacīja Normunds Krapsis.

Valsts robežsardze skaidroja, ka, pārvietojoties Šengenas zonas ietvaros, apliecinājumi tiešām netiek ņemti un informācijas aprite nenotiek. "Protams, ka iekšējās robežas ir atvērtas un nekādi ierobežojumi personu pārvietošanai nav, līdz ar to, cik daudz cilvēki ieceļojuši Latvijā, šķērsojot iekšējās robežas, to pateikt nav iespējams," uzsvēra Valsts robežsardze, norādot, ka kontroles trūkums cilvēkus neatbrīvo no atbildības un pienākuma ievērot obligātu pašizolāciju, ja sanācis būt kādā no valstīm, par kuru izplatīts brīdinājums.

Arī Veselības ministrija (VM) aicina ziņot par pašizolācijas pārkāpējiem. "Ja jūsu rīcībā ir informācija, ka tik tiešām Latvijā ir sabraukuši ārvalstnieki no valstīm, no kurām ir jāievēro pašizolācija, bet pašizolācija netiek ievērota, tad mēs aicinātu šo informāciju nodot Valsts policijai, jo tā ir vienīgā iestāde, kas var pievērst uzmanību ārvalstniekiem," sacīja VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Cik daudz Eiropas valstu pilsoņu neievēro obligāto pašizolāciju, nevienai no oficiālajām iestādēm nav precīzu datu. Tā kā saslimstība atkal pieaugusi, VM galvenais infektologs Uga Dumpis trešdien norādījis uz nepieciešamību izvērtēt ballīšu apmeklējumu, kā arī izvērtēt vajadzību tikties ar cilvēkiem, kuri nesen atgriezušies no ārzemēm.