Elektrības pārrāvuma dēļ varētu būt bojāta dārga medicīnas tehnika Austrumu slimnīcā

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Otrdienas rītā Rīgā notikušā elektroapgādes pārtraukuma dēļ varētu būt bojāta dārga medicīnas tehnika Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), vēstīja raidījums "TV3 Ziņas".

Elektroapgādes atslēguma laikā RAKUS aptuveni desmit minūtes esot palikusi bez elektrības, jo tik ilgs laiks bijis nepieciešams, lai ieslēgtos ģeneratori, kas nodrošinājuši elektrību operāciju blokam, intensīvās terapijas nodaļām un palātām.

RAKUS tehniskais direktors Pjotrs Harlamovs raidījumam stāstīja, ka avārijas atslēguma laikā notikusi pārslēgšanās no vienas elektrolīnijas uz otru, taču "šoreiz abas līnijas bija bez strāvas, pirmo reizi kas tāds bija".

Elektrības pazušanas brīdī 14 operāciju zālēs notika operācijas. Cilvēki nav cietuši, visi ir dzīvi, bet mācība ir gūta, akcentēja slimnīcā.

"Tas bija viens no lēmumiem, kuru nācās pieņemt, - nezinot, cik ilgs būs elektrības padeves traucējums, pieņēmām lēmumu pabeigt visas iesāktās operācijas un nevienu jaunu operāciju neuzsākt, kamēr nav skaidrības, cik ilgi šāda ārkārtas situācija norisināsies," raidījumam norādīja RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Elektrības pārrāvuma dēļ varētu būt bojāta 2019.gadā iegādātā, toreiz visā Baltijā modernākā magnētiskās rezonanses iekārta, kas izmaksāja 1,4 miljonus eiro.

"Nepieciešams investēt līdzekļus ne tikai ģeneratoros, bet īslaicīgās strāvas padeves avotos, saucamajos "upšos", kas nodrošina lēzenāku pārēju no brīža, kad pazūd ārējā elektrība, līdz brīdim, kad ieslēdzas ģenerators. Tas nodrošina 15-30 minūtēm darbību. Tādu iekārtu visur nav, neesam varējuši atļauties iegādāties. Raudzīsimies, vai nav bojājumi magnētiskās rezonanses iekārtām, kas ir ļoti jutīgi uz elektrības pārrāvumiem," piebilda Paeglītis.

Jau ziņots, ka otrdienas rītā lielā daļā Rīgas un Pierīgas tika traucēta elektrības padeve. Notikušais bija saistīts ar kabeļa atslēgšanos starp TEC-1 un Imantas apakšstaciju.

Elektroapgādes traucējumi bija vairāk nekā 160 000 klientu daļā Rīgas un Pierīgas, kā arī Limbažu apkaimē, Siguldas apkaimē un Ogrē.

Plkst.11.14 tika pilnībā atjaunots 110 kV tīkls un elektroapgāde atjaunota no pārvades tīkla puses.

AS "Augstsprieguma tīkls" valdes priekšsēdētājs Varis Boks žurnālistiem skaidroja, ka vēl nav noskaidrots šorīt notikušā elektrotīkla kabeļa bojājuma iemesls, bet vainojams varētu būt defekts izolācijas materiālā, ko varēja izraisīt gan lietavas, gan zibens spēriens, kura rezultātā kabelī ieplūdusi papildu strāva.

Pašreiz bojātā kabeļa līnija ir remontā, laboratorija veic mērījumus un pētījumus ar bojājuma vietu. "Acīmredzot savienojošajā akā ir bijis izslēgums, kur līdz ar to veidojies neliels sprādziens," skaidroja Boks, piebilstot, ka eksperti strādā, lai izvērtētu situāciju. Kabeļa remonts prasīs nedēļas. Viņš uzsvēra, ka pie iemesla noskaidrošanas pašreiz strādā eksperti, un konkrētāk tas varētu būt zināms jau 10.jūnijā.

Viņš teica, ka plkst.9.34 tika konstatēs bojājums 330 kilovoltu (kV) kabelī, kas arī šķērso Daugavu un iet no TEC-1 uz Imantas apakšstaciju. "Šis kabelis šai brīdī tiešām bija noslogots, jo mums ir tāds remonta režīms izveidojies Rīgā, ka TEC-2 ar visu savu jaudu ap 800 megavatiem (MW) un TEC-1 ar jaudu 60 MW tika izdots uz Pārdaugavas pusi uz Imantu pa šo kabeli, jo otrs 330 kV savienojums, kas ir uz Salaspili, pašreiz ir remonta atslēgumā saistībā ar līnijas izbūvi un rekonstrukciju," stāstīja Boks.

Viņš skaidroja, ka bojājumu rezultātā kabelis atslēdzās, un visa minētā jauda palika 110 kV tīklā, kas savukārt tika pārslogots. Tāpēc nostrādāja pārslodzes automātikas, kas ir dalīšanas vietās, un atslēdzās 110 kV tīkls no Limbažiem caur Siguldu uz Ogri.

Dispečeri operatīvi veica darbības, lai tīklu sakārtotu. TEC-2 un TEC-1 bloki atslēdzās, tīkls tika sadalīts un atkal pa posmiem pieslēgts. "Tas bija liels pārbaudījums gan energosistēmai, gan elektrības lietotājiem," teica Boks, uzsverot, ka negadījums deva iespēju pārliecināties, "cik gatavi mēs esam šādiem bojājumiem" un cik ātri ir iespējams reaģēt, lai tos novērstu.

Runājot par iemesliem, kas radīja bojājumu, Boks teica, ka šobrīd, kamēr savienojumi nav atrakti un uz vietas izpētīti, ir aizdomas, ka izolācijas materiālā varētu būt bijis kāds defekts, visticamāk, savienojuma vietā, kas izsauca izolācijas bojājumu.

"Jaudas, kas iet pa šādu kabeli, ir milzīgas, un šāda bojājuma gadījumā tas ir reāls sprādziens ar pilnīgu kabeļa fāzes bojājumu," teica Boks, skaidrojot, ka, visticamāk, tas ir rezultāts vai nu mitriem apstākļiem, kas radušies pēdējo lietavu laikā, vai izolācijas bojājumi zibens spēriena laikā. Precīzu bojājuma iemeslu varēs noteikt tad, kad eksperti būs izvērtējuši.

Pašreiz konkrētais 330 kV kabelis nestrādā, jo ir atslēgts uz remontu, bet Daugavas kreisajā krastā un arī no Salaspils apakšstacijas uz visu Latviju viss strādā.

Uz jautājumu, vai kaut kas līdzīgs varētu atkārtoties tuvākajās dienās, ņemot vērā, ka šis kabelis ir atslēgts, Boks atbildēja noliedzoši, skaidrojot, ka TEC jaudas ir ierobežotas līdz 400 MW TEC-2, tāpēc šādas pārslodzes rasties vairs nevar.

"Izvērtēsim visus rezultātus pēc šī notikuma, tai skaitā arī komunikācijas uzlabošanas iespējas, jo, acīmredzot, mums jāuzlabo arī apziņošanas iesējas," teica Boks.

Svarīgākais