Ārste par agresīvu braukšanu: Tā ir neiecietība pret apkārtējiem, kas līdzi nes asiņainus notikumus

© Publicitātes foto

Mediķu statistikas dati liecina, ka pagājušā gadā ceļu satiksmes negadījumos 467 cilvēki bija smagi cietuši un tika nogādāti slimnīcā ar politraumām jeb vairāku ķermeņa daļu nopietniem ievainojumiem, bet vēl 100 no šādām traumām gāja bojā.

Lai mazinātu ceļu satiksmes negadījumu upuru skaitu, Valsts policija sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu aicina ikvienu autovadītāju rūpīgi pārdomāt savu auto vadīšanas kultūru uz ceļa un cienīt citus, nebraukt pārgalvīgi un agresīvi.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārsta speciālista brigādes vadītāja, neatliekamās medicīnas ārste Ieva Tīruma uzsver, ka agresīva braukšana ir neiecietība pret apkārtējiem, kas līdzi nes asiņainus notikumus un traģēdijas. Ārste uzsver, ka agresīvu braukšanu var uzskatīt par apzinātu kaitniecību sabiedrībai, jo cieš ne tikai automašīnas vadītājs, bet arī nevainīgi cilvēki, tostarp arī ģimenes ar bērniem, kas patrāpījušās pārgalvīgajam pa ceļam.

Ceļu satiksmes negadījumos visbiežāk tiek gūtas pašas smagākās traumas, ar ko nākas sastapties NMPD mediķiem. Tās ir politraumas jeb vairāku ķermeņu daļu bojājumi - lielie kaulu lūzumi, mugurkaula bojājumi, galvas traumas, sejas kaulu lūzumi, arī dažādi orgānu bojājumi un iekšēja asiņošana. Šādas traumas atstās sekas uz visu turpmāko dzīvi un nereti rezultējas ar invaliditāti. Neatliekamās medicīnas ārste Ieva Tīruma akcentē, ka dažkārt gūtās traumas ir tik ļoti smagas, ka cilvēks un viņa turpmākā dzīve līdzinās avārijā cietušajam automašīnas vrakam. “Ļoti bieži mediķi nelaimē cietušajiem uzreiz palīdzēt nevar, jo viņi ir iespiesti mašīnā. Šie cilvēki ugunsdzēsējiem - glābējiem vispirms ir jāgriež ārā no transportlīdzekļa un tas aizņem laiku, kā rezultātā esam piedzīvojuši situācijas, kad cietušie nosmok, noasiņo un nomirst vēl būdami automašīnā,” informē Ieva Tīruma.

NMPD ārste uzsver, ka ļoti būtiski ir nogādāt politraumu pacientus slimnīcā stundas laikā. “Ja ir pagājis ilgāks laiks kā viena stunda, tad krasi palielinās letalitātes risks,” informē Ieva Tīruma. Šogad līdz 20. maijam pēc ceļu satiksmes negadījumiem 14 reizes ir veikti reanimācijas pasākumi - atdzīvināšana nelaimes gadījuma vietā.

Satiksmes negadījumos cieš ne tikai agresors jeb nelaimes gadījuma izraisītājs, bet arī nevainīgi autovadītāji un viņu ģimenes locekļi. Neuzmanības, neiecietības un nevērības dēļ mirst arī bērni. Valsts policijas drošības kampaņa "Agresīva braukšana atstāj rētas" aicina iedzīvotājus aizdomāties par agresīvas braukšanas radītajām sekām gan fiziskā izpratnē, gan arī psiholoģiskā, kas rodas, iekļūstot ceļu satiksmes negadījumā vai tādā veidā zaudējot tuvinieku.

Latvijā

4.decembrī Valsts policijā saņemta informācija, ka Kuldīgas novadā, Nīkrāces pagastā, kāda īpašuma kāpņutelpā atrasts beigts – nosists kaķis. Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Ziemeļkurzemes iecirkņa amatpersonas ieradās notikuma vietā un noskaidroja, ka viens no mājas iedzīvotājiem kaķenīti nositis ar čuguna pannu.

Svarīgākais